Efektingiausiai sodas, žinoma, atrodo vasarą, kai žydi, keri nuostabiomis spalvomis, faktūromis, šešėliais. Tačiau nereikia pamiršti, kad mūsų žiemos gana ilgos, ir sodas su sniego keteromis tarsi užmiega... Ištrūkęs iš miesto šurmulio patenki į ramybės oazę, kur medžiai tau lenkia galvas su baltomis kepurėmis, kur iš trobos lygiai kyla dūmai, kur pokši šąlantis tvenkinio ledukas...
Sodas žiemą
© Corbis/Scanpix

Projektuojant svarbu atsižvelgti į daugybę veiksnių, nuo kurių priklausys vaizdas žiemą.

Ar apsnigtas sodas bus toks pats gražus kaip vasarą, ar taps mažučiu fragmentu iš baltos pasakos? Ar jį puoš daugiamečiai žolynai, spygliuočiai ir kiti visžaliai augalai, įvairūs akcentai, ar pavirs pilku apsnigtu lauku su išmėtytomis dėžėmis, dengiančiomis egzotus?

Sodo struktūra

Pirmiausia pagalvokite apie sodo struktūrą ir jo panaudojimą. Plane pasižymėkite vartelius, terasas, aikšteles, balkonus. Darbo sumažės, jei jie slėpsis bent po stogeliais. Nutarkite, kokie objektai (pavėsinės, barbekiu kepimo vietos ir kt.) bus naudojami žiemą. Reginiai, atsiveriantys iš šių vietų, turi išlikti patrauklūs.

Jei norite pasiekti gerų rezultatų, negailėdami atsisakykite čia prisiglaudusių net ir labai dekoratyvių augalų, kuriuos žiemai reikia pridengti. Juos geriau sodinti arčiau užpakalinio plano, specialiai tam skirtose zonose arba poilsio kampelyje, kuri žiemą bus toliau nuo pagrindinių regimųjų taškų ir maršrutų judėjimo.

Be to, pagalvokite, ar apsimoka netoli tokių vietų sodinti vienmečius ir kitus augalus (pavyzdžiui, jurginus, montbretes), kuriuos tenka rudeniop iškasti. Atšilus žiemą jose stirksos plika žemė. Tai, be abejonės, ne pats patraukliausias vaizdelis.

Pasvarstykite, kokių rūšių augalai suteiktų sodui dekoratyvumo žiemą, kas galėtų tapti prieš akis atsiveriančios panoramos akcentu. Ar ištvermingieji spygliuočiai, ar lapuočiai dekoratyviomis šakelių formomis ar žievės faktūra, uogomis, sėklomis? O gal akmenų kompozicijos, skulptūros, specialūs avangardinio dizaino elementai, ledo ir sniego skulptūros ar mažutės lesyklėlės? O gal dominuos gamtos elementai: upė, ežeras, miškas...

Planuojant sode vaikų žaidimo aikšteles, svarbu pagalvoti ir apie jų eksploataciją žiemą. Pavėsinė virš žaidimų aikštelės sutaupys jėgų, kai reikės valyti aikštelę nuo sniego. Mažutis jaukus nameliukas vaikams gali tapti svajonės išsipildymu.

Išnaudokite reljefo ypatumus. Gal, pavyzdžiui, galima įrengti kalnelius važinėtis rogutėmis. Jeigu šlaitas nepakankamai pasviręs, sezono metu galima supilti kalnelį. Jis atkreips dėmesį ir puoš lygią sodo vietą ne tik žiemą, bet ir vasarą. Žiemą dūkstančių mažylių džiaugsmas atlygins visas papildomas išlaidas.

Žiemos sodo akcentai

*Vasaros akcentai, žiedai, vandens ir augalų kompozicijos slepiasi po sniegu. Juos reikia pakeisti tokiais elementais, kurie vasarą atrodo antraeiliai ir nelabai svarbūs. Pirma mintis, kirbanti daugelio galvose, yra sodo skulptūros. Klasikinės skulptūros gražios, bet jos turi derėti prie pasirinkto stiliaus sodo. Laisvo stiliaus sodeliuose gražiai atrodo ir šiuolaikinės netradicinės, netgi avangardinių formų skulptūrėlės.

*Žiemą labai trūksta šviesos. Keli neaukšti lauko žibintai atrodys ypač efektingai.

*Akcentai ir dominantės gali būti ir pavieniai augalai (soliteriai), ir jų grupės. Pirmiausia, be abejonės, įvairūs spygliuočiai. Žiemą žvilgsnį traukia ir jų spalvos (nuo gelsvos su žalsvu atspalviu iki sidabrinės), ir aukštis (nuo mažučių krūmelių iki didelių medžių). Vis dėlto sodą puošia ne tik jie.

Yra augalų, kurie ramybės laikotarpiu džiugina žmogų dekoratyviomis uogomis, šakelėmis ar žieve. Vaisiais ir sėklomis pasipuošusios rymo mahonijos, putinai, raugerškiai, gudobelės, klevai, robinijos, šermukšniai, kauleniai, raganės... Lapuočius medžius puošia dekoratyvi žievė.

Pavyzdžiui, labai gražus yra popieržievis beržas (Betula papyrifera). Jo kamienas ilgai išlieka baltas ir nesueižėjęs. Pensilvaninio (Acer pensylvanicum) ir žaliažiedžio (Acer tegmentosum) klevų žalia žievė išmarginta baltais ruoželiais. Pas mus labai populiari baltoji sedula (Cornus alba) ir jos formos. Ypač graži C. alba ‘Sibirica’ raudonomis šakelėmis. Labai gražias šakeles turi paprastojo lazdyno (Corylus avellana) forma ‘Contorta’.

Mėgstama auginti ir mandžūrinė aralija (Aralia elata), stebinanti dygliuotais stiebais. Nepamirškite, kad šis augalas išleidžia daugybę šaknų atžalų, ir nesodinkite jo arti gėlynų ar daržų. Originaliai atrodo paprastojo skirpsto kamštiškoji svyruoklinė forma (Ulmus minor ‘Propendens’). Jos šakos pasipuošusios kamštinėmis ataugomis.

Atskirai galima paminėti ir siauralapius žolinius augalus. Jų nebūtina po šalnų nukirpti. Daugumos stiebai statūs visą žiemužę, o lapai neskuba linkti prie žemės. Ypač gražiai atrodo miskantai (Miscanthus), užaugantys iki 2 m aukščio. Lietuvoje nemažai rūšių gerai auga ir žiemoja. Tai nendrinis (M. sachariflorus), kininis (M. sinensis) miskantai ir jų veislės. Atsparus šalčiui ir nedideliais kupsteliais augantis melsvieji eraičinai (Festuca glauca). Ne mažiau gražūs ir kiti žoliniai augalai.

Kiekvieną rytą – su kastuvu rankose?

Kitas svarbus dalykas – keliuko, vedančio į labiausiai lankomas vietas, priežiūra. Nuo dangos priklauso, ar žiemą juo vaikščioti bus saugu, kaip ir kuo reikės valyti sniegą. Ypač būtina atkreipti dėmesį į keliukus su nuolydžiu ir laiptelius. Pavojingiausi – apledėję laiptukai, aikštelės prie pastatų durų.

Yra keli sniego valymo būdai. Tradicinis ir pats ekologiškiausias – kastuvu. Šis įrankis, druska, smėlis – įprastos priemonės. Darbas su jomis atima daug laiko. Be to, minėtos priemonės gadina dangos paviršių. Pabarsčius druska ar smėliu takelius susidaro bjauri buza. Pabraidžiojus po ją avalynė negarbingai „žūva“.

Daug greičiau ir efektyviau keliukus galima nuvalyti specialiomis mašinytėmis. Tik visai ne tokiomis, kokias matote važinėjančias miesto gatvėmis. Nedideliu traktoriuku jūs greitai nuvalysite sniegą nuo kelių ir keliukų. Ypač tai patogu, kai sodas didesnis. Jei ruošiatės įsigyti tokį traktoriuką, projektuodami sodą pagalvokite ir apie tai, į kurią pusę bus metamas sniegas, ar šviestuvai nepateks po valytuvu. Beje, nauda dviguba. Vasarą traktoriukas taip pat nestovės be darbo: juo galėsite šienauti veją, rudenį – šluoti lapus ir nudirbti daug kitų darbelių, tik reikės pritaisyti reikiamus priedus.

Dar viena alternatyva – vieniems žmonėms svajonė, kitiems realus dalykas. Tai šildymo sistemos keliukams su įvairių rūšių danga. Nemalonumų ir nelengvo darbo išvengsite įsigiję sniego ir ledo tirpinimo sistemą. Keliukai, aikštelės, kitos vietos ir dieną, ir naktį bus švarios, sausos, nereikės kastuvo. Šildymo sistemas lengva sumontuoti. Jos pritaikytos prie įvairios dangos: plytelių, trinkelių, asfalto, betono.

Jei turite terasą, daugiausiai rūpesčių kels sniegas

Ši problema ypač aktuali mūsų, vidutinio klimato zonoje. Labai svarbu, kad tirpstančio sniego vanduo turėtų kur nutekėti. Terasoje būtina išlieti išlyginamąjį nuolydžio sluoksnį. Palei žemiausią kraštą įtaisomos grotelės vandeniui nutekėti. Šis subėga į lataką, po to nusileidžia žemyn lietvamzdžiais.

Tvenkinėlis irgi miega

Jei tvenkinėlis negilus (iki 80 cm), žiemą vanduo gali įšalti iki pat dugno. Prieš šalčius žuvytes būtina perkelti į patalpą, kurioje temperatūra – apie 0 C. Didesniame tvenkinyje gyvenančios beveik nesimaitina ir mažai juda, tačiau joms vis tiek reikia deguonies. Jei jo trūksta, žuvytės pradeda dusti.

Jei žiemą tvenkinėlyje vanduo užšalo vienai ar kelioms dienoms, pragręžkite skylę, kad deguonis ir kitos dujos išsiskirtų į aplinką. Nedaužykite ir nelaužykite ledo, nes galite sužaloti žuvis. Kai kurias vietas galima šildyti elektriniais šildytuvais arba, pastačius ant ledo metalinį puodą su verdančiu vandeniu, padaryti eketėlę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (110)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (46)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (33)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (44)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...

Pajūryje siūlo užsienio turistus sutraukiantį poilsį: lietuviai nebevertina to, ką turime (2)

Didžiausio šalies kurorto pašonėje esantis Palangos kempingas baigia savo antrąjį sezoną.

Žiema artėja: yra sprendimų, kurie nepatiks „valstiečių“ rinkėjams (129)

Žiema artėja, o ją savo reitingais gali pajusti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga...

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės (28)

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (56)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Kokios spalvos bus madingos artėjančio šaltojo sezono metu

Vasarai artėjant į pabaigą pamažu imama domėtis, koks koloritas dominuos artėjančio šaltojo...

Svaiginanti 28-metės karjera: nuo modelio iki artimos D. Trumpo bendražygės (12)

Naująja komunikacijos departamento vadove JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje laikinai...