Menininkės Akvilės Grėbliauskaitės sukurtos lėlės, atklydusios iš įvairiausių pasakų, šviesių vaikystės prisiminimų ar svajonių, keliauja po pasaulį žvelgdamos linksmomis, supratingomis, kartais liūdnomis akimis, spinduliuodamos šilumą, kuriai neatsispiria net solidžiausi pirkėjai.
Akvilė Grebliauskaitė. "Ach, tos pasakėlės"
© DELFI
Neseniai Vilniuje organizacijos „Gelbėkit vaikus/Save the Children Lithuania" surengtame kalėdiniame žaidime-varžytinėse parduota 12 Lietuvos menininkų sukurtų kalėdinių eglučių. Akvilės Grėbliauskaitės eglutė „Ak, tos pasakėlės" aukcione sulaukė didžiausio dėmesio: už ją buvo sumokėta per 14 tūkst. litų. Akvilė prisipažįsta, jog tai buvo labai netikėta, o paklausta, kur slypi tokio populiarumo paslaptis, lėlininke šypteli: „Kurdama eglutę pirmiausia galvojau apie vaikus - ji turėjo būti jauki, šilta ir paprasta".

Idėjos - iš močiutės skrynios

Dailės akademijoje studijuojanti mergina pasakoja, kad tiksliai neprisimena, nuo ko prasidėjo draugystė su lėlėmis. „Mane visuomet žavėjo japonų lėlės. Kaip ir kiekviena moteris domėjausi mada, mėgau derinti medžiagas, aksesuarus, siluetus. Močiutės skrynioje buvo be galo daug įvairiausių senovinių medžiagų atraižų, kurias norėjosi kaip nors panaudoti", - sakė menininkė. Pirmoji Akvilės sukurta lėlė - XVII-XVIII amžiaus dama. Būtent tų laikų damas lėlininkei iki šiol labiausiai patinka kurti. „Jos dvelkia prabanga, žavi įvairiausiomis detalėmis, gražūs ir gal šiek tiek paslaptingi audiniai. Jos labai romantiškos, gal todėl man taip patinka, kad pati esu romantikė", -šyptelėjo mergina. Pirmoji Akvilės lėlė, kaip ir daugelis jos kūrinių, paliko namus - gyvena kažkur Anglijoje.

Tarp realybės ir fantazijos

Akvilė Grebliauskaitė. "Ach, tos pasakėlės"
© DELFI

Mėgstamiausios Grėbliauskaitės lėlės tos, kurios atsiranda ekspromtu, mintyse, fantazuojant. Kartais detales lėlininke nusižiūri ir iš realių, gatvėje sutiktų žmonių. Ne paslaptis, kad lėlės - bene pagrindinis jaunosios menininkės pragyvenimo šaltinis, todėl merginai kartais tenka paklusti ir įnoringų užsakovų užgaidoms. „Būna, jog atvyksta kokia nors turtinga matrona, atsiveža fotografiją ir pageidauja lėlės, panašios į ją. Tada labai sunku dirbti. Apskritai nemėgstu užsakymų - nelieka vietos fantazijai, negali įgyvendinti visų savo sumanymų", - tikino pašnekovė.

Kelerius metus lėles kurianti mergina sako, jog jos namuose lėlės neužsibūna. „Pagaminus puikią lėlę kartais taip norisi pasilikti, bet būtinai pasitaiko proga ją kam nors padovanoti ar parduoti -ji tiesiog išslysta iš rankų", - šypteli Akvilė, namuose sauganti savotišką savo darbų kolekciją - iškeliaujančių lėlių fotografijas.

Menininkė yra sukūrusi apie 200 lėlių - dauguma jų jau iškeliavo iš Lietuvos. Akvilė kuria ne tik mielas praėjusių šimtmečių poniutes - buvo ir raganų, angelų, balerinų, bobulyčių, net Mažasis Princas ir Napoleonas. „Galiu įsimylėti ir paprastą lėlę, nebūtinai „iščiustytą", nusagstytą blizgučiais, padabintą karoliais", - tikino pašnekovė.

Jaukaus interjero detalė

Menininkės lėlės gana santūrios: „Kokia bus vienos ar kitos veido mimika, labai priklauso nuo nuotaikos. Nesunku nuspėti, ką jaučiau, kai kūriau vieną ar kitą, bet pajaco tikrai nerasite".

Lėlininke prisipažįsta vaikams lėlių nekurianti, jos mieli stebuklai nėra skirti žaisti, o štai į jaukų interjerą - puikiai įsilieja. Akvilė neabejoja, kad lėlės pritampa ir puošia malonių, meniškų, romantiškų žmonių, vertinančių rankų darbą, namus. Lėlė visiškai netiks šaltame stiklo ir plieno narvelyje.

Paklausta, kas dažnesni jos kūrinių užsakovai, menininkė šypteli: „Aišku, moterys. Būna, jog vyras nori padaryti mylimajai siurprizą ir, tarkime, buvusiai balerinai užsako lėlę baleriną".

Ar lėlės lydės Akvilę visą gyvenimą? Tvirtai pasakyti „ne" ji kol kas negali, bet net neabejoja - baigus Dailės akademiją kelias pasuks šiek tiek kita linkme. Tiesa, jaunoji menininkė tekstilės neketina išsižadėti, tad ateityje galime tikėtis naujų darbų - drabužių, aksesuarų ar rankinių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Pirmasis? G. Nausėda neneigia dalyvausiąs prezidento rinkimuose (14)

SEB banko prezidento patarėjas, ekonomistas Gitanas Nausėda neneigia dalyvausiąs 2019 metų...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (43)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

N. Vasiliauskaitė. Terorizmas pasaulį jau pakeitė (37)

„Net jeigu islamistai sugebėtų surengti Europoje po teroristinį aktą kiekvieną dieną, tai...

Barselonos išpuolio mikroautobuso vairuotojas nustatytas, jo ieškoma visoje Europoje (8)

Ispanijos policija pirmadienį paskelbė nustačius asmens, praeitą ketvirtadienį nukreipusio...

G. Žiemelis investuoja į tūkstančio vietų bendrabutį (78)

Gediminas Žiemelis investuoja į daugiau kaip tūkstančio vietų bendrabutį darbininkams.

Artėja visiškas Saulės užtemimas: milijonai plūsta jo stebėti (7)

Į Jungtinių Valstijų miestus, įskaitant Čarlstoną Pietų Karolinoje, suplūdo milijonai...

Holivudas gedi vieno garsiausių visų laikų komikų J. Lewiso (1)

Sulaukęs 91-erių mirė vienas žinomiausių visų laikų komikų ir šou pasaulio atstovų Jerry...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (144)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Svajonių atostogų vieta, į kurią turistų skaičius griežtai ribojamas (2)

Ieškantys geriausios vietos nardymui ir vietos puikios atostogoms – turėtų vykti į Atlanto...