Rugsėjį kai kurios gėlės jau peržydėjusios. Bet ateina eilė toms, kurios ilgai augo, kad savo grožį atskleistų po kelių mėnesių. Jei nepirkote šiltnamyje išaugintų kvapiojo tabako daigų, o sėjote sode, žiedų sulauksite tik liepą ir rugpjūtį. Pasimėgaukite stipriu ir saldžiu aromatu ramiais ir šiltais vakarais. Gaivaus oro dvelksmas, nešantis jį iš sodo, nuteiks ypač romantiškai.
© Corbis/Scanpix
Kelias į Europą

Europoje visų rūšių tabakai – vienmečiai augalai. O štai tėvynėje Amerikoje kai kurios rūšys gali būti ir daugiametės, yra puskrūmių ir krūmų. Juk šioje bulvinių (Solanaceae) šeimos gentyje – apie 100 rūšių.

Gentis Nicotiana L. pavadinta Prancūzijos pasiuntinio Lisabonoje Jeano Nicoto vardu. Tai jis pirmasis 1560 metais atsiuntė į Prancūziją tabako lapų ir sėklų ir nurodė, kaip šį augalą auginti. Žodis tobaco, vartojamas Centrinės Amerikos indėnų, reiškia pypkę, cigarą, susuktą tabako lapą. Būtent taip daugelyje kalbų vadinamas ir pats augalas, ir rūkyti paruošta žaliava.

Nuostabus kvapas – didžiausia vertybė

Rūšinis kvapusis tabakas (N. alata) auginamas retai. Daug gražesni yra įvairūs hibridai ir veislės, ypač stambiažiedžiai (N. alata ‘Grandiflora’) . Užauga 80–150 cm aukščio. Stiebai statūs, šakoti. Lapai bekočiai, dideli – iki 50 cm ilgio ir 20 cm pločio. Visas augalas apaugęs lipniais plaukeliais. Būtina paminėti, kad jo aukštis priklauso ne tik nuo veislės, bet ir nuo auginimo vietos, dirvos derlingumo, drėgmės ir laiko. Pasiekę mažiau nei pusę savo aukščio, augalai pražysta ir vystosi toliau, iki nušąla rudenį.

Daugumos kvapiųjų tabakų žiedai išsiskleidžia ir kvepia vakare bei naktį, bet yra veislių, pražystančių ir pakvimpančių dieną. Pagal aukštį šie augalai skirstomi į kelias grupes. Ypač mėgstami patys žemiausi, iki 40 cm, iš Nicki, Domino, Tuxedo grupių.

Sukryžminus kvapųjį tabaką su dantytalapiu, išvestas puošnusis tabakas (N. x sanderae) . Jo žiedai didesni nei kvapiojo tabako, išsiskleidžia dieną, bet nekvepia. Yra kompaktiškų veislių, siekiančių vos 20 cm aukščio. Labai tinka loveliams ir konteineriams apželdinti. Nebijo nei lietaus, nei vėjo, labai lengvai prižiūrimos. O spalvos – nuo baltos, šviesiai geltonos iki ryškios avietinės.

Įdomesnės yra kelios veislės. ‘Red Devil’ žiedai ryškiai raudoni, išsiskleidžia dieną ir naktį, bet beveik nekvepia. ‘White Bedder’ – švelnaus kvapo baltažiedis augalas, pražystantis ir dieną. ‘Havana Appleblossom’ – viena gražiausių veislių. Žiedai – 5–6 cm skersmens. Pumpurai raudoni, jiems prasiskleidus atsiveria šviesi rožinė vidinė pusė. Žydi ilgai ir gausiai. Užauga apie 50 cm aukščio. ‘Lime Green’ siekia 70–80 cm, o jos žiedai geltoni su žaliu atspalviu.

Kaip auginti ir prižiūrėti

*Sėjamas tabakas gan anksti – kovo mėnesį arba balandžio pradžioje. Juk tokiam dideliam augalui užaugti ir pražysti reikia laiko. Smulkios sėklos žeme neužberiamos. Kad jos sudygtų, reikia šviesos. Sėjinukai pikuojami kelis kartus, o lauke sodinami pasibaigus šalnoms. Atsižvelgiant į veislę, tarp augalų paliekami 25–40 cm tarpai.

*Sode tabakas sėjamas gegužę. Kol sudygs ir paaugs daigai, žemė turi būti nuolatos drėgna.

*Šie augalai mėgsta purią, derlingą apydrėgnę dirvą. Gali augti ir saulėtoje vietoje, ir šešėlyje. Tinka sodinti lauko vazonuose, o mažiausias veisles – ir loveliuose.

*Aukštos tabako veislės tinkamiausios sodinti mišriose lysvėse tolimesniame krašte, už žemesnių gėlių. Tai puikus fonas ir vienmetėms, ir daugiametėms gėlėms.

*Vasarą sausu oru augalai laistomi. Tręšiami kas dvi savaites. Nuskabomi peržydėję žiedai.

*Sode tabakui reikėtų parinkti tokią vietą, kad vakarais kvapas pasiektų namus arba poilsio vietą. *Kvapųjį tabaką gali pažeisti bulvinis nematodas, todėl reikėtų sodinti kasmet vis kitoje vietoje ir toliau nuo bulvių.

Sode tabakas sunokina sėklas. Bet jei auginate kelias veisles ar rūšis, jos lengvai kryžminsis ir iš surinktų sėklų kitais metais išaugs jau kiek kitokie augalai.

Dekoratyvinių rūšių augaluose taip pat yra nikotino, tik kiek mažiau. Taigi kvapusis tabakas nuodingas.

Kokių rūšių dar galima pasisodinti?

Laibažiedis tabakas (N. syvestris) užauga aukštas. Žiedai siauri, ilgoki, nusvirę žemyn. Tai nebus išskirtinis augalas. Jis labiau tinkamas sudaryti fonui ar užuovėjai žemesnėms gėlėms. Bet jau galima įsigyti šios rūšies žemaūgių veislių – vos 25 cm aukščio. Jas galima auginti ir lauko vazonuose.

Gėlynuose kartais sodinamas kuklus žalsvažiedis tabakas (N. langsdorfii) . Jis užauga apie 1 m aukščio. Žali siauro varpelio formos žiedai svyra žemyn.

Tikrai neverta kaupti tabako rūšių ir veislių kolekcijos vien sodui papuošti. Geriau išsirinkti kelias ir jas išmoningai pritaikyti. Pavyzdžiui, paprastasis (N. tabacum) ir kaimiškasis (N. rustica) , dar vadinamas machorka, nėra gražūs augalai. Jie vertinami dėl lapų. Tikrai neskatiname rūkyti. Verčiau džiovintus ir susmulkintus lapus naudokite nuovirams nuo kenkėjų ruošti.

Lipnusis tabakas (N. glutinosa) nemaloniai kvepia, todėl auginamas labai retai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (6)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (221)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (368)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (57)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (52)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

V. Matijošaitis: per ateinančius porą metų neatpažįstamai pasikeis visos centrinės Kauno gatvės (265)

Dalies medžių, kurie yra sergantys ir pažeisti, pakeitimas bus neišvengiamas, sako Kauno meras...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (20)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (1)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (218)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (16)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...