Šviečiantis popierius, „guminis“ medis, permatomas betonas ir daug gražių daiktų – tai tik dalelė įspūdžių, kuriuos geriau nei pasakojimai atspindi nuotraukos iš kelionės į Paryžiaus baldų ir dizaino parodą.
Paryžiaus baldų paroda. "Contraforma"
© "Contraforma"


Paryžiaus baldų paroda. VIA stendas.
Y.Gradelet nuotr.

Kasmet vykstanti Paryžiaus baldų paroda „Salon du Meuble“ – tai tarptautinė baldų gamintojų ir interjero dizaino specialistų susitikimo vieta. Sausio pabaigoje – vasario pradžioje čia susirinko daugiau nei 1 000 kompanijų atstovai iš 50 šalių, apsilankė daugiau nei 40 tūkstančių lankytojų iš viso pasaulio. Šiais metais parodoje kaip kviestiniai svečiai su savo ekspozicija dalyvavo ir Lietuvos atstovai – „Contra dizaino namai“ kartu su dizaino studija „Contraforma“. Apie įspūdžius ir naujoves pasakoja „Contra dizaino namų“ vadovas ir vienas „Lietuvos dizaino forumo" steigėjų – Nauris Kalinauskas.

Kuo reikšminga Paryžiaus baldų paroda pasaulio rinkoje?


Paryžiaus baldų paroda. VIA stendas.
Y.Gradelet nuotr.

– Nors ir ne tokia didelė, kaip Milano ar Kiolno parodos, Paryžiaus „Salon de Meuble“ pritraukia daug įdomių dalyvių ir atspindi visų demonstruojamų stilių bei gaminių rinką Europoje ir pasaulyje. Šiais metais Paryžiaus baldų paroda tapo dvigubu įvykiu – keturiose salėse vyko baldų pramonės ekspozicijos, o šalia – ateities interjero paroda „Futur Intérieur“, tapusi nauja šiuolaikinės interjero kūrybos vitrina.

Paryžiaus baldų paroda. VIA stendas.
Y.Gradelet nuotr.

Šios parodos ypatingos tuo, kad skirtos tik profesionalams - kūrėjams, gamintojams, prekiautojams. Buvo pristatyti nauji technologiniai sprendimai – furnitūros, detalių, apdailos medžiagų baldams ekspozicijos, vyravusios visur, išskyrus vieną salę. O joje – nekomercinė paroda, skirta visiems lankytojams, kurioje buvo galima pamatyti daug gražių ir įdomių daiktų, dizaino, namų elementų, tarp kurių puikavosi ir „Contraformos“ eksponatai iš Lietuvos. Šią ekspoziciją organizavo naujoves populiarinanti didžiausia Prancūzijos dizainą apjungianti organizacija VIA („Valorisation de l'Innovation dans l'Ameublement“), kuri jau ne pirmą kartą pakvietė „Contra dizaino namus“ dalyvauti keliose parodose.

Paryžiaus baldų paroda. Pop Nordic  stilius
M.Boure nuotr.

Visos ekspozicijos veidas buvo šimto kėdžių paroda – „Kiekvienam savo kėdė“ („A chacun sa chaise“). Joje – pakabintos ant lynų garsiausios pasaulio kėdės – nuo visiškos klasikos iki modernių, šiuolaikinių egzempliorių. Tarp jų – ir mūsų P.Vitkausko sukurta supama kėdė ant dešimties kojelių - "KU-DIR-KA", kabėjusi greta kitų žymių kūrėjų vardų - Starck, Marsel Wanders, Konstantin Grcic, Tom Dixon, Karim Rashid ir kt.

Paryžiaus baldų paroda. Pop Nordic  stilius
M.Boure nuotr.

Taip pat buvo eksponuojami naujausi baldų prototipai, kad gamintojai galėtų susipažinti su tuo, ką dizaineriai yra sukūrę, bet dar nepritaikę gamybai. Tarp prototipų dalyvavo ir mūsų popierinės kėdės „Mutabor“, nes galvojame, kad jos dar netinkamos tiražinei gamybai.

Paryžiaus baldų paroda. Philippe Nigro lentynos
Fillioux nuotr.

Tiesa, VIA praeitų metų pabaigoje organizavo ir pakvietė mus dalyvauti kitoje įdomioje parodoje „Surfaces...“, skirtoje įvairiems paviršiams. Tuomet buvo eksponuojami Neringos Dervinytės sukurti „Romance“ staliukai, pristatyti kaip atradimas su nauja tekstūra – metalo paviršiuje lazeriu „iškarpytais“ raštais.

Paryžius. Sienų tapyba
© "Contraforma"

Beje „Contra dizaino namų“ baldus Paryžiuje galima rasti bei įsigyti ne tik parodose – minėti objektai „gyvena“ dizaino parduotuvėlės „Luka Luna“ vitrinoje, visai netoli Pompidou šiuolaikinio meno centro.

Kokios baldų ir interjero mados tendencijos vyrauja Paryžiuje?

Paryžiaus baldų paroda. N.Kalinausko popierinė kėdė
© "Contraforma"

– Krypčių yra daug ir kuo toliau, tuo jų daugėja, todėl išskirti, kas būtent dabar madinga, yra sunku. Ypač Prancūzijoje, nes čia nuo seno išugdytas tikrai labai subtilus skonis – prancūzai nesivaiko bet kokių mados tendencijų, kaip, pavyzdžiui, pastebėjome praeitais metais Milane. Tąkart Italijoje visa baldų paroda buvo žaliai oranžinė... Prancūzai tokių pasaulinių madų nesivaiko, todėl išskirti kažkokias kryptis ar tendencijas būtų beprasmiška. Tiesa, parodoje buvo platinamas katalogas su šiuo metu interjere dominuojančiais stiliais. Tarp jų, beje, įtrauktas ir minėtas mūsų „Romance“ staliukas. Skirtingai nuo kitų parodų, čia visur buvo jaučiamas prancūziškas žavesys, parinkti subtilesni eksponatai, viskas rūpestingai suderinta, sukomponuota. Nėra tiek gigantomanijos, kaip kad pas italus. Prancūzai viską derina daug jautriau – ir spalvą, ir formą.

Kokios naujovės ir įdomybės buvo pristatytos parodoje?

Paryžiaus baldų paroda. P.Vitkausko "Ku-dir-ka"
© "Contraforma"

– Įdomus ir naudingas buvo VIA sukurtos organizacijos “Innovathèque” stendas su inovatyvių medžiagų pavyzdžiais. “Innovathèque” iš įvairių kompanijų renka ir kaupia informaciją apie medžiagų technologinius atradimus, skatina kūrėjų ir gamintojų bendradarbiavimą. Tokios organizacijos veikia ir Vokietijoje, ir Italijoje, tačiau prancūzai nustebino tikra gausa naujų idėjų – jie stropiai gilinasi į technologijas, bando ieškoti naujienų, patys jas kuria.

Paryžiaus baldų paroda. P.Vitkausko "Ku-dir-ka"
© "Contraforma"

Todėl tobulėja ir medžiagos, jau nekalbant apie tai, kad dabar sunku atskirti, kur yra plastmasė, o kur – guma. Atsiranda ir visokie interaktyvūs paviršiai. Pavyzdžiui, parodoje buvo pristatyti vibro jungikliai – tai plokštuma, prie kurios pritvirtintas virpesių daviklis. Jo dėka, palietus paviršių tam tikroje vietoje (bet ką – stiklą, medį) galima įjungi arba išjungi šviesą, televizorių, muziką ir ką tik nori.

Paryžiaus baldų paroda. P.Vitkausko "Ku-dir-ka"
© "Contraforma"

Taip pat buvo demonstruojamos šviečiančios plėvelės. Nors tai nėra labai nauja, bet šiuolaikiška. Pavyzdys – švytintis popierius, iš kurio gali iškirpti bet kokią formą, o jis vis tiek švytės. Įdomūs į judesį reaguojantys paviršiai su šviesos diodais, kurie reaguoja ir įsijungia priklausomai nuo judesio, per atstumą ar prisilietus.

Paryžiaus baldų paroda. Klasika
M.Boure nuotr.

Kita nustebinusi neįtikėtina naujovė – pusiau permatomas betonas. Tai visiškai keičia požiūrį į interjero architektūrą.

Paryžiaus baldų paroda. Klasika
M.Boure nuotr.

Dar vienas atradimas, nors jis nėra toks naujas – guminis natūraliai atrodančio medžio lukštas, užlipdytas ant minkšto pagrindo. Taip galima pasidaryti, tarkim, iš pažiūros medinę, bet minkštą kėdę. Ir, žinoma, visuomet populiarus ir vertinamas išlieka ekologiškas medžiagų perdirbimas ir panaudojimas. Tarsi nebūtų nieko naujo ir nieko seno.

Kaip greitai šios naujovės pasieks Lietuvą?

Paryžiaus baldų paroda. Kabančios kėdės
© "Contraforma"

– Kalbant apie madingas technologijas, atkeliaujančias į Lietuvą, sparčiai populiarėja grafinė spauda ant įvairių didelių plokštumų. Tam naudojamos įvairios technikos, leidžiančios paveikslą, grafikos darbą perkelti ant bet kokios interjero ar eksterjero detalės. Vienas iš būdų – įtempiamos lubos su spauda, kokių Lietuvoje dar matyti neteko. Taip pat yra technologijos, skirtos dekoruoti sienas bei grindis, ant kurių įmanoma atspausdinti bet kokius aukštos kokybės vaizdus. Įsivaizduokite, kaip neatpažįstamai galima formuoti, pakeisti erdvę ir suteikti neribotas galimybes fantazijai.

Paryžiaus baldų paroda. Dizaineris Konstantin Grcic
© "Contraforma"

Spausdinimas ant plokštumų pasaulyje tampa labai populiarus, nes pageidaujama grafika galima padengti didžiulius plotus. Seniau buvo atspausdinami riboto pločio tapetai, ir tuomet klijuojami iš dalių – visi žino, kaip atrodo fototapetai. O dabar galima sukurti didžiulius vientisus vaizdus praktiškai ant bet ko. Pavyzdžiui – ant lubų ištemptas lygus kaip stiklas fotorealistinis vaizdas sukuria nepakartojamą įspūdį.

Paryžiaus baldų paroda. Nauris Kalinauskas
© "Contraforma"

Įsivaizduokime, kaip interjeras yra kuriamas tradiciškai: skirtingos medžiagos, pavyzdžiui, medis, spalvos – tai yra įvairūs simboliai, naudojami tam, kad sukurtum kažkokią nuotaiką. O čia praktiškai visi simboliai dingsta, nes norimas vaizdas yra įgyvendinamas tiesiogiai – imi erdvę, įsivaizduoji, atspausdini ir tai jau tampa realybe. Tam tikra prasme sugrįžta tapytojų freskomis puoštos sienos ir lubos, kuriose atsiveria neribotas aukštis ar dangaus įspūdis. Gali nusispalvinti savo gyvenimą kaip nori...

„Contra design house“
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (2)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (83)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Kovos su terorizmu ekspertas: ruoškimės, tuoj teroristai panaudos naują ginklą (159)

Ateityje teroristų ginklu dideliuose Europos miestuose gali tapti valdomi dronai su sprogmenimis. Tai...

Kauniečiai butų pirkėjai pakeitė kryptį (10)

Nekilnojamojo turto ekspertai stebi kintančius kauniečių poreikius renkantis gyvenamąjį būstą....

Aprangos kodas: žmonės, kuriems galioja „švaraus stalo“ etiketas biure (1)

Penktadienį DELFI Stilius lankėsi vienoje didžiausių draudimo bendrovių „Gjensidige“ . Tik...

Ką veikti už paplūdimio ribų?

Atvykus į pagrindinius mūsų šalies kurortinius mietus, Palangą bei Šventąją, ko gero,...

Lietuje pabudusi „Karklė“ tęsia linksmybes vienam rytas baigėsi komisariate (29)

Šeštadienio rytą festivalininkai „ Karklėje “ prabudo nuo lietaus lašų barbenimo į...

Menininkas M. Zaveckas vedė savo išrinktąją: pasidalijo romantiška pasipiršimo istorija (4)

Saulėtą šeštadienio popietę Vingio parko botanikos sode menininkas Marius Zaveckas ir Alina...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (125)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

D. Adomaitis apsisprendė: rungtynėse su Latvija žaidėjų netausos favoritai – lietuviai (3)

Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis šeštadienio vakaro kontrolinėms...