Vilkdalgiai arba, kaip žmonės juos vadina, irisai, turi įdomios formos ir ryškių spalvų žiedus: baltus, geltonus, rausvus, oranžinius, melsvus, žydrus, violetinius, šokoladinius, bordinius ir tamsiai mėlynus. Anksčiausiai pražysta žemieji, vėliau - hibridiniai barzdotieji ir sibiriniai vilkdalgiai.
Irisai, vilkdalgiai
© Corbis/Scanpix
Hibridiniai vilkdalgiai - tie, kurie paprastai auga darželiuose. Jų lapai tvirti, pailgi, forma primena kardą, žiedai sukrauti ant aukštų žiedkočių. Trys dideli vainiklapiai palinkę į apačią, o trys mažesni - statūs. Šie vilkdalgiai skiriami dar į 10 grupių. Populiariausia iš jų yra barzdotųjų vilkdalgių grupė. Ant išorinių apyžiedžio lapelių jie turi tankų plaukelių išaugas, primenančias barzdelę.

Dauguma veislių pražysta gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje. Kadangi vienas žiedas žydi apie porą dienų, patariama vilkdalgius sodinti grupėmis.

Kaip auga

Hibridinius vilkdalgius sodinu ir saulėtose vietose, ir pusiau pavėsyje, bet nuo vėjų apsaugotose pašalėse, netoli namo. Galima sodinti ir prie tvenkinio. Jie mėgsta vidutinio derlingumo, neutralios reakcijos, vandeniui laidžią dirvą. Sodinu taip, kad šakniastiebiai būtų šiek tiek išlindę iš žemės. Vienoje vietoje vilkdalgius auginu 4-5 metus.

Pavasarį patręšiu kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis "Pavasaris-1" (30 g kvadratiniam metrui), vasarą - "Vasara-3" (taip pat 30 g kvadratiniam metrui). Nereikia padauginti azotinių trąšų, nes vilkdalgiai bus neatsparūs ligoms. Naudinga apie kerus pabarstyti kaulą-milčių ar pelenų (po nedidelę saują apie kiekvieną augalą). Vilkdalgius aukštais stiebais ir dideliais žiedais pririšu prie atramų, kad neišgriūtų. Peržydėjusių augalų stiebus visada nupjaunu.

Jaunus vilkdalgių lapus kartais apgraužia dirviniai šliužai ir sraigės. Reikia laiku juos pastebėti ir surinkti.

Kaip padauginti

Peržydėjusius vilkdalgius (maždaug birželio pabaigoje - liepą) dauginu - daliju kerus. Galima dalyti ir žydinčius, tik reikia nupjauti žiedyną, trečdaliu patrumpinti lapus, kad augalai neeikvotų maisto medžiagų. Senus kerus iškasu šakėmis. Nupurtau žemes, išskirstau šakniastiebį taip, kad kiekviena kero dalis turėtų šakniastiebio su patrumpintais lapais. Per plaštaką patrumpinu augalo šaknis, jas paskleidžiu ir tvirtai {spaudžiu į žemę, Sodinu taip, kad viršutinė šakniastiebio pusė liktų neužpilta žemėmis. Tai ypač svarbu, kai sunki dirva.

Pasodintus augalus palieju, kad žemės geriau apgultų šaknis, o paskui mul-čiuoju 5 centimetrų durpių sluoksniu. Pirmąją žiemą po persodinimo pridengiu eglišakėmis arba lapais, mulčiuoju durpėmis. Jautrių veislių vilkdalgius artėjant žiemai pridengiu. Žydi dažniausiai antrais metais. Į nuolatinę vietą aukštaūgius vilkdalgius sodinu 40-50 centimetrų atstumu.

Laukiniai tinka prie tvenkinių

Prie vandens telkinių ypač gerai auga sibiriniai vilkdalgiai. Jie būna 60-120 centimetrų aukščio. Savaime auga Sibire, Vidurio Europoje, Mažojoje Azijoje. Pas mus, Lietuvoje, kaltais pasitaiko natūraliai augančių šlapiose pievose, miško aikštelėse. Jų lapai siauri, daug trumpesni už žiedstiebius. Žiedai balti, mėlyni ir violetiniai. Žydi gegužės-birželio mėnesiais. Sibiriniai vilkdalgiai mėgsta pavėsį, drėgną, žemą vietą ir puveningą dirvą (ji atitinka natūralius drėgmės poreikius). Sibirinius vilkdalgius sodinu ant tvenkinio krašto, didelių medžių ar krūmų paunksnėje. Šios rūšies augalus sodinu tokiu pat gyliu kaip ir visas daugiametes gėles. Jų grakštūs lapai išlieka dekoratyvūs per visą vasarą.

Pastaruoju metu išvesta daug naujų stambiažiedžių vilkdalgių formų ir veislių, labai tinkamų auginti gėlynuose. Jos smarkiai skiriasi nuo laukinių.

Yra žemų

Gėlininkai turi žemųjų vilkdalgių, kurie taip pat yra laukiniai, bet dėl kompaktiško ir neaukšto kero itin dera šalia kitų daugiamečių gėlių. Žemieji vilkdalgiai išauga iki 10-25 centimetrų aukščio. Jie kilę iš Pietų ir Rytų Europos. Stiebas vienažiedis. Žiedai geltoni, violetiniai, šokoladiniai. Žydi gegužės mėnesį. Sodinu juos 15-20 centimetrų atstumu saulėtoje vietoje, alpinariume.

Vilkdalgius galima auginti vejoje, šalia mišrių daugiamečių gėlių, alpinariumuose, vazonuose. Žiedai skinami dar nevisiškai prasiskleidę. Pamerkti jie pražysta.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (10)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (776)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (265)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (43)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (174)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (15)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (223)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (11)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (9)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...