Diena, kai du žmonės prisiekia vienas kitam ištikimybę ir amžiną meilę, – ypatinga. Ją iškilmingai švenčia beveik visos pasaulio tautos, skiriasi tik tradicijos ir papročiai.
© Corbis

Norvegija: žydri apatiniai neša laimę

Norvegai paprastai tuokiasi šeštadienį. Tie, kurie laikosi tradicijų, rengiasi puošnius skandinaviškus liaudiškus kostiumus, vadinamus „bunda“. Jaunavedžius vestuvinėje procesijoje dažniausiai lydi dvi mergaitės (senovėje sutuoktuvių ceremonija be vaikų svitos nevykdavo). Tiesa, šių dienų jaunieji vis dažniau atsisako tradicinių apdarų ir mieliau renkasi smokingą ir ilgą baltą suknelę. Jaunikis ir nuotaka vilki žydrus apatinius – iki šiol tikima, kad jie atbaido piktąsias jėgas.

Į vestuvinę puotą, kuri dažniausiai rengiama restorane, kviečiami tik artimiausi draugai ir giminės. Ant stalo privalo būti tradicinis aukštas tortas su marcipanais, jo nekantriai laukia jauniausieji vestuvių dalyviai.

Norvegai laikosi tradicijos vestuvių dovanas sukrauti ant stalo, kad visi svečiai galėtų jas apžiūrėti. Linksmybės ir šokiai paprastai tęsiasi iki ryto. Jaunieji išeina pirmieji ir vyksta į viešbutį, kur vestuvių naktį praleidžia specialiai šia proga papuoštoje lovoje.

Pietų Korėja: porą parenka būrėja

Kai vaikinas arba mergina jau artėja prie pilnametystės, šeima piršlės prašo surasti porą. Piršlė kreipiasi pagalbos į būrėją, kuri patikrina, ar dera būsimų partnerių gimimo metai, mėnuo, diena ir valanda. Vestuvių dieną jaunoji gauna skrynią su dovanomis. Joje būna raudono ir žydro šilko ritinių, patalynės, graikinių riešutų, pipirų, raudonų ir mėlynų kaspinėlių, simbolizuojančių vedybinę laimę ir daug palikuonių.

Vestuvės Pietų Korėjoje paprastai vyksta jaunosios namuose. Atvykęs jaunikis veidu atsisuka į šiaurę, atsiklaupia prie ritualinio stalo ir pastato ant jo medinę žąsį – ištikimybės simbolį. Ant stalo taip pat būna dvi žvakės, amžinai žaliuojančio medžio šakelė (bambuko, ananaso) bei užkandžių – riešutų, vaisių, ryžių pyragaičių, keptos vištienos, džiovintos mėsos, žuvies. Tada įeina nuotaka su savo šeima. Jaunieji, atsistoję vienas priešais kitą, nusilenkia: pirmiausia nusilenkia moteris, o vyras jos nusilenkimą priima priklaupdamas. Jaunieji suvilgo lūpas ryžių vynu. Tai – šeimyninės santarvės ženklas. Tuomet prasideda puota.

Meksika: šokis su jaunąja kainuoja

Daugelyje Meksikos rajonų per vestuves puošiamasi tradicine senųjų žemvaldžių apranga: jaunikis vilki kelnes ir sidabrinėmis sagomis papuoštą švarkelį, galvą pridengia plačiabryle skrybėle. Jaunoji vilki nėriniuotą suknelę su raukiniais ir ilgą nuometą. Vestuvės paprastai būna didelės ir iškilmingos. Jose dalyvauja daug svečių, nes Meksikoje palaikomi glaudūs šeimyniniai ryšiai. Vestuvių išlaidas dalijasi abi pusės. Temperamentingieji meksikiečiai linksminasi iki ryto. Kiekvienos šeimos garbės reikalas į savo vaikų vestuves pasikviesti liaudišką kapelą – mariachi.

Vienas iš sutuoktuvių papročių – raiščio nurišimas. Jaunoji atsistoja ant stalo, o jaunasis užrištomis akimis turi nurišti raištį nuo išrinktosios kojos ir mesti jį už savęs. Raištį pagavusi mergina gali džiaugtis – ji netrukus ištekės. Jei kuris nors svečias nori pašokti su nuotaka, už tai jaunajam turi sumokėti.

JAV: liudininkas – Peliukas Mikis

Jungtinėse Amerikos Valstijose užregistruojama daugiausia originalių sutuoktuvių. Laikraščiuose mirgėte mirga skelbimų, siūlančių susituokti šokant su lynu nuo olos, sliuogiant slidėmis arba pasinėrus į vandenyno dugną. Siūloma net speciali ceremonija mėstantiems bėgioti – galima susituokti Niujorko maratono trasoje. Yra ir tokių amerikiečių, kurie sakralųjį „taip“ ištaria per krepšinio rungtynes arba skrisdami virš žemės oro balionu, kalėjimo pasimatymų kambaryje ar net laidojimo rūmuose. Jei kas nors nusprendžia susituokti Disneilende, gali liudininku pasikviesti Peliuką Mikį ar kokį nors kitą garsų animacinio filmo herojų.

Amerikiečių tikrai neapkaltinsi biurokratizmu – štai Las Vegase, už nedidelį mokestį išsinuomojusi vestuvinę suknelę bei kostiumą jaunajam, porelė gali susituokti kad ir tą pačią minutę. Nebūtina ieškoti jokio metrikacijos biuro – įsimylėjėlių pageidavimu juos gali sutuokti net prie greito maisto restorano „McDonald“ langelio!

Populiariausia vestuvių dovana Amerikoje – skrudintuvė, todėl kai kurios poros jų gauna iškart po kelias.

Japonija: trys vestuviniai apdarai

Senieji sužadėtuvių papročiai – sužadėtinės pagrobimas ar pabėgimas iš tėvų namų – jau nuėjo į užmarštį. Tačiau japonų sutuoktuvių ceremonija vyksta laikantis senųjų tradicijų. Pirmoji jos dalis vadinama „jaunosios atėjimu“ (yo-meiri) – būsimoji žmona atvyksta į sužadėtinio namus. Prieš jaunuosius viena ant kitos pastatomos trys taurelės. Į kiekvieną įpilama ryžių vyno. Jaunasis trimis gurkšniais išgeria vyną iš kiekvienos taurelės. Tada šį ritualą pakartoja nuotaka. Antroji ceremonijos dalis taip ir vadinasi – „devyni gurkšniai“.

Vestuvių puota vyksta tik kitą dieną. Jos metu jaunieji tris kartus persirengia. Šis paprotys vadinamas „oiranaosi“ (spalvų keitimas). Pirmiausia jaunieji vilki tradicinius kimono, vėliau –europietiškus vestuvinius drabužius, o galiausiai apsivelka vakarinius rūbus – fraką ir suknelę su krinolinais.

Japonijoje įprasta jaunavedžiams dovanoti pinigų. Svečiai juos deda į specialų voką, vadinamą „noshibukuro“, ir perriša spalvota virvele, simbolizuojančia santuokos tvirtumą.

Izraelis: vestuvės po baldakimu

Jaunieji vestuvių dieną nuo pat ryto iki ceremonijos pabaigos nieko nevalgo. „Chuppy“ – įėjimo po baldakimu ritualas simbolizuoja nuotakos atėjimą į jaunojo namus. Jaunasis įeina į kambarį, kuriame jo laukia išrinktoji. Jos veidą jis uždengia nuometu ir tada, lydimas savo tėvo, eina po baldakimu. Jaunąją, nešdamos degančias žvakes, čia atveda motina ir būsimoji anyta. Jaunosios ėjimą lydi muzika ir giesmė, kurioje prašoma palaiminti jaunąją porą. Tikroji ceremonija prasideda tada, kai į taurę įpilama vyno. Jaunieji ragauja gėrimo, o jaunasis dviejų liudininkų akivaizdoje ant jaunosios dešinės rankos rodomojo piršto užmauna sutuoktuvinį žiedą. Tai darydamas jis ištaria tokius žodžius:

„Tampi šiuo žiedu man, skirtu pagal Mozės ir Izraelio teisę“. Vėliau garsiai perskaitoma aramėjų kalba surašyta vestuvinė sutartis (ketuba) ir dokumentas įteikiamas nuotakai. Paskui rabinas paima antrą vyno taurę ir sudainuoja septynis vedybinius palaiminimus. Jaunieji vėl geria vyną. Jaunasis koja sudaužo taurę, o svečiai šaukia „mazel tow“ – laimei, sėkmei. Iškilmingą vestuvių puotą paprastai rengia jaunosios tėvas. 

Žydai sefardai, gyvenantys Europos pietuose ir Šiaurės Afrikoje, rengiasi turtingais, spalvotais, auksu švytinčiais rūbais. Tuo tarpu žydai aškenazai, įsikūrę Izraelyje, Rytų Europoje, užsideda skrybėlę ir šilkinį apsiaustą, o moterys pasipuošia balta suknele ir nuometu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (135)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (47)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (25)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1147)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (324)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (3)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (14)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...