Tuščias vejos plotelis, boluojantis priešais namą, – gal ir gražu, tačiau ar įdomu? Nors daugelis galbūt ir svajoja apie tokią žalią oazę. Tačiau kur kas labiau viliotų netikėtas kompromisas, pavyzdžiui, erdvės ir kokios nors intriguojančios detalės derinys, galbūt šiek tiek dvelkiantis mistiškumu, o gal tiesiog kviečiantis pažaisti.
Žirklės, žolė
© Corbis

Nereikia net tikėtis, kad ypatingą troškimą pajėgs išpildyti įprastos spalvingos gėlės ar vienišas dekoratyvus medelis. Vejos labirintas – erdvus, fantastiškas šedevras – galbūt kaip tik ir užpildytų tuštumą? Tai tarsi viduramžių relikvija, ramiai besiilsinti sode.

Istorijos liudininkai

Labirintai atsirado labai seniai, beveik prieš 3500 metų. Seniausias modelis rastas molinėje lentelėje Graikijoje 1200 metais prieš Kristų. Tokios lentelės buvo naudojamos kaip orakulai, ypač sprendžiant diplomatijos reikalus. Modeliai dažniausiai turėdavo 3, 7, 11 ar 15 apskritų takelių, sudarančių koncentruotą apskritimą. 7 takelių labirintas yra labiausiai paplitęs ir susijęs su 7 indų tikėjimo čakromis, 7 vaivorykštės spalvomis, 7 muzikos natomis.

Viduramžiais labirintai būdavo labai įvairūs, turėjo įvairų skaičių takelių. Seniausių šios epochos pavyzdžių galima rasti Europos bažnyčiose ir katedrose. Manoma, jei piligrimai negali nuvykti į Šventąją žemę, jie gali keliais „keliauti“ katedros labirintu. Tai tarsi šventos kelionės pakaitalas.

Šių dienų labirintai dažnai neturi jokios religinės ar mistinės prasmės. Jie tiesiog gali būti lakstymo, žaidimų vieta vaikams. Tačiau net ir dabar kai kurie žmonės kuria labirintus simboliniais sumetimais, dažnai tarsi ramybės oazes. Ėjimą takeliais jie tapatina su kelione per gyvenimą arba prisikėlimu, reinkarnacija.

Taisyklingas labirintas

*Pieštuku nupieškite labirinto eskizą popieriuje. Pažymėkite pasirinktus elementus: takelius, posūkius, apvalius kampus ar zigzagines linijas. Įsitikinkite, kad yra mažiausiai vienas teisingas takelis, kuriuo galima ir įeiti, ir išeiti.

*Apskritimą padalinkite į 4 vienodas dalis ir pažymėkite ašių susikirtimo tašką. Kiekvienoje dalyje nurodykite po 90 laipsnių kampą ir padėkite taškelį virš jo.

*Linijas brėžkite nuo centrinės iki artimiausio kampo. Tokiu pat būdu pažymėkite ir kitas.

*Linijų ratas vis didės, o jos pačios ilgės. Taip nuo vienos apskritimo pusės pereisite prie kitos ir sukursite visą labirinto šabloną – taisyklingą apskritimą, suformuotą iš lenktų linijų.

*Pasižymėkite labirinto kontūrus vejoje. Juos iškaskite ir išdėkite plytomis. Labirinto schemą „perkelsite“ iš popieriaus lapo ant vejos, barstydami kokią nors birią medžiagą, pavyzdžiui, žvyrą, plona juostele. Linijas galite žymėti ir dideliu atstumu vieną nuo kitos (ypač, jei plotas nemažas), ir gerokai mažesniu.

*Kai minėtus darbus atliksite, nuspręskite, kokiomis medžiagomis ir priemonėmis naudodamiesi toliau formuosite labirintą. Būdai yra keli. Tradicinis besisukantis labirintas, kuris dažnas seniausiuose Anglijos soduose, paprastai susideda iš nupjautų besisukančių vejos juostų ir vaikščioti skirtų žvyro, mulčio ar kitokios medžiagos takelių.

Kitas gana dažnas variantas – tarp linijų želianti žolė nupjaunama, o ant pačių linijų paliekama augti, nešienaujama. Skirtingi aukščio vejos ploteliai, besisukantys spirale, ir sukuria labirinto įspūdį.

Nešienautos vejos juostos gali būti pakankamai plačios, beveik tokios, kaip nupjauti plotai, arba jų plotis gali skirtis.

„Pobūvių“ labirintas

Kas sakė, kad labirintas turi būti toks, kaip seniausiuose Anglijos soduose?! Argi nenori paeksperimentuoti?! Ir paversti vešlios vejos sode neįprastu reginiu – dar neregėtu labirintu, kuris pačiame vakarėlio įkarštyje taps švytinčiu fejerverku.

Pažymėkite labirinto kontūrus vejoje, išbarstykite linijas žvyru ar bet kokia biria medžiaga. Tarpus tarp jų išpilkite pakankamai storu žemės sluoksniu, palikdami siaurutes vejos juosteles.

Vakarėlio dieną išdėliokite ant žaliuojančių vejos linijų specialias žvakeles, apsaugotas nuo vėjo, ir stiprus įspūdis bus garantuotas.

Labirinto puošyba

Kad ir kokio tipo labirintą kurtumėte, jums greičiausiai prisireiks pagalbinių kompozicijos detalių: šalimais derančių daugiamečių gėlių, akmenų, suolelio ar fontano. Juk šiaip ar taip juo norite ne tik gėrėtis, bet ir naudotis.

Labirinto centre labai tiks kokia nors stambesnė detalė. Ji, be abejo, bus dėmesio centras. Tad tai puiki proga pademonstruoti ypač mėgstamą dekoratyvinį medelį, o gal suolelį – tinkamą vietą pamedituoti ar tiesiog pailsėti.

Savitai atrodo labirintas su išdėstytais takeliuose akmenimis, kuriais galima vaikščioti.

Jūsų kūrinys gali būti ir ne apskritas, o stačiakampio ar kitos geometrinės figūros formos.

Susikūrę labirintą, išbandykite jį su savo svečiu – pasiūlykite pasivaikščioti ir atrasti išėjimą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (14)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (2)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Azija kuria savo pasaulio tvarką (4)

Pastaruoju metu daug pasakyta apie tai, kaip Donaldo Trumpo administracijos politika kertasi su tuo,...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (11)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (234)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs (4)

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...