Visai netikėtai šiemet ir vėl apsilankėme brolių E. ir R. Vrublevskių medelyne. O apsilankę ir įdomybių pasidairėme. Šiltnamyje kaip tik žydėjo persikai, o kieme pirmuosius lapelius skleidė įspūdingas lazdynas. Du stabtelėjimai, verti dėmesio. Juolab kad sodininkas Romas Vrublevskis negailėjo patarimų ir patirtimi dalijosi kuo atviriausiai.
© Shutterstock nuotr.

Persikų auginimas šiltnamyje

Bijo šalčio

Anot sodininko R. Vrublevskio, persikai mažiau nei abrikosai ištvermingi žiemą, ypač jautrūs ir šaltiems vėjams, kurie nugairina šakeles, kamienus ir taip išdžiovina medelius. Dažnai šie vaismedžiai nukenčia ir nuo atodrėkių: kai žiemą kelias dienas laikosi teigiama temperatūra, augalai nubunda – išbrinksta jų pumpurai, pradeda sprogti.

Vėliau sugrįžę šalčiai nušaldo besiskleidžiančius pumpurus ir metūglius. Kita opi persikų auginimo problema – per didelė drėgmė sodinant žemesnėje vietoje arba nedrenuotoje dirvoje. Kai užmirksta šaknys, augalas suserga grybinėmis ligomis, tuomet ligų sukėlėjai užkemša vandens indus ir medelis pradeda džiūti, o po kiek laiko žūva.

Geriausia persikus sodinti pietinėje pastato pusėje prie sienos, nuo vėjų apsaugotoje užuovėjoje. Tinka sodinti vidiniame kieme ar vidinio pastato kampo pietų pusėje. Žiemą patartina persikų medelius (ir vainiką) aprišti keliais agrodangos sluoksniais arba eglišakėmis. O nuo drėgmės žiemą apsaugos laikinos priedangos iš polietileno plėvelės ar plastikinės dangos.

Nemalonios pavasario staigmenos: kaip apsaugoti augalus nuo šalnų
© R.Antanaitienės nuotr.

Po stogu – saugu

„Kad persikai tikrai kasmet derėtų, vaismedžiai nenušaltų, juos verta auginti šiltnamyje, – sako R. Vrublevskis, jau septynerius metus auginantis šiuos kaulavaisius po stogu. – Persikams auginti itin tinka stikliniai ir ne visiškai sandarūs šiltnamiai. Stoge išdužę ar išimti keli stiklai lems geresnį vėdinimąsi.“

Persikų vaismedžiams šiltnamis – puiki užuovėja, jų nenugairina vėjas ir nėra drėgmės pertekliaus. Nors žiemą sniegas neapdengia šaknų zonos, jie puikiausiai žiemoja, ištveria šalčius, kurie šiltnamyje gali būti 2–3 laipsniais mažesni nei lauke. Kadangi šiltnamyje oras sausas, persikų nereikia purkšti nuo ligų, o tai didelis privalumas.

Apie veisles

„Šiltamyje auginu latvišką persikų veislę ‘Maira’, ukrainietišką ‘Pamiat Ševčenko (Sevcenko)’ ir kanadietišką ‘Dorbin’, – pasakoja R. Vrublevskis. – Pastarosios veislės vaisiai nokdami labiau parausta, būna raudonesni nei ‘Maira’ ir ‘Pamiat Ševčenko’, yra tvirtesni, minkštimas sultingas, skanus, saldžiarūštis, tačiau vaisiai užauga mažesni negu minėtų veislių. Dera labai gausiai. ‘Maira’ ir ‘Pamiat Ševčenko’ sunokina stambius ir saldžius vaisius, jie visai sunokę būna minkštesni.“

R. Vrublevskio nuomone, šiltnamyje galima auginti visas persikų veisles, ypač ne tokias atsparias šalčiui, pavyzdžiui, ‘Harnas’, ‘Velvet’ ir kitas.

Nemalonios pavasario staigmenos: kaip apsaugoti augalus nuo šalnų
© R.Antanaitienės nuotr.

Auginimas ir priežiūra

Pasak R. Vrublevskio, persikų sodinukai šiltnamyje sodinami gana tankiai, kas 1 m vieną nuo kito. Laistomi, kai žemė išdžiūsta, kartą per savaitę vienam augalui po 12 l vandens, jokiu būdu negalima perlaistyti. Kadangi žemė derlinga, tręšiama labai mažai, tik vystantis užuomazgoms – kompleksinėmis trąšomis su didesniu kalio kiekiu. Vienam medeliui skiriama 30–50 g trąšų, o jas greičiau įsisavina laistant 0,2 proc. tirpalu. Negalima padauginti azoto trąšų, nes ūgliai intensyviai augs, mažai derės, o nesumedėję žiemą pašals.

Persikai pradeda derėti trečiaisiais metais. Kad medeliai nepramečiuotų, retinamos lazdyno riešuto dydžio užuomazgos, tarp vaisių paliekant kas 10–15 cm. Jei užuomazgų lieka per daug, persikai vienais metais labai gausiai dera, net lūžta šakos nuo derliaus, o kitais pramečiuoja, nes išeikvoja daug maisto medžiagų. Vaismedžiai atsigauna ir vėl sustiprėja tik po metų. Persikai nėra ilgaamžiai medžiai, jie dera 10–12 metų. Neretinant užuomazgų medeliai greičiau pasensta, seni pradeda leisti per daug sakų.

Būtina genėti

Persikai – patys augiausi vaismedžiai iš kaulavaisių, todėl juos būtina nuolat genėti. Šiltnamyje auginami vaismedžiai pasiekia net 3 m aukštį. Vėliau viršūnė trumpinama. Persikai vaisius nokina ant vienmečių šakų. Anksti pavasarį reikia išpjauti 1/3 derėjusių šakų (kad pakaktų šviesos ir gausiai derėtų), plonas šakeles prikirpti iki 1 pumpuro, o pieštuko storio – iki 2 pumpurų.

Iš dviejų pumpurų išauga jaunos šakelės, kurios dar po metų gausiai žydi ir dera. Genėjimas pavasarį skatina ataugimą, o genėjimas vasarą, po derliaus nuėmimo, – medėjimą. Laiku sumedėję persikų medeliai gerai žiemoja.

Lazdynų vėduoklė

R. Vrublevskis savo medelyne skiepija ir kuria įvairius nematytus augalų derinius.

Vienas jų – medelis iš paprastojo lazdyno ir raitytomis šakomis pasižyminčios jo veislės ‘Contorta’. Lazdyno „vėduoklės“ sukūrimo istorija labiausiai įdomi galbūt dėl to, kad ją norisi pakartoti.
Maždaug prieš 30 metų R. Vrublevskis iš sodininko mėgėjo mugėje nusipirko raudonlapį lazdyną. Pardavėjo pasiteiravo, kaip lazdynas padaugintas. Atsakymą išgirdo, jog iš sėklyčių, o kaip kitaip.

Nemalonios pavasario staigmenos: kaip apsaugoti augalus nuo šalnų
© R.Antanaitienės nuotr.

Pasodino kieme, kiekvieną pavasarį ir iki vasaros vidurio gėrėjosi spalvinga, ryškia lapija, bet augalas nederėjo. Kai derliaus nesulaukė penkioliktaisiais metais, sugalvojo jį papuošti – sukurti originalų vėduoklės formos augalą, įskiepijus dekoratyvųjį lazdyną ‘Contorta’. Paliko devynis raudonlapio lazdyno stiebus, kitus pašalino.

Anksti pavasarį į raudonlapio lazdyno stiebus skirtingame aukštyje (1,2–2,2 m) paprasto sudūrimo būdu įskiepijo pasirinktus ‘Contorta’ įskiepius. Skiepijimo vietas apgaubė polietileniniais maišeliais, kad neišgaruotų drėgmė ir nepakenktų šalnos.

Visi skiepai prigijo. Tuomet stiebus dviejose vietose skersai (skirtingame aukštyje) sutvirtino dviem lazdelėmis ir vienoje plokštumoje buvo sukomponuota puiki vėduoklė. Dabar nuo skiepijimo praėjo 15 metų, tad dviejų augalų kompozicija dar labiau paaugo ir pagražėjo. Tik raudonlapio lazdyno vienas stiebas nudžiūvo.

Kiekvieną kovą raitytasis lazdynas žydi geltonais svyrančiais žirginėliais, vasarą žaliuoja lapai, o rudenėjant, rugpjūčio–rugsėjo mėn., noksta riešutai. Jie kiek mažesni už įprastus lazdynų riešutus, bet taip pat skanūs, tik dera ne taip gausiai. ‘Contorta’ lajos forma netaisyklinga, visos šakos ir šakutės susisukusios. Žavi lazdynų vėduoklė itin įspūdinga vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstį pavasarį, kai nėra lapų ir augalo laja kaip ant delno.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (4)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (755)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (261)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (42)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (173)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (10)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (215)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (9)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (9)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...