Svogūnines gėles patartina pirkti ir sodinti jau dabar, jeigu norite, kad kitąmet gėlynuose žiedai skleistųsi kuo ilgiau: vos nutirpus pirmiems sniego lopinėliams ir iki pat vėlyvų rudens šalnų. O kad jos glostytų akį ne vienerius metus, būtina tinkamai pasodinti. Prisiminkite pagrindines taisykles.
Krokai, gėlės
© Corbis/Scanpix
Kaip sodinti?

*Visos svogūninės ir gumbasvogūninės gėlės gerai auga atviroje vietoje ir šviesiame pusšešėlyje.

*Tinkamiausia žemė – laidi, puveninga. Neblogas ir priesmėlis, priemolis. Skurdžią smėlingą dirvą reikia pagerinti kompostu, moliu, o sunkią molingą – durpėmis, smėliu.

Krokai, gėlės
© Corbis/Scanpix

*Vegetacijos metais dirva turi būti drėgna. Augalams kenkia ir sausra, ir užsistovėjęs vanduo.

*Kad sėkmingai susiformuotų nauji svogūnai ir gumbasvogūniai, augalus reikia patręšti.

*Smulkiasvogūnės gėlės vienoje vietoje gali augti apie 5 metus, tik jas tinkamai prižiūrėkite. Iškasamos tada, kai nugelsta lapai. Vėl į dirvą sodinamos nuo rugpjūčio pabaigos iki spalio pradžios (atsižvelgiant į kiekvienos rūšies poreikius).

Scilės, gėlės
© Corbis/Scanpix

*Beveik visas svogūnines ir gumbasvogūnines gėles patartina žiemai pamulčiuoti. Deja, dažniausiai gėlininkai pamiršta tai padaryti. Mulčias saugo dirvą nuo gilaus įšalo, padeda išlaikyti drėgmę, o pavasarį beveik neželia piktžolės. Jei sluoksnis storas, pavasarį didesnė jo dalis pašalinama. Tinka smulkinti šiaudai, pjuvenos, purus kompostas, sveiki medžių lapai, bet geriausiai – durpės, nes jos praturtina dirvą organinėmis medžiagomis.

Tulpės, gėlės
© Corbis/Scanpix

Tulpės (Tulipa) sodinamos saulėtoje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Dirvoje turi neužsistovėti vanduo. Šių gėlių šaknys prasiskverbia į dirvą iki 40–50 cm gylio, todėl svarbu, kad puveningas sluoksnis būtų pakankamai giliai.

Geriausia tulpes sodinti rugsėjo viduryje – spalio pradžioje, nes tada dirva jau būna atvėsusi. Jos temperatūra turi neviršyti 10˚ C. Pasodinus per anksti labiau plinta ligos, per vėlai – svogūnai iki šalčių nespėja įsišaknyti ir nukenčia žiemą.

Pirmiausia sodinamos botaninių rūšių tulpės, šiek tiek vėliau – ankstyvosios ir galiausiai vėlyvosios veislės. Svogūnai sukišami į 10–15 cm gylį, lengvoje dirvoje – iki 5 cm giliau nei sunkioje. Kadangi jie gali būti labai skirtingo dydžio, dažniausiai taikoma ši taisyklė: sodinami trijų svogūno aukščių gylyje.

Gėlynuose tulpės dažniausiai sodinamos lizdais. Tarp svogūnų paliekami 8–15 cm tarpai. Auginant daug, jos išrikiuojamos eilėmis. Pasodintus svogūnus būtina palaistyti, nes sausoje dirvoje jie gali pradėti šaknytis tik po mėnesio. Pašalus reikia pamulčiuoti 3–10 cm durpių sluoksniu. Beje, įvairios tulpės nevienodai ištvermingos žiemą.

Narcizai, gėlės
© Corbis/Scanpix

Narcizams (Narcissus) tinka nevėjuota, šiek tiek užpavėsinta vieta. Bet jie yra įvairūs, todėl skirtingai mėgsta saulę: pusšešėlyje gerai auga vamzdeliniai ir trikuokiai, augalų su rožinėmis karūnėlėmis spalva būna ryškesnė, bet žonkiliniai gausiai žydi tik saulės atokaitoje. Tamsioje paunksmėje visi narcizai nustoja žydėti ir nyksta.

Tinkamiausias sodinimo laikas yra rugpjūčio pabaiga – rugsėjo pradžia, kai dirva po vasaros karščių jau būna atvėsusi. Stambūs svogūnai sodinami 15–20 cm, smulkūs – 7–10 cm gylyje. Lengvoje smėlingoje dirvoje, kuri vasarą įkaista, galima ir iki 30 cm gylyje. Tarp svogūnų paliekami 10–15 cm tarpai. Narcizai lepesni už daugelį tulpių, todėl pašalus žemę patartina pamulčiuoti apie10 cm durpių sluoksniu.

Hiacintai, gėlės
© Corbis/Scanpix

Hiacintams (Hyacinthus) reikalinga saulėta arba mažai užpavėsinta vieta, apsaugota nuo šiaurės vėjų. Dirva turi būti laidi, kur neužsistovi vanduo, bet puveninga.

Hiacintai sodinami rugsėjo pabaigoje ir spalio pradžioje. Jų svogūnai geriausiai šaknijasi, kai dirvos temperatūra yra 6–8˚ C. Patys stambiausi svogūnai sodinami apie 15 cm, o smulkūs – 7–10 cm gylyje. Tarp jų paliekami 7–12 cm tarpai. Pašalus dirvos paviršius užpilamas iki 15 cm storio mulčio sluoksniu.

Gėlės, margutės
© Corbis/Scanpix

Margutės (Fritillaria) sodinamos rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje. Tuo metu sausai laikomų svogūnų šaknys pradeda augti, todėl sodinti reikia labai atsargiai, kad jos nenulūžtų.

Daugiažiedžių margučių svogūnai patys didžiausi. Jie sodinami 20–30 cm gylyje, paliekant tokio pat dydžio tarpus. Smulkesni svogūnai, „vaikučiai“ sukišami dirvą sekliau ir tankiau. Paprastųjų margučių svogūnai kitokie: plokšti, apie 1 cm aukščio. Jie sodinami maždaug 7 cm gylyje. Nors margutės nereiklios, vis dėlto geriau peržiemoja 5–7 cm storio durpių sluoksniu pamulčiuoti svogūnai.

Dekoratyviniai česnakai, gėlės
© Corbis/Scanpix

Dekoratyvinių česnakų (Allium) yra labai daug ir įvairių. Štai, pavyzdžiui, didysis česnakas (Allium giganteum) užauga iki 150 cm aukščio, o labai gražūs auksažiedžiai (A. moly) – vos 20 cm.

Šie augalai sodinami rugsėjo mėnesį ir spalio pradžioje. Pagal svogūnėlius sprendžiama apie sodinimo gylį. Geriausias – siekiantis trijų svogūnų aukštį. Pasodinti pamulčiuojami 5 cm storio durpių sluoksniu.

Snieguolės, gėlės
© Corbis/Scanpix

Snieguolės (Galanthus) gerai auga nekarštoje, puveningoje ir visą vegetaciją drėgnoje dirvoje. Nemėgsta labai sausos ir užmirkusios. Vienoje vietoje gali augti 4–5 metus.

Svogūnėliai sodinami rugsėjį, grupelėmis (po 5–10). Gylis – apie 10 cm. Atstumai turi būti 5–10 cm. Auginant daugiau snieguolių, tarp grupelių paliekami 20–30 cm tarpai. Plonas mulčio sluoksnelis reikalingas drėgmei palaikyti.

Žydrės, gėlės
© Corbis/Scanpix

Žydrės (Muscari) – populiaros ir nereiklios darželių gėlės. Gerai auga šviesiose vietose ir pusšešėlyje. Greitai sutankėja, gali pasisėti, susidaro daug dukterinių svogūnėlių. Sėjinukai pražysta po 3–4 metų. Retesnių rūšių augalai lepesni, lėtai dauginasi.

Sodinamos rugsėjo–spalio mėnesiais nedidelėmis grupelėmis (po 5–15). Gylis – 6–8 cm. Tarp svogūnėlių paliekami apie 10 cm tarpai. Dirva pamulčiuojama plonai.

Gėlės, Scilės
© Corbis/Scanpix

Scilės (Scilla) yra gan įvairios. Dažniausiai auginama sibirinė scilė (S. sibirica). Nereikli, gerai jaučiasi saulėtoje vetoje ir pusšešėlyje. Gražiai atrodo nedidelės grupės, kai tarp augalų būna palikti 5–10 cm tarpai. Vienoje vietoje auga 4–5 metus. Gali pasisėti. Scilės sodinamos rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais. Šį darbą atlikus vėlai, pavasarį mažai žydi. Sodinimo gylis – apie 5–7 cm. Dirva pamulčiuojama plonai.

Krokai, gėlės
© Corbis/Scanpix

Krokai (Crocus) labai įvairūs. Gėlynuose, soduose, skveruose ir parkuose auginamos kelios rūšys ir nemažai veislių. Tinka saulėta vieta ir pusšešėlis. Nepersodinti gali augti apie 5 metus. Gražiausiai atrodo nedidelės skirtingų veislių augalų grupės. Gumbasvogūniai sodinami rugsėjį–spalio pradžioje: didžiausi – 8–10 cm, smulkesni – 5–7 cm gylyje. Atstumai tarp jų turi būti 8–10 cm. Mulčiuojami plonai.

Gėlės, pavasariniai erančiai
© Corbis/Scanpix

Pavasarinis erantis (Eranthis hyemalis) dar retas gėlynuose. Labai gražiai atrodo auginamas kartu su snieguolėmis. Vegetacijos metu reikalinga neperdžiūstanti vieta, tinka pusšešėlis.

Gumbasvogūniai sodinami ilgai nelaukiant, kad neperdžiūtų. Tinkamas laikas – rugsėjis, bet anksčiau įsigytus sodinkite iš karto. Sodinimo gylis – apie 5 cm. Atstumai tarp augalų turi būti apie 10 cm. Mulčiuojami plonai.

Vilkdagiai, gėlės
© Corbis/Scanpix

Svogūniniai vilkdalgiai (Iris) taip pat žiemoja nevienodai. Rūpesčių nekels Danfordo (I. danfordiae) ir tinklinis (I. reticulata) vilkdalgiai. Tai smulkios rūšys, sodinamos nedidelėmis grupėmis 8–10 cm gylyje. Mulčiuojamos apie 5 cm storio sluoksneliu. Sunkiau auginami olandiški vilkdalgiai. Jie stambūs, sodinami 10–15 cm gylyje ir prieš žiemą uždengiami.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: vasara pasiduoda (7)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (29)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (40)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (11)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (22)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (99)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

„Napoli“ sulaužė Nicos įtvirtinimus ir žengė į UEFA Čempionų lygos grupių etapą džiaugiasi škotai, slovėnai, graikai ir ispanai

Į UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapą užtikrintai žengė Italijos vicečempionė...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (500)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (19)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (6)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...