Jei save gerbiate, aišku, kad jūsų virtuvė – kaip cechas. Atkreipkime dėmesį, kad šaldytuvai kasmet didėja ir dabar juose be vargo gali įtilpti ne tik pingvinas, bet ir augus vyriškis. Aišku, buitinį šaldytuvą lyginti su morgo šaldikliu būtų kiek neetiška. Bet jis tikrai tiktų, jei savo bute atidarytumėte nedidelį restoranėlį – juose prigrūstais produktais galėtumėte pamaitinti visą kvartalą.
Virtuvė
© Corbis/Scanpix
Deja, šiais viengungystės, vaikų negimdymo ir skubos laikais atidarius šaltąjį monolitą dažnai gali surasti tik vienišą susirietusį sūrio gabaliuką, į kaulą sušalusį tarsi vokiečių kareivis mūšyje prie Stalingrado. Aišku, tokie dideli šaldytuvai mums būtų pravertę sovietiniais deficito laikais, kai ankštoje komodoje „Minskas“ ar „Snaigė“ buvo laikomos lašinių paltys ar „per blatą“ gauta mėsa, jei kartais ištiktų ekonominė krizė. Pamenate, tada žmonės viską kaupė: po lovomis buvo galima rasti cukraus, ryžių maišų, muilo ir degtukų.

Bet dabar juk prekybos centrai lūžta nuo gatavų produktų: pašildytų, nuluptų ar supjaustytų – pardavėjos juos tiesiog įmeta į burną. Dabar nebe tie laikai, kai šiupininę iš žirnių ir kiaulių kojų lietuvės virdavo molinėje lauko krosnyje 14 valandų. Bet jos tada niekur neskubėdavo, nelėkdavo į verslo susitikimus ir sporto centrus. Pasportuodavo šveisdamos katilus smėliu. Užtat buvo lieknos. Įmantrėjant technologijoms nereiškia, kad tapome sveikesni. Modernios amerikietės storos kaip dirižabliai.

Būdama labai nevalgi vaikystėje svajodavau apie kosmonautų maistą iš tūbelių. Svajonės pildosi. Dabar mintu E priedu. Pakuotėje skaitau: veršienos skonio mėsa, aviečių kvapo degalai, rožių jausmo dichlofosas. Jei viską supainiosime, vis tiek bus gaivu, tik trumpiau gyvensime. Pamenate, virtuvėje buvo būtina mikrobangų krosnelė – kaip mama. Vėliau medikai mus prigąsdino, kad mikrobangos neprilygsta Baltijos mūšai. Studentai jose ėmė džiovinti kojines ir išmaudytas kates.

Padorios namų šeimininkės suprato, kad mikrobangų krosnelėje pagamintas maistas neprilygsta net Čarlio Čaplino pietums – bato skoniui. Tada jis šį daiktą šveitė su apetitu, nes batas buvo virtas. Kalbama, kad visos ligos atsirado dėl kulinarijos, kai sumakaluojame visus produktus puode ir pilve. Sveika misti lengvai apdorotą maistą, lesioti salotas ir vaisius. Tačiau atkreipkime dėmesį, kad virtuvės įranga tampa vis galingesnė. Reikia cecho namie tam, kad suvalgytume indelį jogurto?

Įmantri, didinga virtuvės įranga lieka be darbo, tarsi veltėdis dizaino šedevras, tinkamas svečiams rodyti. Gal, sakysite, einama į svečius nuoširdžiai bendrauti? Manote, kaip reikiant įsirengę naujus namus žmonės jus kviečiasi todėl, kad pasiilgo? Reikia parodyti savo bunkerį, prismaigstytą naujausių technologijų. Jei neturite plazminių televizorių ar kitokios technikos altorių, esate menkas ir nieko vertas.

Kai mes su drauge Morta svečiavomės prestižiniuose pažįstamų namuose, ji, žvelgdama į blizgų marmurinį stalviršį, pasidažė lūpas ir pareiškė: „Kuo virtuvė švaresnė, tuo prastesnė šeimininkė – virtuve veik nesinaudojama“. Su tuo negalima nesutikti. Modernaus dizaino ir idealios švaros yra viengungių vyrų virtuvės, nes jie minta kavinėse. Jei turi daugiafunkcius virtuvės kombainus ir agregatus, suplaki, sumaitoji maistą greitai, visa bėda, kad juos reikia po to išnarstyti po kaulelį, išplauti, o paskui vėl surinkti. Vėliau, kai pasidžiaugi nauju pirkiniu, staiga suvoki, kad šakute išplakti tešlą blynams bus mažiau vargo.

Galima suabejoti, ar nuo buitinių prietaisų gausos padaugėja tvarkos namuose, jei vis dėlto gamini maistą. Juk ir į indaplovę indus reikia sukrauti, jie nėra tokie savikritiški, kad, pasijutę nešvarūs, patys nutipentų į indaplovę, kaip kad mes lendame į dušą. O išplautus juos reikia išimti.

Vienoje „Nusivylusių namų šeimininkių“ serijoje nedirbantis vyras niekaip nesusitvarkė su ruoša, kol namai nevirto jovalu. Karjerą daranti žmona slapčia atnešė pelę ir paleido. Kai kitą dieną vyras aptiko ant stalo pelę, taršančią vaikų pusryčių likučius, tai buvo gyvas apsileidimo įrodymas. Jam pasiraitojus rankoves, namai ėmė blizgėti.

Natūralūs metodai labai padeda. Taigi jei jūsų žmona zirzia, kad reikia naujausio dizaino virtuvės įrangos, tai nereiškia, kad ji taps kulinarijos ar tvarkos magistrė ir kasdien jūsų lauks su keptu kalakutu. Kai viryklė turi daugybę funkcijų, nežinia, kurį mygtuką spausti.

Mano draugė viengungė Morta, apimta didybės manijos, nusipirko XXL dydžio šaldytuvą. Kam jai toks didelis? „Galėsiu ten laikyti kailinius, kad negraužtų kandys“, – atšovė ji. Prekybos salėje jis atrodė iškilmingai tarsi sarkofagas. Bet kai atvežė į namus, pasirodė, kad jis savo dydžiu prilygo Kremliui ir užėmė veik visą jos virtuvę. Beliko mažytis tarpelis prasisprausti prie viryklės. Pabrukusi uodegą Morta darbininkams liepė mikliai susipakuoti ir pakeisti į perpus kuklesnį įrenginį. Galima įtarti, kad gamintojai už didelį šaldytuvą bando nulupti daugiau pinigų, bet, kaip žinome, ne didumas esmė – jei galva didelė, dar nereiškia, kad protinga. (Kadaise sovietai gyrėsi sukūrę didžiausią mikroschemą...)

Šiais laikais jau kuriami šaldytuvai, kurie patys rūpinsis maisto atsargomis, kol jūs iki valios prisiposėdžiausite. Jie savo šaltakraujėmis smegenimis susivoks, kokių produktų viduje trūksta, ir praneš prekybos centrui, o gal patys nukėblins ir apsipirkti. Jau nekalbu apie tai, kad ledo gabaliukai patys įšoks į kokteilį. Dizaino laboratorijos studentai kuria ateities dizaino idėjinius bankus pagal žmonių pageidavimus: kuo mažiau lankstytis, šluostyti, valyti. Bet ne valgyti.

Modulinė buitinė technika panaši į kaladėles, jas galima visaip komponuoti pagal erdvę ir jos neužima daug vietos, taigi yra ideali mažiems butams. Susidėlioji viryklę, skalbyklę, šaldytuvą, džiovyklą tarsi Rubiko kubą. Panaudotu filtruotu vandeniu gali laistyti gėles. Šaldytuvo atskiruose kubuose gali laikyti skirtingus produktus, kad jie nesusipyktų. Bet kol kas mums imponuoja dydis, nors gyvename ne vikingų menėse. Ankštuose butuose statomi milžiniški plazminiai televizoriai tarsi altoriai ir tenka sukioti galvą, norint pasekti herojaus trajektoriją, kol išbarstai visus spragintus kukurūzus.

Skalbimo mašinas spraudžiame į virtuvę, namų rūsiuose vietoj baseino ar pirtelės įsirengiame skalbyklą, o jos pajėgumai tiktų ir ligoninei. Antai toliau į Vakarus žmonės apsieina su kur kas mažesniais butais ir yra įprasta skalbinius patiems nešti į savitarnos skalbyklas netoli namų.

Kai Morta Paryžiuje aplankė pažįstamus, kurie gyvena mansardoje su langais į Eifelio bokštą ir kasmet keliauja aplink pasaulį, bet neturi skalbyklės ir kino salės, atrodo, ji grįžo savimi patenkinta: „Paryžius, Paryžius! Mes pavydime prancūzams, o jie net skalbimo mašinos neturi“ , – padarė išvadą ir su meile nuvalė dulkes nuo savo šaldytuvo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (39)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (7)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (16)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (105)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (226)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (226)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (21)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (43)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (7)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...