Salotines cikorijas net nešildomame šiltnamyje galima auginti visą žiemą. O namie joms nereikia nei šviesios palangės, nei dirbtinio apšvietimo. Mat cikorijos atželia tamsoje.
Salotinė cikorija
© Corbis/Scanpix
Užauga darže

Salotinių cikorijų šaknys auginamos darže. Dirvai augalai nereiklūs, todėl tinka bet kokia žemė. Į vieną kvadratinį metrą lysvės įterpiu kibirą durpių, 2 šaukštus dvigubo superfosfato, po šaukštą azoto ir kalio trąšų. Žemę sukasu šakėmis ir gerai palieju. Cikorijas sėju apie gegužės vidurį 2 centimetrų gylio vagelėse, tarp jų palieku dviejų sprindžių pločio tarpus. Sėklas išbarstau kas du pirštus. Kai išauga trys keturi lapeliai, augalus praretinu, palikdamas tarp jų sprindžio tarpus. Cikorijų lysvę reikia ravėti, purenti ir laistyti. Birželio pabaigoje galima palaistyti mineralinių trąšų tirpalu - kibire vandens ištirpinti šaukštą kompleksinių trąšų ar litrą parūgusio mėšlo.

Laikymas rūsyje

Cikorijų šaknis iškasu spalio pabaigoje ir savaitei palieku suguldytas lauke, kad kiek apvystų lapai. Paskui juos nupjaunu. Stengiuosi nepažeisti šaknų viršūnės. Žemių nuo jų negrandau ir neplaunu. Želdinti palieku nešakotas šaknis, kurių galas - 3-5 centimetrai storio. Iš plonesnių išauga menkos gūželės, o iš storesnių - purios. Iš brokuotų šaknų, jas sudžiovinus, galima pasigaminti cikorinės kavos. Tai geriausias natūralios kavos pakaitalas (receptą močiutės dar tikrai žino). Rūsyje, kuriame sudedu šaknis, temperatūra turi būti kiek aukštesnė už nulį.

Atželia tamsoje

Želdinimą galima pradėti ir lapkričio mėnesį, tačiau rudenį šios žalumyninės daržovės ne visos gerai atželia. Nuo vasario pabaigos dažniausiai visų veislių cikorijos atželia puikiai. Šaknis patrumpinu iki sprindžio ilgio ir sustatau inspekte statmenai vieną šalia kitos. Užpilu durpėmis ar pjuvenomis taip, kad virš šaknų susidarytų maždaug sprindžio storio sluoksnis, ir gausiai palieju šiltu vandeniu.

Taigi salotų galvutės formuojasi po užpilu. Inspekto langą užkloju mineralinės vatos dembliais ar kitomis šilumą sulaikančiomis medžiagomis. Jų nudengti nereikia, nes salotinės cikorijos atželia tamsoje. Šviesoje jos pažaliuotų ir apkarstų. Tręšti atželdinamų salotinių cikorijų nereikia. Jeigu atželdinimą pradėsite vasario pabaigoje, į inspekto dugną, po daržovių šaknimis, galima pridėti įkaitusio mėšlo. Nuo jo šildamos cikorijos atžels greičiau.

Tinka ir "uošvės kambarys"

Kartais dėl labai šalto oro net ant įkaitusio mėšlo susodintos cikorijos nenori atželti. Todėl patikimiau jas sodinti ne tiesiai į inspektą, o į kibirą. Pastatau jį inspekte ir užpilu durpėmis. Jei noriu salotinių cikorijų paragauti anksčiau, kibirą pernešu į šildomą patalpą. Geriausia vieta - tamsus kambarys, kuriame žentai kartais apgyvendina uošves.

Derlių imu maždaug po mėnesio. Per tiek laiko gūželės užauga iki sprindžio ilgio ir 3-5 centimetrų skersmens. Jų lapai neturėtų būti išsiskleidę.

Paprasčiausias patiekalas iš cikorijų - supjaustyti gūželės ir sumaišyti su grietine ar majonezu. Dar tinka įdėti tarkuotų obuolių, svogūnų laiškų ar kitokių žalumynų. Kulinarijos knygose galima rasti ir troškintų cikorijų patiekalų, bet, mano nuomone, tik barbarai gali taip elgtis su gurmanams skirtais žalumynais. Beje, pjaustydami gūželės išmeskite prie pagrindo esančias lapų užuomazgas, nes jos būna labai karčios.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (545)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (203)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (28)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (261)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Vėžio pacientams viena klaida mirties riziką padidina net 2,5 karto (3)

Vėžys – sunki liga, kuriai įveikti reikia daug jėgų ir stiprybės. Chemoterapija , kurią...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...

Naujos kartos automobiliai gali tapti išsigelbėjimu ieškantiems būsto nuomai (3)

Savavaldis transportas – jau realybė. Taksi be vairuotojų važinėja po Pitsburgą, San Franciską...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (17)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

Žvilgsnis iš arti: Malaizijos milijardieriaus paveldėtoja dalinasi ištaigingo gyvenimo akimirkomis (2)

Paprasti mirtingieji dažnai ieško progų žvilgtelėti į turtingų ir žinomų gyvenimus. Kadangi...