Jau viduržiemis ir žibučių žydėjimo laikas, ko gero, jau baigėsi. Nereikia pamiršti, kad gyvename Lietuvoje, tad pasitikime pagaliau ateinančią žiemą!
© Shutterstock nuotr.

Ką daryti, kad namuose būtų jauku, šilta ir gražu?

Pakeisti patalynę. Žiemą įprastus patalynės užvalkalus rekomenduojama pakeisti flaneliniais, nes jie šiltesni ir švelnesni.

Susitvarkyti. Būtina iškuopti ir gerai išvėdinti namus: jei neliks dulkių ir mikrobų, sumažės virusų atsiradimo rizika, ir galėsite džiaugtis geresne sveikata. Be to, šaltuoju metų laiku namuose leidžiama daugiau laiko, todėl svarbu palaikyti ne tik švarą, bet ir jaukumą.

Perstumdyti baldus. Tai ne tik išsklaidys monotoniją, bet ir leis mėgautis šiluma, tik svarbu baldus sustumdyti taip, kad jie neužstotų šilumos šaltinių ir leistų šiltam orui laisvai cirkuliuoti po patalpas (pvz., sofą atitraukti toliau nuo radiatoriaus). Jeigu turite židinį, galite įsikurti arčiau jo.

Užsandarinti langus. Jeigu langai seni, specialia langų sandarinimui skirta lipnia juostele būtina užkamšyti visas skyles. Tiesa, nevalia užlipdyti aklinai, nes patalpas vėdinti būtina net ir žiemą.

Apsaugoti vamzdžius nuo užšalimo. Žiemą vandentiekio vamzdžiai neretai užšąla. Kadangi juos atšildyti brangu ir tai gali trukti net kelias dienas, rekomenduojama pasirūpinti specialiais šildančiais kabeliais, įvedamais į vamzdį arba tiesiamais ant jo. Jų yra įvairių ilgių ir galingumų, todėl kiekvienas ras sau tinkamą.

Patikrinti stogą. Privačių namų gyventojai turėtų patikrinti namo stogą. Pirmiausia reikia įsitikinti, ar nepažeista jo danga, taip pat svarbu reguliariai išvalyti latakus, antraip sniegas negalės nutekėti žemyn, slėgs stogą bei kenks jo konstrukcijoms ir dangai. Be to, užsistovėjus sniegui, gali susidaryti ledo danga, o tai namo šildymo išlaidas padidina net apie 30 %.

Perkabinti užuolaidas. Ilgos, storo audinio užuolaidos žiemą visiškai netinka, nes uždengia radiatorius ir gali sulaikyti net 20–40 % į kambarį plūstančios šilumos, todėl jos turėtų būti trumpos arba plono audinio.

Patarimai, kaip gyventi šilčiau ir pigiau

Jeigu dera namų interjere, radiatorius galima perdažyti tamsia spalva, nes toks paviršius geriau paskleidžia šilumą.

Už radiatoriaus uždėta speciali plėvelė, vadinama radiatoriaus ekranu, kambario temperatūrą gali pakelti 1 – 2°C. Kai kas tam naudoja paprastą plokštę, padengtą aliuminio folija.

Neverta pirkti šildytuvo, pučiančio karštą orą. Jis mažai veiksmingas ir labai sausina kambario orą.

Saulėtą dieną reikėtų atitraukti užuolaidas ar žaliuzes, kad į kambarį patektų kuo daugiau saulės spindulių ir šilumos, o naktį langus būtina pridengti, kad oras patalpoje neatvėstų.

Net ir spaudžiant šaltukui, kambarius vėdinti būtina. Geriausiai tą daryti plačiai, bet trumpam atvėrus langus: taip greitai įleidžiamas šviežio oro gūsis, bet namai išlieka šilti.

Naudinga kambario grindis užkloti minkštu, storu, geriausiai iš natūralaus pluošto pagamintu kilimu. Jis veikia kaip izoliacinė medžiaga, o tai ypač naudinga pirmame aukšte gyvenantiems žmonėms.
Langų stiklus galima apklijuoti specialiomis skaidriomis plėvelėmis, padedančiomis išsaugoti šilumą. Lygiai jas užklijavus, matomumas beveik nesuprastėja.

Jeigu namuose yra galimybė patiems reguliuoti šildymo intensyvumą, nakčiai jį reikėtų sumažinti, juk vėsioje patalpoje miegoti sveikiau. Taupyti galima ir išeinant į darbą – kam šildyti tuščius namus, grįžę padidinsite šildymo temperatūrą ir skirtumo nė nepajusite.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (13)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (62)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

A. Vaišnys. Tarp rugpjūčio vardų ir ženklų – apie dramą, kuri nestatoma (1)

„ Kultūros ministerija skelbia Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių...

Traukiniu iš Kauno į Vilnių – greičiau nei per valandą (5)

Nuo šiol greičiausiu traukiniu nuvykti iš Kauno į Vilnių netruks nė valandos. „Lietuvos...

Butų nuoma Klaipėdoje ir Šiauliuose – miestai pajuto studentų mažėjimą (16)

Klaipėdos ir Šiaulių universitetuose mažėja studentų ir pokyčius jau pajuto šiuose miestuose...

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (49)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Dėl sukčiavimo teisiamam Mios vyrui – dar vienas smūgis (15)

Dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Antanavičienės ( Mia ) vyras Nerijus Antanavičius ,...

Kaip per savaitę sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje (15)

Mokslininkai tvirtina, jog cholesterol io lygį galima sureguliuoti be jokių vaistų - tiesiog...