Parketlentės gali būti kalamos ir klijuojamos. Prieš klojant parketą, reikia nutinkuoti ir nuglaistyti sienas, išklijuoti plyteles bei atlikti kitus apdailos darbus, kuriuos dirbant patalpoje gali padidėti drėgmės kiekis. Jei derinamos kelių rūšių grindų dangos, tai paviršių patartina paruošti visoms dangoms iš karto.
Meninis parketas
Klojant parketą, pagrindas turi būti lygus ir švarus (nedulkėtas), nes dėl pagrindo defektų parketas gali būti nekokybiškas. Pagrindą galima išlyginti naudojant įvairius glaistus ir OSB plokštę ar fanerą. Tas betoninių grindų vietas, kur 2 m² plote susidaro didesnis kaip 4 mm nuolydis, būtina išlyginti užliejant išlyginamąjį sluoksnį.

Optimalus parketo drėgnumas yra 8±2%. Suklojus parketą, kurio drėgnumas yra daugiau kaip 10%, jis pradeda trauktis, todėl atsiranda plyšių. Jei parketo drėgnumas yra mažesnis kaip 6%, jis plečiasi, todėl atsiranda iškilimų. Klojant parketą, patalpų santykinė drėgmė turi būti ne didesnė kaip 60%, o vidaus temperatūra +15° C. Parketo negalima kloti ant drėgnų grindų.

Betoninių grindų drėgnumą galima patikrinti prie jų priklijavus 1 m² sintetinės arba polietileninės plėvelės. Jei ji išliks sausa po kelių parų, o betonas nepatamsės, vadinasi, galima kloti grindų dangą. Prieš klojant grindis, parketlentes reikėtų išpakuoti ir 2–3 paras palaikyti toje patalpoje, kur jos bus klojamos, kad medis prisitaikytų prie patalpų drėgmės ir temperatūros, be to, klojant parketą tarp grindų ir sienų būtina palikti 10–15 mm plyšį, nes ką tik paklotas parketas šiek tiek plečiasi.

Parketlentės paprastai tvirtinamos „plaukiojančiu” būdu, t.y. netvirtinant jų prie pagrindo, o suklijuojant įlaidą ir išdrožą. Toks tvirtinimo būdas yra optimaliausias, nes eksploatuojant grindis neatsiranda plyšių, o klijuojant parketlentes sunaudojama nedaug klijų.

Inkrustuotas parketas

Parketlentes prie pagrindo galima tvirtinti ir visa plokštuma – priklijuojant klijais arba prikalant vinimis (tai priklauso nuo pasirinktų grindų bei pagrindo).Pasak specialistų, pgrindinis šio tvirtinimo pranašumas yra tas, kad grindys nebanguoja ir negirgžda, o trūkumas – didelės klijų sąnaudos, didesni reikalavimai pagrindui.

Klijuojant parketą prie pagrindo visa plokštuma, būtina pasirinkti klijus, kurių sudėtyje nėra vandens. Parketlentes galima kloti ir vadinamu „užrakinimo” būdu, kuris yra ypatingas tuo, kad klojant parketlentes nenaudojami klijai. Parketo plokštės klojamos netvirtinant prie pagrindo. Taip paklotą parketą galima eksploatuoti kelis kartus, jį lengva išardyti ir vėl sudėti kitoje vietoje.

Jei po parketu norite sumontuoti grindų šildymo įrangą, reikia atsižvelgti į klijų ir šildymo sistemos specifiką. Kad šildomos grindys efektyviai atliktų savo funkciją ir jų eksploatacija būtų ekonomiška, grindų šiluminė varža būtų ne didesnė kaip 0,15 m²K/W, parketo paviršiaus įšilimo temperatūra – ne didesnė kaip 25º C, maksimalus leistinas kaitinimo galingumas – 60 W/m2. Be to, šiluma po grindimis turi būti paskirstyta tolygiai. Nerekomenduojama kloti parketlenčių iš buko ar klevo medienos. Šildomoms grindims geriausiai tinka dvisluoksnis parketas arba „plaukiojančios” grindys, tačiau nepatartina kloti parketo iš medžio masyvo.

Parketo atnaujinimas ir priežiūra

Parketo paviršių, kaip ir kitų medinių grindų, galima apsaugoti lakuojant, įtrinant specialia alyva arba šarminėmis medžiagomis (spygliuočių medienos grindis). Specialistai teigia, kad parketą pakloti nėra taip sunku, kaip jį nušlifuoti ir po to nulakuoti. Parketą galima šlifuoti bei lakuoti keletą kartų. Šlifuojant nereikia persistengti ir nugremžti per daug medienos. Gerai nulakuotas paviršius tampa labai glotnus, nelieka dryžių.

Meninis parketas

Lakas – tai dažai be pigmento. Yra daugybė lako rūšių. Lakas gali paryškinti medžio faktūrą, patamsinti arba šiek tiek pašviesinti parketą. Pirmą kartą nulakavus parketo paviršių ir išdžiūvus lako sluoksniui, patartina grindis lengvai patrinti smulkiausiu šlifavimo popieriumi, nusiurbti dulkes ir iššluostyti vaitspiritu. Tik tada tepamas antras, pagrindinis, lako sluoksnis. Jam išdžiūvus, grindis reikia vėl nušlifuoti, kad būtų galima lakuoti trečią kartą.

Lakuoti reikia kokybišku skelto plauko teptuku arba voleliu. Lakuojant grindis paskutinį kartą, visais įmanomais būdais reikia vengti dulkių, nes dėl nusėdusių dulkių parketo paviršius bus nelygus. Lakuotas paviršius turi ir pranašumų, ir trūkumų. Lakas nėra atsparus aukštai temperatūrai, praleidžia drėgmę.

Netinkamai nulakuotas parketas gali prarasti išorinį vaizdą, gali dingti natūrali medžio faktūra. Parketą galima padengti ir alyva. Alyva įtrintą parketą daug lengviau atnaujinti nei lakuotą. Galima atnaujinti tik dalį pažeisto alyvuoto parketo, o jei pažeidžiama tik dalis lakuoto parketo, tai reikia nušlifuoti ir perlakuoti visą paviršių.

Parketo priežiūra nesudėtinga, nes pagrindinė jo valymo priemonė – dulkių siurblys ir drėgnas skuduras. Norint, kad parketas ilgiau tarnautų, patartina jį saugoti nuo žvyro ir smėlio.Yra daug buitinės chemijos priemonių, apsaugančių parketą nuo trinties, purvo, įbrėžimų, padengiančių jį apsaugine plėvele, apsaugančių laką, paryškinančių grindų spalvą bei atstatančių vienalytį blizgesį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (258)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

R. Sadauskas-Kvietkevičius. Liūdnas teroristų likimas (25)

Terorizmas nekeičia pasaulio ir tai labiausiai erzina pačius teroristus, kurie bando įsivaizduoti,...

Darbas, kuriame jaunystė – abejotinas privalumas

Tarp jaunų parlamentarų rinkėjai dažniausiai mini didžiųjų partijų lyderius, o kiti jauni...

Gelbėtojai įspėja: šeštadienį vakare siaus škvalas, stambi kruša (14)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šeštadienį šalį siaubs audra.

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (115)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Nemaitonių kaime – tragiška nelaimė: prie namų nuskendo du vaikai papildyta 19.39 (74)

Šeštadienį Kaišiadorių rajone esančiame Nemaitonių kaime mirė du mažamečiai. Prie namų...

Kovos su terorizmu ekspertas: ruoškimės, tuoj teroristai panaudos naują ginklą (275)

Ateityje teroristų ginklu dideliuose Europos miestuose gali tapti valdomi dronai su sprogmenimis. Tai...

„Karklės“ dalyvių stilius traukė akį: išsiskyrė keisčiausiais įvaizdžiais (4)

Vainikuoti 2017 metų vasarą ir ištraukti iš spintos dar nespėtus pademonstruoti stilingus...

J. Lopez specialistė atskleidė jos grožio paslaptis – stebuklingų priemonių ieškokite savo virtuvėje (1)

Rugpjūtis – saulės ir karščio nualintų plaukų mėnuo. Šis scenarijus kartojasi kiekvienais...

Aprangos kodas: žmonės, kuriems galioja „švaraus stalo“ etiketas biure (17)

Penktadienį DELFI Stilius lankėsi vienoje didžiausių draudimo bendrovių „Gjensidige“ . Tik...