Kiekvienoje kultūroje yra margų detalių, kurios, žiūrint iš šalies, dažnai pasirodo keistokos, o kartais net ir nepriimtinos. Visgi, aistringų keliautojų pavyzdžiai rodo, kad iš arčiau susipažinę su skirtingų kultūrų įpročiais, labai greitai (kartais to net nesuvokdami) juos perimame.
© AFP/Scanpix

1. Miegoti vidury dienos

Jeigu gyveni Ispanijoje, siesta yra beveik šventas dalykas. Ankstyvą vidurdienį viskas užsidaro dviems valandoms. Vasarą čia karšta kaip pragare, todėl niekas nenori bastytis mieste. Žmonės prigula pailsėti po medžiais, snaudžia pavėsyje ar sugrįžta namo, jeigu tai patogu. Ilgiau pagyvenus Ispanijoje, šio įpročio tiesiog neįmanoma neperimti.

2. Paklausti svečių, ar jie nenorėtų išsimaudyti po dušu

Šis įprotis dažnai gali būti priimtas dviprasmiškai, tačiau reikia suprasti, kad namų šeimininko ketinimai yra patys geriausi. Keliaudami Brazilijoje tikrai nustebsite, kai, kaskart užsukę į kieno nors namus, sulauksite klausimo, ar nenorėtumėt nusiprausti po dušu. Tai gali šiek tiek trikdyti, nes dažniausiai to klausiama vos pasisveikinus, tačiau neverta panikuoti – nuo jūsų nesklinda blogas kvapas. Brazilijoje gali būti labai karšta, o jos žmonės – itin higieną puoselėjanti tauta. Ten įprasta kasdien maudytis po du ar tris kartus. Patys brazilai, atvykę į svečius, dažniausiai nori greitai nusimaudyti, kad atsigautų, todėl tą visuomet geranoriškai siūlo ir savo svečiams!

3. Nurodyti kryptį lūpomis

7 įpročiai, kuriuos įgytum gyvendamas svetur
© Fotolia nuotr.

Filipinuose ir Kolumbijoje nėra įpročio į objektą, apie kurį kalbama, rodyti rodomuoju pirštu, tad šis terminas čia neturi jokios reikšmės. Šiose šalyse toks gestas būtų vertinamas kaip gana įžūlus. Tai ką daryti, jeigu tikrai reikia į kažką bakstelėti pirštu? Naudotis savo lūpomis! Išpūskite lūpas ir labai staigiu suktelėjimu nukreipkite jas į apkalbamą objektą – tai neturėtų užtrukti ilgiau nei kelių sekundžių.

4. Paskambinti ir padėti ragelį, kol pašnekovas nespėjo atsiliepti

Visai neseniai šis įprotis buvo gajus ir Lietuvoje, tik mes jį vadinome „švyturiavimu“ arba „majakinimu“. Italijoje toks vaikiškas skambinėjimas turi kitą reikšmę ir yra plačiai priimtinas visuomenėje. Ši truputį keistoka komunikacijos forma veikia tik tuo atveju, jeigu pašnekovas žino visą kontekstą ir gali laisvai interpretuoti praleisto skambučio reikšmę. Pavyzdžiui, jeigu turite susitikimą, tačiau matote, kad vėluosite, ir „pamajakinat“ jūsų laukiančiam žmogui, jis tai priims kaip ženklą, jog esate pakeliui. Jeigu vaikinas „pamajakina“ vaikinui, tai dažniausiai reiškia „ką veiki?“, tad derėtų tam žmogui atrašyti žinute. Scenarijų gali būti įvairių, tačiau svarbiausia yra prieiti prie teisingų išvadų! Visgi reikia pripažinti, kad daugumoje šalių tokį įprotį žmonės priimtų kaip siekį pasikalbėti už kito žmogaus kreditus…

5. Praleisti dvi valandas geriant vieną puodelį espresso

7 įpročiai, kuriuos įgytum gyvendamas svetur
© K. Cemnolonskio nuotr.

Tuo tarpu kai italai espresso geria labai greitai, apie tai visai negalvodami ir tuojau pat užsisakydami antrą puodelį, prancūzai ištisas valandas sėdi jaukiose kavinukėse, priešais nosį pasistatę miniatiūrinius espresso puodelius. Jie dievina procesą, kurio metu galima pasišnekučiuoti su draugu ar paskaityti knygą. Vienas mažas espresso puodelis yra pilnai pakankamas dviejų valandų pokalbiui, nes kava tėra tik pasiteisinimas prisėsti kavinukėje.


6. Nuolatos derėtis, net neužsimenant apie kainą

Tai, kaip mes esame įpratę derėtis vakaruose, yra tik vaikų žaidimai Indijoje. Indų derybų menas yra išties aukšto lygio ir, norint nelikti it musės kandus, reikėtų įsigilinti į pagrindines taisykles. Niekuomet nesakyti kainos, kurią esi pasiruošęs sumokėti – tiesiog numušinėti tą, kurią siūlo pardavėjas, vardindamas produkto ar paslaugos trūkumus. Ir niekuomet nederėtų parodyti, kad esi labai susidomėjęs siūloma preke (net jeigu taip iš tikrųjų yra). Jeigu prekė neturi kainos, vadinasi, vietos deryboms tikrai yra, o Indijoje deramasi dėl visko.

7. Visuomet su savimi nešiotis žiebtuvėlį

Šalyse, kur rūkymas yra smarkiai paplitęs, šis įprotis taip pat labai stiprus. Turkija yra viena iš tų šalių. Čia visiškai normalu su savimi nuolat nešiotis žiebtuvėlį net ir tuo atveju, jeigu pats nerūkai. Tai puikus būdas užmegzti naujas pažintis!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (106)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (196)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (287)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (24)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (567)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (55)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (199)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...