Sutalpinti visam šiam gėriui pirmiausiai reikalingi paskirtį atitinkantys baldai virtuvei. Virtuvinių spintelių su daugybe lentynų, lentynėlių, stalčių pirma pasitaikiusi spinta tikrai neatstos. Visi baldai turi atitikti tam tikrus reikalavimus, t.y. būti ergonomiški.

Baldai virtuvei – vieni iš pačių sudėtingiausių baldų, nes jie turi būti ne tik estetiški, bet ir funkcionalūs bei ergonomiški.

Standartinis darbinio paviršiaus (stalo, ant kurio ruošiamas maistas) aukštis – 90 cm. Stalas, prie kurio valgoma, paprastai būna apie 75 cm aukščio, o jo dydis turi būti toks, kad kiekvienam žmogui būtų skirta apie 55 – 60 cm pločio.

Patogiam sėdėjimui prie valgomojo stalo nuo kėdės sėdimosios dalies iki stalo viršaus turi būti apie 25 – 30 cm. Virtuvės sieninių spintelių gylis yra 30 cm, o stovinčių ant grindų – 50 – 60 cm. Virtuvės buitinė technika standartiškai būna 60 cm gylio, tad jei ketinate ją įsigyti, geriau rinktis tokių pat matmenų spinteles.

Antrasis privalomas dalykas šiuolaikinėje virtuvėje yra virtuvės buitinė technika, o svarbiausi iš jų – viryklė ir šaldytuvas. Virtuvė be jų – ne virtuvė. Kita technika (mikrobangų krosnelė, indaplovė, gartraukis ir kt.) paprastai perkama priklausomai nuo piniginės pajėgumo, poreikių ir aplinkybių.

Tačiau buitinė technika ir baldai virtuvei turėtų būti perkami tuo pačiu metu. Priešingu atveju gali kilti sunkumų dėl buitinės technikos matmenų, stiliaus ar spalvos.

Prieš įsigyjant buitinę techniką labai svarbu įvertinti ne tik baldų matmenis ir stilių, bet ir elektros lizdų, dujų vamzdžių ir vandentiekio vamzdžių išsidėstymą. Lemiamą žodį įsigyjant virtuvės baldus bei buitinę techniką turėtų tarti žmogus, dažniausiai šeimoje gaminantis maistą.

Papasakosiu jums vieną istoriją. Gyveno kartą jauna šeima. Šeimos galva buvo labai veiklus vyras, tad namuose beveik nebūdavo. Kol jis darbavosi, jo žmona rūpinosi namais… kuriuose nebuvo virtuvės. Nieko tokio, pasakysite, nėra virtuvės – nereikia sukti galvos: nereikalingi baldai virtuvei, nereikalingi įrankiai ir indai, nereikalinga virtuvės buitinė technika, nereikia gaminti maisto ir plauti indų.

Anokia čia problema, jei vyro namie beveik nebūna: ar verta vienai likusiai žmonai gamintis maistą? Tiesa. Tačiau netrukus vienas po kito ėmė rastis vaikai, o virtuvės kaip nebuvo, taip nebuvo. Galite įsivaizduoti moterį, kurios vyro beveik nebūna namie ir kuriai neturint virtuvės reikia pasirūpinti keturiais bambliais? Spėkite, kuo baigėsi (beje, tai iš tikrųjų nutiko) ši istorija? Nepatikėsite – skyrybomis. Tokia tad pamokanti istorija apie moterį, kuri neturėjo virtuvės…

Kaip turi būti suprojektuotas virtuvės komplektas?

Virtuvė – tai maisto gaminimo vieta. Kiekviena šeimininkė, ko gero, svajoja apie erdvią ir funkcionalią virtuvę. Technikai vis žengiant į priekį, slapta į šeimininkių svajonių sąrašus ateina ir išmanioji, protingoji virtuvė. Tačiau tam dar anksti. Šiandien virtuvėje savo vietos dar neužleidžia jau tradiciniu tapęs virtuvės komplektas su integruota ar ne buitine technika, virtuviniu stalu ir, žinoma, spintelėmis.

Tačiau išsirinkti dailų komplektą tai dar nėra visų darbų ir galvos skausmų pabaiga. Prieš įrengiant virtuvę, svarbu gerai suplanuoti, kaip kur kas stovės ir kokias funkcijas atliks. Juk virtuvė turi būti ne tik susibūrimo vieta, bet ir gaminimo vieta, o baldai turi tapti pagalbininkais maisto ruošime.

Pagrindinis trikampis

Turbūt daug kas žino, kad svarbiausia figūra virtuvėje – trikampis. Būtent pagal šią figūrą turėtų būti išdėstyti pagrindiniai virtuvės taškai: šaldytuvas, viryklė ir plautuvė. Tai dažniausiai naudojamos vietos virtuvėje, tarsi atsvaros. Jos turi būti išdėstytos atitinkamai ir gerai apgalvotai, kad maisto ruošimo metu padėtų greičiau ir patogiau atlikti vienus ar kitus darbus.

Dažniausiai baldų parduotuvė Jums pasiūlys gana standartišką projektą, kaip turėtų būti išdėstytas virtuvės komplektas. Jame siūloma tarp viryklės ir praustuvės palikti maždaug 80 – 120 cm atstumą, o šaldytuvą įtaisyti bent 40 cm atstumu nuo praustuvės. Kodėl? Būtent taip išdėstyti baldai Jums padės gaminti. Jūs gerokai patogiau galėsite pasiekti produktus šaldytuve ir netrukdomai susiplauti indus praustuvėje.

Aukščiai ir atstumai

Kitas labai svarbus baldas virtuvėje – darbo stalas. Jis bus pagrindinė Jūsų darbo vieta, todėl jam taip pat turi būti skiriamas dėmesys. Vieno nustatyto optimalaus stalviršio aukščio standarto nėra, jis turi būti įrenginėjamas pagal namuose dažniausiai gaminančio žmogaus ūgį.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad darbo stalo aukštis būtų ne žemesnis nei 15 – 20 cm nuo sulenktos rankos. Prie taip įrengto stalo bus patogu gaminti maistą, nebūsite susikūprinę ir išvengsite nugaros skausmo. Taip pat patariama per daug aukštai nekabinti virtuvės spintelių, nes tai taip pat smarkiai apsunkina maisto gamybą.

Patogumas lygu maisto kokybei

Kuo patogiau ir geriau įrengsite savo virtuvę, tuo joje bus maloniau gaminti. Taigi tikėtina, kad gaminsite dažniau ir skaniau jei virtuvė bus suprojektuota taip, kad joje bus lengva ruošti maistą. Kad taip ir būtų, patariama atkreipti dėmesį, kad virtuvės komplektas turėtų pakankamais spintelių ir stalčių, kur galėsite susidėti visus reikalingus įrankius ir laikyti maisto produktus.

Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į valgomąjį stalą, kuris turi būti ne per didelis, bet ir ne per mažas. Optimaliausia, kad prie jo tilptų bent keturi asmenys. Atsiminkite, kad pigūs baldai ne visada reiškia prastą kokybę, visada geriausia prieš perkant pasitarti su parduotuvės konsultantu.