Mada pulsuoja tuo, kuo gyvena pasaulis. Vis labiau plintant aplinkosaugos, ekologijos, etiško gamtai elgesio temoms, jos atsiranda ir dizainerių kūryboje. To pavyzdys – mados kūrėjos iš Bolivijos.
© Shutterstock nuotr.

Claudia Perez – boliviečių dizainerė, metų metais besilankanti lindynėmis garsėjančio rajono turguje. Veikiantis dukart per savaitę, šis turgus laikomas pačiu didžiausiu Pietų Amerikoje, pritraukiantis iki pusės milijono pardavėjų, klientams siūlančių visko, kas tik įmanoma – nuo gyvūnų, automobilių, įvairios technikos iki tonų padėvėtų drabužių. Dizainerė čia ieško kokybiškų senų audinių, mat tvirtai tiki, kad seni apdarai gali kuo puikiausiai virsti naujais ir tai iliustruoja savo darbu.

Claudia Perez visuomet ieško ypatingų daiktų: ją ypač domina seni, dizainerių kurti kaklaraiščiai, išmesti šilkiniai šalikai, nosinės ir kiti panašūs aprangos aksesuarai, kuriuos dizainerė galėtų panaudoti kurdama savo naują modelių liniją. Senienų čia niekuomet nepritrūksta – turgus tiesiog užtvindytas padėvėtais drabužiais, atplukdytais iš Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos.

„Jaučiausi šiek tiek blogai dėl visų šių padėvėtų drabužių ir kito šlamšto, kuris atkeliauja į mūsų šalį, o mes jį parduodame tarsi pramogaudami. Todėl norėjau visa tai panaudoti kitaip. Ne tik pirkti, perparduoti ir galiausiai naudoti. Norėjau tai iš tikrųjų panaudoti dar kartą, panaudoti kaip žaliavą. Juk, pavyzdžiui, šilkas yra puiki medžiaga, iš jos galima sukurti gražių dalykų.“, – kalbėjo dizainerė Claudia Perez.

Dizainerė kolekcionuoja kišenines nosines ir kaklaraiščius septynerius metus. Tiesa, pradėjo juos rinkti dar neturėdama idėjos, ką su šiais senais aksesuarais būtų galima nuveikti. Iš tonų drabužių renkasi juos atsižvelgdama į kokybę, spalvą ir raštus, kad galėtų suderinti su jau turimomis medžiagomis. Visi laimikiai keliauja į Claudios butiką ir studiją, kur juos dizainerė kruopščiai nagrinėja su kolege ir verslo partnere Marcia Devil.

„Mes ieškome šilko. Kuriame iš jo, kai susirenkame daug įvairaus šilko – tebūnie tai seni kaklaraiščiai ar šalikai. Žvelgiame į spalvas, pamatome, kas su kuo dera ir tuomet surandame dizaino koncepciją. Vėliau pasirenkame siūlus“, – aiškino dizainerė Marcia Devil.

Seni dizainerių naudoti aksesuarai dažniausiai būna pagaminti Italijoje ir Prancūzijoje. Ir kažkada buvusiems šeimininkams turėjo kainuoti ne vieną šimtą dolerių. Dizainerės pabrėžia kuriančios iš tokių medžiagų, kurios būtų pernelyg brangios įsigyti kur nors kitur. Perdirbtuose gaminiuose kartais išlieka prabangaus gamintojo etiketės, o visi nauji modeliai tampa vieninteliais ir niekaip neatkartojamais.

Dizainerės atskleidžia su perdirbtų drabužių linija sulaukusios didesnio populiarumo ne tikėjosi – šiuos modelius mielai įsigyja įvairiausio amžiaus moterys, ieškančios spalvingų individualių drabužių. Kūrėjos atrado ir būdą, kaip panaudoti mažytes senų audinių skiautes – iš jų kuria rankines, karolius ir kitus smulkius aksesuarus.

„Tai, kas mus veda, į priekį, yra estetika. Tai tikrai nuostabios ir gražios medžiagos. Tačiau labai svarbus ir perdirbimo, etinės mados aspektas. Šiais laikais tarp jaunų dizainerių populiari tendencija perdirbti žaliavą. Mes nebelaikome senų dalykų netikusiais. Bet, žinoma, viską reikia kruopščiai plauti“, – dėstė dizainerė Claudia Perez.

Dizainerės didžiuojasi tuo, jog savo kūryba gali prisidėti prie aplinkos saugojimo. Beje, jų modelius itin pamėgo Bolivijoje viešintys turistai – todėl neretai nauji drabužiai, pagaminti iš senų, grįžta į ten, iš kur atkeliavo – į Europą ar Jungtines Valstijas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (137)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (58)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (6)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Joniškio rajone iš voljero pabėgusi meška jau surasta atnaujinta 08.16 (95)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (27)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Hobis tapo antrąja profesija (20)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (16)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (100)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (32)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (12)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...