5 gražiausių planetos krioklių

 (4)
Daugelis aukščiausių pasaulyje krioklių nėra labai gerai žinomi turistams, nes yra toli nuo civilizuotų vietų. Be to, dalis šių krioklių buvo atrasti visai neseniai.
Browno krioklys, Naujoji Zelandija
© Shutterstock nuotr.

Tačiau garsui apie šias vietas sklindant vis plačiau, kai kurie iš jų sparčiai tampa vis geriau pasiekiami dėl tobulėjančios infrastruktūros, kita vertus - šiek tiek mažėja galimybė atvykėliui pasijusti čia tikru atradėju. Tad paskubėkite apsilankyti čia dar iki tol, kol po šiais kriokliais neišsirikiavo minios turistų!

Anchelio krioklys

Anchelio krioklys, esantis Venesuelos Bolivaro provincijoje, išsiskiria ne tik tuo, kad yra pats aukščiausias pasaulio krioklys – 979 m aukščio – bet ir tuo, kad jame yra aukščiausia nenutraukiamo vandens kritimo pakopa. Po nedidelio maždaug 30 m kritimo nuo krioklio viršaus, vanduo krenta dar 820 m. nuo Auyan-Tepui (Velnio kalno) plokščiakalnio.

Anchelio krioklys, Venesuela
Anchelio krioklys, Venesuela
© Shutterstock nuotr.

Šis krioklys 1933 metais buvo atsitiktinai „atrastas“ amerikiečio aviatoriaus Jimmie Crawford Angelo. Tuo metu aukščiausio pasaulio krioklio paieškos lakūno turbūt visiškai nedomino – pilotas Venesueloje ieškojo garsiųjų aukso rūdos kasyklų ir praskrido tiesiai virš krioklio. Nors iš tikrųjų krioklio atradėjas nėra žinomas, nes vietiniai gyventojai – Pemón gentis – jau žinojo apie krioklio egzistavimą.

Didžiausias pasaulyje Anchelio krioklys
Didžiausias pasaulyje Anchelio krioklys
© Shutterstock nuotr.

Vietovės aplink krioklį išsiskiria savo gražumu – netoli plokščiakalnio auga begalės augalų ir gėlių, taip pat oranžinė ir geltonoji lantana, purpurinė Princesės gėlė, rožinė mimoza ir daugelis orchidėjų bei bromelijų rūšių. Krioklys turi įtakos netgi orams prie Auyan-Tepui. Dėl milžiniško vandens krentamo atstumo vėjas sukuria stiprius rūkus aplink plokščiakalnį, o su krentančiu vandeniu besimaišantis lietus gali sukurti papildomų krioklio „galūnių“.

Tugela krioklys, Pietų Afrika

Pietų Afrikos Kwazulu Natal regione esantis antras pagal aukštį pasaulyje Tugela krioklys yra 948 m aukščio. Jis sudarytas iš penkių atskirų pakopų, o ilgiausios vientiso vandens kritimo pakopos ilgis - 411 metrų. Tugela krioklys prasideda amfiteatrą primenančio Mont Aux Sources kalno viršūnėje. Tai yra ganėtinai siauras krioklys, kurio plotis  15 metrų, o vidutinis nubėgančio vandens tūris - 1,5 kubinio metro per sekundę.

Tugela krioklys, Pietų Afrikos Respublika
Tugela krioklys, Pietų Afrikos Respublika
© Shutterstock nuotr.

Tugelos krioklio viršūnę galima pasiekti po penkių valandų ėjimo nuo artimiausios aikštelės automobiliams, o apačia yra santykinai netoli – už 8 kilometrų – nuo karališkojo Natal nacionalinio parko kelio. Bet kuriame Pietų Afrikos viešbutyje jums suteiks informacijos apie tai, kaip nuvykti iki Tugelos ir parvykti atgal.

Cataratas las Tres Hermanas, Peru

Trečias pagal dydį krioklys pasaulyje - Trijų sesių krioklys (Cataratas las Tres Hermanas), esantis Peru Ayacucho regione. Apie jo egzistavimą sužinota tik fotografuojant kitą aukštą Peru krioklį - Catarata Parijaro (267 m).

Trijų seserų krioklys (Cataratas las Tres Hermanas)
Trijų seserų krioklys (Cataratas las Tres Hermanas)
© Shutterstock nuotr.

Krioklys vadinamas Trijų sesių dėl to, kad jis sudarytas iš trijų pakopų. Dvi aukštesnės pakopos yra matomos iš oro, o vanduo krenta į vandens telkinį, iš kurio išbėga trečia vandens pakopa. Krioklys yra beveik visiškai apsuptas miškų, o medžiai aplink Trijų sesių krioklį siekia 30 metrų aukštį.

Krioklio aukštis - 914 metrų. Palyginimui, pastatas Burj Dubai yra tik 693 metrų aukščio.

Olo'upena krioklys, JAV

Ketvirtas pasaulyje pagal aukštį krioklys - Olo'upena. Aplankyti jį nėra taip jau paprasta, nes jis yra atokioje Havajų saloje Molokai. Dėl santykinio atskirtumo nuo civilizacijos Molokai yra vadinama „havajietiškiausia sala“.

Iš visų pusių milžiniškų kalnų apsuptas krioklys nėra labai sraunus – lyginant su kitais šiame sąraše esančiais kriokliais, juo nubėgančio vandens tūris yra labai mažas. Tačiau sraunumo stoką krioklys kompensuoja milžinišku aukščiu. 900 m aukščio krioklys yra kur kas aukštesnis už visus kitus JAV krioklius, o artimiausi jo konkurentai - Pu'uka'oku (840 m) ir Waihilau (792 m) kriokliai, taip pat esantys Havajuose.

Krioklys Havajuose
Krioklys Havajuose
© Shutterstock nuotr.

Olo'upena krioklys yra pakopinis ir dėl savo siaurumo tikriausiai būtų priskiriamas juostiniams kriokliams.

Yumbilla krioklys, Peru

Penktoje vietoje - Yumbilla krioklys, vienas iš naujausių Pietų Amerikos atradimų. Amazonės regione esančio krioklio aukštis vis dar ginčytinas – Peru Nacionalinis geografijos institutas (ING) nurodo 895,4 m aukštį, o kiti šaltiniai -bkiek mažesnį, 870 m aukštį. Bet kuriuo atveju, Yumbilla krioklys vis tiek aukštesnis už šeštoje vietoje esantį Vinnufossen, esantį Norvegijoje.

Yumbilla krioklys, Peru
Yumbilla krioklys, Peru
© Shutterstock nuotr.

Yumbilla - tai pakopinis krioklys su keturiomis didelėmis tiesaus vandens kritimo atkarpomis.

www.perpasauli.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Savaitės naujienų prenumerata

Naujienos

Nuo Everesto atskilo didžiausias alpinistų iššūkis – „Hilario laiptai“

Nuo aukščiausios pasaulio viršukalnės atskilo „Hilario laiptu“ vadinama uolos dalis, kuri buvo paskutinis didesnis iššūkis alpinistams prieš užkopiant į viršūnę. Manoma, kad dabar Everestas alpinistams tapo dar pavojingesnis.

8 miestai, kuriuos turėtų aplankyti kiekvienas vyno gerbėjas (48)

Keliaudami žmonės turi įvairių įpročių. Vieni siekia aplankyti kuo daugiau muziejų, kiti paragauti kuo įvairesnio maisto, o kai kuriems žmonės svarbiausias kelionių tikslas yra aplankyti kuo daugiau miestų ir juose paragauti kuo įvairesnių vyno rūšių.

Dėl dovanos savo šaliai lietuviai ketina nueiti 2 tūkst. kilometrų pėsčiomis (42)

Keturis mėnesius pėsčiomis keliauti pasiryžę lietuviai Simona Vidūnaitė ir Romas Usavičius bandys laimėti dovaną Lietuvai. O dovana iš tiesų neeilinė – 21 tūkst. eurų jų pačių pasirinktai organizacijai – Dzūkijos nacionaliniam parkui. Tiesa, kad turėtų galimybę laimėti, Simonai ir Romui reikia visų tautiečių palaikymo.

Naujoji perkėla taps „nauja“ - ruošiamasi dideliam pertvarkymui (1)

AB „Smiltynės perkėla“ bendrovės planuose – didžiausio savo apimtimi projekto, Naujosios perkėlos teritorijos pertvarkymo, įgyvendinimas.

„Wizz Air“ aviakompanija šiandien skelbia nuolaidas visiems skrydžiams (14)

„Wizz Air“ aviakompanija šiandien mini 13 veiklos metų –2004 m. gegužės 19 d. skrydžiui pakilo pirmasis bendrovės orlaivis. Džiaugdamasi nuveiktų darbų rezultatais, „Wizz air“ siūlo keleiviams šiandien rezervuoti skrydžius net 141 kryptimi visame aviakompanijos tinkle su 30 proc. nuolaida. Proginė nuolaida galioja atlikus rezervaciją iki vidurnakčio.