Pastaraisiais metais stiebinės rožės tapo tikra mūsų kiemų ir darželių puošmena. Jos populiarios, nes labai dekoratyvios. Vainikas - aukštai, patogu gėrėtis žiedais ir jų skleidžiamu aromatu. Be to, medelio formos rožės atrodo egzotiškai ir papuošia kiekvieną kiemą.
Rožės
© Corbis/Scanpix
Po stiebinėmis rožėmis vazone arba gėlyne dera verbenos, bakopos, bet "pjaunasi" raudonžiedžiai šalavijai, gumbinės begonijos, petunijos, pelargonijos.

Stiebinės rožės nėra atskira rožių grupė - į stiebą galima skiepyti visų grupių ir daugumos veislių rožes. Skiepijamos lietui ir šalčiui atsparių veislių rožės, kad lietingu oru išliktų dekoratyvios, ištvertų šalčius, kad jas būtų lengviau uždengti ir išlaikyti per žiemą.

Rožės
© Corbis/Scanpix

Vokietijos rožių selekcijos firma W.Kordes' Söhne (šios firmos rožės pagal klimato sąlygas labiausiai mums tinka) pagal aukštį stiebines rožes skirsto į keletą grupių:

· 140 cm ir aukštesnės, jos dar vadinamos kaskadinėmis rožėmis. Įskiepis - svyrančios rožės (vijoklinės, besidriekiančios, poliantinės).

· 90 cm aukščio. Įskiepis - arbatinės hibridinės, floribundinės ir besidriekiančios rožės.

· 60 cm aukščio ir žemesnės. Įskiepis - miniatiūrinės ir besidriekiančios rožės.

Rožės
© Corbis/Scanpix

Stiebines rožes galima auginti grupėmis arba pavieniui. Jos dera su žemaūgėmis (miniatiūrinėmis, poliantinėmis, besidriekiančiomis) rožėmis. Labai gražiai atrodo žalios vejos fone. Stiebines rožes galima sodinti tiesiai į gėlyną nuolatinėje vietoje, kaip ir visas rožes, arba į didelius (15-25 l) vazonus, kuriuos nesunku pernešti iš vienos vietos į kitą. Vazonuose augančiomis stiebinėmis rožėmis puošiami nedideli kiemeliai, balkonai, terasos, namų durys ir varteliai.

Paprastai stiebinės rožės parduodamos su 5-7 l vazonais, todėl jas galima ir patogu persodinti visą vasarą - nuo balandžio vidurio iki rugsėjo pabaigos. Atsargiai numaunamas vazonas, į paruoštą duobę arba vazoną įstatomos šaknys su žemių gumulu (reikia stengtis nenubarstyti nuo šaknų žemių!), į tarpus tarp duobės ir šaknų pripilama žemių, lengvai suminkoma ar suspaudžiama, kad neliktų oro tarpų, paliejama. Taip galima persodinti rožių medelius net su žiedais.

Stiebinės rožės prižiūrimos panašiai, kaip ir krūminės: purenama žemė, tręšiama organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, purškiama nuo ligų ir kenkėjų, išskinami nužydėję žiedai ir laukinės atžalos bei ūgliai ant stiebo. Aukštai ant stiebo iškeltą vainiką geriau apšviečia saulė, jis geriau vėdinasi, todėl stiebines rožes mažiau puola ligos ir kenkėjai.

Stiebinėms rožėms reikia atramų - prie kero įkalamas kuoliukas ir dviejose trijose vietose pririšamas stiebas. Kuoliukas statomas toje pusėje, iš kurios dažniausiai pučia vėjas. Galima priešingose pusėse įkalti du kuoliukus ir pririšti, kaip rišami jauni vaismedžiai.

Rožės
© Corbis/Scanpix

Labai svarbu stiebines rožes tinkamai pridengti žiemą, nes jas išsaugoti sunkiau negu krūmines. Jeigu stiebinė rožė auga vazone, žiemai ją paprasčiausiai reikia įnešti į vėsią patalpą ir retkarčiais lengvai paliekite, kad žemė nebūtų visai sausa. Lauke augančią rožę galima žiemai pridengti dviem būdais - stiebą prilenkti prie žemės ir gerai užkloti arba aprišti neprilenktą. Kitoje kero pusėje negu lenkiama, iškasama 30-35 cm. gylio duobutė, prilenktas stiebas prismeigiamas kabliais, po vainiku papilama durpių, paklojama eglišakių, vainikas užberiamas durpėmis arba uždengiamas eglišakėmis.

Prilenktas ir uždengtas rožes dar reikia užkloti mediniais skydais (tinka paprasčiausia medinė dėžė) arba apkasti žemėmis. Jeigu dengiama polietilenine plėvele, ruberoidu ir kitomis medžiagomis, kurios "nekvėpuoja", svarbu jas nuimti anksti pavasarį, maždaug kovo antroje pusėje (nelygu pavasaris), kad rožė neiššustų. Šiuo būdu galima dengti tik jaunas (2-3 metų) stiebines rožes.

Vyresnių stiebinių rožių stiebai gana stori, labai sumedėję ir jų prilenkti neįmanoma. Tokios rožės aprišamos eglišakėmis, šiaudais, nendrėmis ir panašiomis medžiagomis, apvyniojamos keliais sluoksniais storesnio ar gofruoto popieriaus, agroplėvele, ruberoidu, šaknys užpilamos durpių kraiku. Labai svarbu laiku ir po truputį rožes pavasarį nudengti, kad neiššustų nuo ankstyvos pavasario saulės. Gerai sumedėjusios rožės šalčio labai nebijo, tačiau žiemą būna labai jautrios drėgmės pertekliui per atlydžius ir atšalimus.

Virtualus sodo žurnalas www.rojaussodai.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (256)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

R. Sadauskas-Kvietkevičius. Liūdnas teroristų likimas (25)

Terorizmas nekeičia pasaulio ir tai labiausiai erzina pačius teroristus, kurie bando įsivaizduoti,...

Darbas, kuriame jaunystė – abejotinas privalumas

Tarp jaunų parlamentarų rinkėjai dažniausiai mini didžiųjų partijų lyderius, o kiti jauni...

Gelbėtojai įspėja: šeštadienį vakare siaus škvalas, stambi kruša (14)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šeštadienį šalį siaubs audra.

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (115)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Nemaitonių kaime – tragiška nelaimė: prie namų nuskendo du vaikai papildyta 19.39 (74)

Šeštadienį Kaišiadorių rajone esančiame Nemaitonių kaime mirė du mažamečiai. Prie namų...

Kovos su terorizmu ekspertas: ruoškimės, tuoj teroristai panaudos naują ginklą (273)

Ateityje teroristų ginklu dideliuose Europos miestuose gali tapti valdomi dronai su sprogmenimis. Tai...

„Karklės“ dalyvių stilius traukė akį: išsiskyrė keisčiausiais įvaizdžiais (4)

Vainikuoti 2017 metų vasarą ir ištraukti iš spintos dar nespėtus pademonstruoti stilingus...

J. Lopez specialistė atskleidė jos grožio paslaptis – stebuklingų priemonių ieškokite savo virtuvėje (1)

Rugpjūtis – saulės ir karščio nualintų plaukų mėnuo. Šis scenarijus kartojasi kiekvienais...

Aprangos kodas: žmonės, kuriems galioja „švaraus stalo“ etiketas biure (17)

Penktadienį DELFI Stilius lankėsi vienoje didžiausių draudimo bendrovių „Gjensidige“ . Tik...