Rojus žemėje – taip apibūdinama Indonezijoje esanti Balio sala. Ją aplankę ukmergiškiai Rima ir Romas Pivorai įsitikino tuo patys.
© AFP/Scanpix
Ukmergės rajone, Baleliuose, įsikūrusios kailių ir odos siuvimo įmonės „Roris ir Ko“ savininkai Romas ir Rima Pivorai yra atostogavę ne vienoje šalyje, tačiau didžiausią įspūdį jiems padarė Indonezija. Nuskridę į Balio salą, ukmergiškiai pasijuto tarsi būtų patekę į pasaką.

Singapūre – tvarka ir švara

Turistai iš Frankfurto lėktuvu išskrido į Singapūrą. Skrydis moderniu lėktuvu truko daugiau nei 12 valandų, tačiau laikas neprailgo: keleiviai buvo maloniai aptarnaujami, galėjo žiūrėti televizorių. Singapūre keliautojai praleido tris dienas. Jie spėjo pasižvalgyti ne tik po oro uostą, kuriame įrengti baseinai, auga medžiai, gėlynai, čia pat informacijos centrai ir parduotuvės.

„Singapūras – vienas labiausiai išsivysčiusių miestų-valstybių, jame yra apie 4,5 mln. gyventojų. Minimalus atlyginimas čia siekia apie 2000 JAV dolerių“, – susižavėjęs pasakoja R.Pivoras.

Didžiausią įspūdį Singapūre ukmergiškiams paliko ideali tvarka ir švara, spalvingi gėlynai ir žaliuojantys parkai. Viešose vietose draudžiama rūkyti, palikti šiukšles ir netgi kramtyti gumą. Jokių nesusipratimų, kamščių ar isteriško didmiesčio gyvenimo neteko pamatyti.

Naktį – lietus, dieną – saulė

Lėktuvu skrisdami iš Singapūro į salą, keliautojai kirto pusiaują. Atvykę turėjo sumokėti 150 tūkst. rupijų mokestį. Gidas perspėjo, kad lygiai tiek pat jie privalės sumokėti ir palikdami salą.

Balis – tai viena iš 17 tūkst. Indonezijai priklausančių salų, labiausiai pamėgta turistų. Jos plotis yra apie 60 km, ilgis – 152 km. Saloje gyvena apie 3 mln. gyventojų, nuolat čia ilsisi dar apie milijoną turistų. Oras buvo puikus, apie 30 laipsnių šilumos. Pusvalandį palijus, paskui vėl nušvisdavo saulė. Liūtys paprastai šniokšdavo naktimis. „Buvo jauku vakarais sėdėti balkone. Oras šiltas, o lauke – pliaupia lietus“, – prisiminimais dalijosi verslininkas, kuriam patiko drėgnas salos klimatas.

Ukmergiškiai gyveno prabangiame viešbutyje ant vandenyno kranto. Tik atvykę į viešbutį, kambaryje rado pintinę su dovanomis – vaisiais, vynu.

Beždžionės vagilės

Ukmergiškius labiausiai domino salos gyvenimas ir kultūra. Daugelį įdomių vietų jie aplankė taksi automobiliu. Vairuotojas, vardu Putu, gerai kalbėjo angliškai, buvo puikus gidas. Dienai tokia paslauga kainavo apie 120 litų.

Balis – vienintelė sala musulmoniškoje Indonezijoje, kur daugiau nei 90 procentų gyventojų išpažįsta induizmą. Sala įžymi induistinėmis šventyklomis – jų yra daugiau nei tūkstantis. Gyventojai nedideles šventyklas yra įsirengę ir savo kiemuose. Religija vietinių gyvenime yra labai svarbi, apeigoms jie skiria daug laiko. Pintinėlės, skirtos aukojimui, stovi prekybos centruose ir gatvėse. Tokiuose krepšeliuose nuolat būna įdėta smilkalų, gėlyčių ar smulkių pinigėlių.

Turistų labiausiai lankomos yra šventyklos, pastatytos ant ežerų ir jūros krantų. Pivorai kartu su draugais stebėjo, kaip vietos gyventojai meldžiasi, aukoja. Pamaldų metu užsukti į šventyklą buvo draudžiama. Vėliau užeiti buvo galima, tačiau tiek vyrai, tiek moterys būtinai turėjo kelius apsisiausti sarongais (sijonais).

Prieš einant į beždžionių šventyklą, gidas perspėjo saugoti savo daiktus ir geriau nefotografuoti. Šalia šventyklos tupi daugybė beždžionių. Jos tarytum statulos sėdi ant turėklų ir akylai stebi turistus. Pamačiusios blizgančius daiktus, nesvarbu, kas tai būtų – akiniai, fotoaparatas ar papuošalai, staiga stveria ir nusineša, palikdamos apstulbusį ir išgąsdintą žmogų.

Valstybės politika – mažinti gimstamumą

Baliečiai laikosi savo tradicijų. Anot jų, kastos jau išnyko, tačiau Pivorai atkreipė dėmesį, kad eidami į šventyklas vietiniai dažnai apsirengia jų kastai būdingos spalvos drabužiais. Balta yra aukščiausios kastos spalva, o juoda – žemiausios.

Nemažai įdomybių apie baliečių gyvenimą lietuviai sužinojo iš vairuotojo. Ukmergiškiams buvo keista, kad gyventojai nuolat taupo įvairioms religinėms apeigoms. Pavyzdžiui, norintieji susituokti turi sutaupyti ne mažiau kaip 7 mln. rupijų. Mokama ir už krikštynų apeigas. Visi kūdikiai krikštijami vos sulaukę trijų mėnesių. R.Pivorienė nustebo sužinojusi, kad paauglystėje mergaitėms ir berniukams yra šlifuojami dantys. Jei žmogus numiršta, o jo dantys būna nenušlifuoti, jį draudžiama kremuoti.

Valstybė siekia mažinti gimstamumą, todėl šeimos, kuriose auga ne daugiau kaip trys vaikai iki 18 metų, gauna socialines išmokas. Balyje vidutinis atlyginimas yra 50 JAV dolerių.

Moterys čia gerbiamos

Verslininkai atkreipė dėmesį į tai, kad, skirtingai nei musulmoniškose šalyse, Balyje moterys užima kur kas geresnę padėtį. „Viešbutyje mus pasitiko gražiai pasipuošusi administratorė, ji maloniai viską paaiškino, tačiau arbatos atnešė vyras. Vyrai aptarnauja ir restoranuose, o viešbučiuose jie tvarko kambarius“, – pastebėjimais dalijosi R.Pivorienė.

Moters vyraujanti padėtis jaučiama ir stebint nacionalinį šokį kačakas. „Tai – vakarinis šokis, kurį šoka apie 100 vyrų ir moterų. Visas šokis – tarsi kova tarp gėrio ir blogio“, – pasakoja R.Pivoras. Ukmergiškius sužavėjo itin grakščios moterys, kurios šokdamos tarsi kalba rankų, pirštų judesiais ir žvilgsniais. Panašiai yra šokamas rytinis šokis.

Gatvėse – šimtai motorolerių

Eismas Balyje vyksta kairiąja puse. Gatvėse labai daug motorolerių, juos vairuoja vaikai, vyrai, moterys. „Prie motorolerių dar būna prikabintos priekabos, prikrautos žuvies ar vaisių. Kartais sunku suprasti, kaip jie prasilenkia, nesukeldami avarijų“, – pasakojo R.Pivoras. Iš pradžių keistai atrodė gatvėje stovintys prekiautojai, prekiaujantys į butelius supilstytais degalais. Pritrūkę degalų, motorolerių vairuotojai gali čia pat jų prisipilti.

Lietuviams baliečiai pasirodė labai ramūs, nuoširdūs ir paslaugūs žmonės. Dauguma jų gerai moka anglų kalbą, žino savo šalies istoriją.

Kobros kraujas – imunitetui stiprinti

Balio augmenija lietinguoju periodu yra ypač sodrių spalvų. Ukmergiškiai buvo nuvažiavę pasižiūrėti, kaip auginami ryžiai, stebėjo, kaip moterys batikos technologija margina audinius. Nors drabužiai Balyje pigūs, pasiūtieji iš batikos yra tris ar net keturis kartus brangesni.

Keliautojai lankėsi turgeliuose, kuriuose gausu įvairių egzotiškų vaisių – papajų, ličių, ananasų, bananų, o kai kurie – visiškai dar nematyti. Švieži vaisiai yra kur kas didesni, sultingesni ir skanesni nei tie, kurie atvežami į Lietuvą.

Lietuviams patiko nacionaliniai patiekalai, ruošiami iš kiaulienos, vištienos ar avienos su įvairiais prieskoniais. Restoranuose ant vandenyno kranto jie vaišindavosi jūros gėrybėmis. Viešbutis savo svečiams buvo surengęs įspūdingą Balio vyno degustacijos vakarą.

„Balyje yra ir kobrų parduotuvė. Turistai viliojami pasakojimais, kad kobros kraujas – puikus vaistas. Užėjus į vidų, pirmame kambaryje galima rasti daugybę įvairiausių kobros odos gaminių – rankinių, batų. Kitame – stiklinės dėžės, kuriose knibžda kobros. Klientas išsirenka gyvatę, darbuotojas ją sugauna, nukerta galvą ir nuleidžia kraują, tik tada nuima odą. Į kraują suleidžia tulžies ir įpila truputį ryžių degtinės. Tokį kokteilį, kainuojantį 35 JAV dolerius, duoda išgerti klientui“, – pasakoja R.Pivoras, tačiau pats su žmona nepanoro jo paragauti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (12)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (62)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

A. Vaišnys. Tarp rugpjūčio vardų ir ženklų – apie dramą, kuri nestatoma (1)

„ Kultūros ministerija skelbia Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių...

Traukiniu iš Kauno į Vilnių – greičiau nei per valandą (5)

Nuo šiol greičiausiu traukiniu nuvykti iš Kauno į Vilnių netruks nė valandos. „Lietuvos...

Butų nuoma Klaipėdoje ir Šiauliuose – miestai pajuto studentų mažėjimą (16)

Klaipėdos ir Šiaulių universitetuose mažėja studentų ir pokyčius jau pajuto šiuose miestuose...

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (49)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Dėl sukčiavimo teisiamam Mios vyrui – dar vienas smūgis (14)

Dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Antanavičienės ( Mia ) vyras Nerijus Antanavičius ,...

Kaip per savaitę sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje (15)

Mokslininkai tvirtina, jog cholesterol io lygį galima sureguliuoti be jokių vaistų - tiesiog...