Architektūrinės priemonės, norint vasarą atvėsinti patalpas, pas mus kol kas nepakankamai išnaudojamos.Daugelyje šalių pietinėje pastato dalyje virš langų įrengiami atitinkamo nuolydžio stogeliai, vasarą saulės šilumai neleidžiantys patekti pro langus į patalpas.
Žaliuzės
© Corbis/Scanpix
Apie nepageidaujamą saulės poveikį specialistai siūlo galvoti jau projektuojant namą, nes vėliau tai gali daug brangiau kainuoti.

Koreguoja teisės aktus

Negalintiems apsispręsti, kaip saugotis nuo kaitros, Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto Statybinės šiluminės fizikos laboratorijos vedėjas dr. Raimondas Bliūdžius sufleruoja: pastato išorėje naudojamų priemonių nuo saulės efektyvumas yra gerokai didesnis nei naudojamų patalpoje.

Įvairios vidaus žaliuzės gelbsti siekiant išvengti tiesioginių saulės spindulių, norint pasislėpti nuo pašalinių akių. Apskaičiuota, kad viduje įrengtos žaliuzės gali sulaikyti iki 30 proc. saulės šilumos, o išorėje – iki 80 proc.

Priemonių nuo saulės kaitros yra įvairių. Šilumos patekimą į patalpą gali riboti specialia danga padengtas stiklas. Renkantis naujus langus tai bene pats geriausias būdas apriboti saulės šilumą. Paprastas, skaidrus stiklas praleidžia 85 proc. saulės šilumos, o su vidutine apsauga nuo saulės – 42 proc.

Tačiau naudojant saulės šilumą ribojantį stiklą taip pat mažėja ir šviesos pralaidumas. Jei įrengiant langus naudotas ypač stipriai saulės šilumą sulaikantis stiklas, jis praleidžia tik apie 60 proc. matomosios šviesos. Ši apsaugos priemonė racionali, kai patalpoje yra labai dideli langai.

Pagal dabar galiojančius teisės aktus, jei statomo arba rekonstruojamo pastato pietinį fasadą daugiau nei 20 proc. sudaro stiklas, jis turi turėti tam tikrą saulės šilumą atspindinčių efektų. Tačiau kol kas langų pardavėjai nėra įpareigojami laikytis šios taisyklės tuo atveju, jei keičiami tik seni langai. Todėl, pasak R.Bliūdžiaus, šiuo metu rengiamos reglamento pataisos, pagal kurias keičiant senus langus taip pat bus privaloma laikytis nustatytų reikalavimų.

Geriausiai atspindi aliuminis

Jei naujų langų stiklai neturi apsaugos nuo saulės, o ši pernelyg aktyviai prašosi į vidų, padėtį galima gerinti specialiomis plėvelėmis. Svarbiausia, kad lango išorėje jos būtų užklijuotos kokybiškai. Plėveles galima pasirinkti pagal poreikius – jos saulės šilumą riboja nuo 32 iki 64 proc., bet taip pat tamsina patalpą.

Patalpose, kurios dieną būna tuščios, nuo saulės efektyviai gelbsti metalinės žaliuzės, įrengiamos išorinėje lango pusėje. Vasarą jos apsaugo nuo karščio, o žiemą – taupo šilumą pastato viduje. Vienintelis lauko žaliuzių trūkumas – jas užtraukus patalpoje būna tamsu.

Tiesa, R.Bliūdžiaus žiniomis, yra į vidines panašios lauko žaliuzės, kurių horizontalios plokštelės gali būti vartomos.

Patalpos viduje įrengtos žaliuzės ne tokios efektyvios. Jei saulės spinduliai patenka pro langą, šiluma koncentruojasi tarp lango ir apsauginės priemonės. Įkaitinta ertmė tarsi radiatorius šildo patalpą. Vis tik tai yra šiokia tokia apsauga nuo karščio, palyginti su tuo, kiek prikaistų patalpa be jokios apsaugos.

Jei vis dėlto nusprendžiama viduje kabinti vidines žaliuzes, geriausiai šilumą atspindi žaliuzės iš aliuminio. Ritininės žaliuzės, padengtos specialia neperšviečiama medžiaga, sulaiko nemažai šilumos, bet taip pat aklinai užtamsina kambarį.

Taigi, jei name jau sudėti nauji langai ir nėra galimybės įrengti lauko žaliuzių, tuomet R.Bliūdžius pataria ant langų klijuoti vidutinio poveikio plėvelę ir papildomai įrengti vidines žaliuzės.

Efektas pagal kainą

Įmonės „Domus Lumina“ direktorius Mantas Jančauskas taip pat paaiškino, kad geriausia apsauga – neleisti šilumai patekti į patalpą, tačiau išorinės apsaugos priemonės gerokai brangesnės. Tradicinės apsauginės lauko žaliuzės, kurios yra kliūtis ir vagims, karštą dieną gali užtamsinti bent dalį lango – tai gana efektyvi apsauga. Metalinės žaliuzės su reguliuojamomis juostelių padėtimis reikalauja nemažų investicijų, apie jas siūloma pagalvoti projektuojant namus.

Taupantiems pinigus tinkamiausias būdas mažinti saulės kaitrą namuose – kabinti klasikines aliuminio žaliuzes. Tačiau jos ne itin estetiškai atrodo, todėl daugelis, pasak M.Jančausko, renkasi šiek tiek brangesnes ritinines žaliuzes. Beje, su jomis galima naudoti ir specialų metalizuotą audinį, atspindintį 52 proc. saulės šilumos. Tačiau tokiu atveju 1 kv. metro kaina padidėja apie 30 proc.

„Domus Lumina“ atstovas nepataria naudoti ritininių, neperšviečiamų, guma padengtų žaliuzių, nes ilgainiui jos kelia nepatogumų jei langas sudrėksta.

Renkasi kelias priemones

Bendrovės „Arniva“ direktoriaus Leono Gilaičio tikinimu, individualūs klientai pastaruoju metu pirmiausia renkasi ritinines žaliuzes. Daugelis vengia neperšviečiamų, guma dengtų medžiagų, renkasi spalvingus ir raštuotus audinius. Tačiau tai nepakankamai apsaugo nuo saulės pietinėje pusėje, todėl langus žmonės dar dengia ir apsaugine plėvele.

Sudėjus žaliuzių ir plėvelės kainas suma vis dar gerokai mažesnė, nei renkantis lauko žaliuzes. Be to, žmones gąsdina jų griozdiška išvaizda. Žmonių netenkina ir tai, kad jei pasirenkamas pigesnis variantas – valdymas rankenėle, tenka kiaurai gręžti sieną.

Pasak L.Gilaičio, gyventojams ypač svarbi estetika. Gerai šilumą atspindinčios medžiagos nepopuliarios, nes yra metalizuotos ar guma dengtu paviršiumi, kuris nesuteikia jaukumo. Tokios apsaugos priemonės paklausesnės biuruose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (8)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (1)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (10)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (231)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (304)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...