Rudens pradžioje sode neturėtų apsigyventi nuobodulys. Laimei, yra augalų, kurie tik dabar pasirodo scenoje. Susodinkite gėlyne nedidelėmis grupėmis, ir jie ilgai trauks dėmesį, šviesdami tarp nužydėjusių daugiamečių.
Rudens spalvos
© Sodo spalvos
Kai ruduo valdo

Ruduo pasitinka trumputėmis dienomis, minimalia šiluma, voratinklėta bobų vasara. Žiedų virpesiai išduoda trapią gėlių sielą. Ir jei rugsėjis buvo gana šiltas, tai ir spalio pradžioje sodas atsisveikindamas džiugins paskutiniais ryškiais žiedais, lapų auksu, bronza ir sidabru.

Gėlynuose vis dar švyti rudbekijos ir ežiuolės, besirungiančios su geltonspalvėmis rykštenėmis. Rudeninis sodas neapsieis ir be jurginų. Jie tikri ilgaamžiai gražuoliai, puošiantys žiedais sodybas nuo birželio iki spalio. Šalia jurginų iki šalnų žydi nelepios rudeninės saulainės. Pas mus šios gėlės sodinamos seniai. Užauga 50–150 cm aukščio. Gražiai atrodo pavieniui, prie krūmų, šalia tvorų, siauralapių žolynų. Žemaūgės saulainės tinka gėlynų pakraščiams ir lysvaitėms apželdinti.

Išvesta labai daug veislių. Vėlyvosios pradeda žydėti tik rugpjūtį–rugsėjį. Tai ‘Pumilum Magnificum’ (auksinė), ‘Red and Gold’ (raudona, geltonais kraštais), ‘Sonnenwunder’ (geltona) ir ‘Septemberfuchs’ (ruda su raudonu atspalviu). Geltoni, oranžiniai ir rusvi žiedai puikiai dera su krintančiais medžių lapais, pagyvina tuštėjantį rudeninį sodą.

Iki sezono pabaigos nuostabiais aukso, o kai kurių veislių – ir sieros geltonumo žiedais žydi vingiorykštinės kraujažolės. Vėliau žydi ir keli šluoteliniai flioksai. Balta veislė ‘Kirmeslaendler’, oranžinė ‘Bornimer Nachsommer’ ir tamsiai raudona ‘Herbstglut’ ypač gražiai atrodo greta pakartotinai žydinčių pentinių.

Išvardinti daugiamečiai augalai gerai jaučiasi saulėtuose gėlynuose. Medžių šešėlyje vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje galima pamatyti tamsiai mėlynus ar violetinius Karmišelio kurpelės žiedelius.

Neįtikėtina, bet daugeliui atrodo, kad plukės sietinos tik su pavasariu. Tad rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais išvydę rausvus arba baltus japoninės plukės žiedelius gali net neįtarti, kad ji yra pavasarinės šauklės sesutė.

Astrai ir siauralapiai žolynai dvelkia ramybe

Daugiamečiai augalai stebina ryškiomis spalvomis – tarsi kažkas į gėlynus būtų netyčia papylęs dažų. Rožiniai ir violetiniai astrai, spalvingi ratiliai, kardeliai rudenį pasitinka atsivilkę šventiniais apdarais.

Rudens spalvos
© Sodo spalvos

Gėlynui labai tinka ir dekoratyvieji siauralapiai žolynai. Jie tarsi praskiria žiedų jūrą. Net mažiausio vėjelio sukeltas švelnus virpėjimas ramina lyg upelio čiurlenimas. Vasaros pabaiga ir ankstyvas ruduo – dekoratyvinių siauralapių žolynų fiestos metas.

Daug kininio miskanto veislių pražysta rugsėjo mėnesį. Po pirmųjų šalčių sudžiūvę lapai ir žiedynai dekoratyvūs išlieka iki kito sezono pradžios. Labai gražiai atrodo veislės raudonomis ir rausvomis šluotelėmis: ‘Klaine Floridea’, ‘Flamingo’, ‘Purpurascens’, ‘Ferner Osten’, ‘November Sunset’. Daugumos augalų lapai po šalnų puošniai parausta. Melvenės – nepaprasti siauralapiai žolynai. Jie išlieka dekoratyvūs iki pat šalčių.

Daugelis sodininkų kaip labai dekoratyvų rudeninį augalą mini plaukuotąją soruolę. Lietuvoje ji gali peržiemoti, tačiau kartais ir iššąla, todėl dauguma veislių auginamos kaip vienmetės.

Lendrūnai suteikia lengvumo bet kokiam gėlynui. Jie puikiai dera su astrais, sauleniais, rudbekijomis.

Ne tik kapams puošti

Jei pavasarį nesugebėjote pasirinkti ir pasisodinti daugiamečių gėlių, tai dar galite ištaisyti. Kai kurie sodo centrai vazonėliuose, be populiarių spalvingų chrizantemų, parduoda ir astrus, viržius, erikas. Ypač įspūdingai jie atrodo gėlynuose šalia sezoną baigiančių daugiamečių žolinių augalų ar krūmų įspūdinga lapija.

Įprasta, kad kapus puošiame chrizantemomis. Jomis pagyvinti kiemą, terasą, balkoną, laiptus, taką irgi niekas nedraudžia. Pastatykite vieną ar kelis vazonėlius. Paįvairinkite jomis kitų vazoninių augalų kompoziciją. Šalnoms atsparios vėlyvųjų veislių chrizantemos. Kai kurios išveria net iki –5 °C.

Kerintis svogūninių gėlių trapumas

Pamačius svogūninius augalus jus tikrai užplūs būsimo pavasario nuotaika. Liepą ar rugpjūtį pasisodinkite rudenį žydinčių krokų arba vėlyvių, kurie jau po kelių savaičių išskleis žiedelius.

Rudeninius augalus naudokite pageidaujamoms sodo vietoms išskirti. Jie pabrėš nedidelius, bet ryškius akcentus. Svarbu atminti, kad, jei vėlai žydintiems augalams skirsite daug vietos, tai nuo gegužės iki rugpjūčio gėlynas atrodys gana liūdnai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (13)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (62)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

A. Vaišnys. Tarp rugpjūčio vardų ir ženklų – apie dramą, kuri nestatoma (1)

„ Kultūros ministerija skelbia Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių...

Traukiniu iš Kauno į Vilnių – greičiau nei per valandą (5)

Nuo šiol greičiausiu traukiniu nuvykti iš Kauno į Vilnių netruks nė valandos. „Lietuvos...

Butų nuoma Klaipėdoje ir Šiauliuose – miestai pajuto studentų mažėjimą (16)

Klaipėdos ir Šiaulių universitetuose mažėja studentų ir pokyčius jau pajuto šiuose miestuose...

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (49)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Dėl sukčiavimo teisiamam Mios vyrui – dar vienas smūgis (15)

Dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Antanavičienės ( Mia ) vyras Nerijus Antanavičius ,...

Kaip per savaitę sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje (15)

Mokslininkai tvirtina, jog cholesterol io lygį galima sureguliuoti be jokių vaistų - tiesiog...