Norėdami pagyvinti vonios kambarį ar virtuvę, vietoj įprastų plytelių klokite mozaiką. Ypač ji praverčia, kai reikia apdailinti lenktus paviršius. Tiesa, mozaikos grožis ganėtinai brangiai kainuoja.
Mozaika
© Corbis/Scanpix
Mozaika atsirado maždaug prieš kelis tūkstančius metų. Pirmykštes jos formas iki šiol naudoja Afrikos, Australijos ir Naujosios Zelandijos tautelės. Tiesa, vonios kambario ar baseinų jie nedekoruoja, o mozaika puošia savo šventyklas, daro įvairius papuošalus. Mozaika plačiai buvo naudojama meno kūriniuose ne tik dėl grožio, bet ir dėl patvarumo. Dėl tvirtumo antikos laikų mozaika išsilaikė daug geriau nei tapybos darbai.

Brangu, brangiau, brangiausia

Mozaika gaminama iš stiklo, akmens masės ar keramikos. Viktorija Mitrauskaitė, UAB "Linea" vadybininkė-konsultantė, tvirtina, kad brangiausia yra stiklo ir akmens masės mozaika.

Kvadratinis metras keraminės mozaikos vidutiniškai kainuoja apie 60 litų. Už akmens masės mozaiką teks pakloti nuo 400 iki 900 litų. Tačiau bet kuri medžiaga nublanks prieš stiklo mozaiką. Prie aukso plėvele padengtų stiklo gabaliukų kukliai kabo kaina - 2000 litų. Tačiau ir tai dar ne "lubos". Teko matyti stiklo mozaiką, kurios kvadratinis metras kainuoja nei daug nei mažai - 6000 litų.

Vardydami tokias astronomines kainas pardavėjai šypsosi. Laimei, yra kinai, kurie, įžūliai nukopijavę mozaikas, pardavinėja pigiau nei po 50 litų už kvadratinį metrą. Deja, nusipirkus tokį gaminį kokybės tikėtis neverta. Mozaikos kaina taip pat priklauso nuo gamintojo, klijavimo būdo, gabalėlių, iš kurių susideda mozaika, dydžio, spalvų. Pavyzdžiui, ryškesnių spalvų keramikos mozaika kainuoja gerokai brangiau nei blankesnė.

Lenktiems paviršiams

Nors ir brangi, mozaika kai kuriuose interjeruose yra nepakeičiama. Lankstus mozaikos pagrindas leidžia apdailinti išgaubtus paviršius, ja galima apklijuoti kolonas, turkiškos pirties suolus, iškloti baseino dugną. Mozaika galima dekoruoti beveik visas kiekvienos patalpos plokštumas - sienas, grindis, lubas. Kadangi mozaika brangi, galima ją derinti ir su tinkuotais ar dažytais paviršiais, visai nebūtina dekoruoti didžiulio ploto, pakanka ir kelių detalių, kurios spalva ar ornamentu būtų paviršiaus akcentas.

Kaip glazūruojama

UAB "Vaineta" projektų vadovas Arnoldas Rašytinis sako, kad akmens masės ir keramikos mozaikos gaminamos taip pat kaip paprastos plytelės, tik po degimo supjaustomos į smulkius gabaliukus. Nuo to, kada ir kaip mozaika glazūruojama, priklauso jos kokybė.

"Kokybiškos ir brangesnės mozaikos glazūruojamos, kai plytelė supjaustoma. Visi plytelių paviršiai, kampai padengti vienodai ir tolygiai. Jei plytelė į smulkius gabalėlius pjaustoma jau po glazūravimo - tai atsiranda aštrių kampų, glazūra atšoka, suskilinėja, - sako Mitrauskaitė. - Žmogus pirkdamas gali ir nepastebėti, tačiau užtenka palyginti prieš glazūravimą ir po jo supjaustytas plyteles - skirtumas labai akivaizdus".

Tinklelis ar popierius

Maži mozaikos gabalėliai gali būti įspaudžiami į keraminės ar akmens masės plytelės paviršių kaip inkrustacijos arba klijuojami ant kieto ar lankstaus pagrindo. Rašytinis tikina, kad brangi ir kokybiška mozaika yra priklijuota ant tinklelio, o pigi prilipdyta ant popieriaus, kurį, priklijavus mozaiką, reikia nulupti. Tačiau su tokia nuomone nesutinka Mitrauskaitė. Pasak jos, brangi stiklo mozaika gali būti priklijuota prie popierinio pagrindo - technologija priklauso nuo gamintojo. Todėl kai kurie pardavėjai siūlo pirkėjams orientuotis tik pagal kainą - brangi, vadinasi, kokybiška.

"Dažniausiai mozaika klijuojama drėgnose patalpose: vonioje, baseinuose, pirtyse. Pati pigiausia stiklinė mozaika dažnai būna aštriais kampais, skilinėja, išklota baseino dugne trupa, nes neatlaiko apkrovos, - pasakoja Rašytinis. - Menkas malonumas vaikščiojant basomis kojomis prasipjauti kulną į aštraus stikliuko kampą".

Geras meistras

Klijuojant mozaiką reikia naudoti specialius klijus ir glaistus. Net negalvokite apie tai, kad patys galėtumėte išklijuoti mozaiką ir gal taip šiek tiek sutaupyti pinigų. Ne kiekvienas plytelių klojėjas moka ir žino, kaip tai reikia daryti. Todėl itin svarbu samdyti meistrą, kuriam klijuoti mozaiką - ne naujiena. Kitaip klojėjas gali sugadinti ne vieną metrą brangios medžiagos ir posakis "auksinių rankų meistras" įgaus visai kitą prasmę.

Su mozaika dirbantys meistrai sako, kad lengviau klijuoti tas plyteles, kurios pritvirtintos ant tinklelio, o ne ant popieriaus. Sunku klijuoti itin smulkią mozaiką, todėl už tokį darbą meistras gali paprašyti šiek tiek daugiau. Už mozaikos klijavimą meistrai ima nuo 80 iki 100 litų.

Taip pat reikėtų žinoti, kad grindims tinka tik stiklo ir akmens masės mozaika, o keraminė skirta tik sienoms.

"Keraminės mozaikos paviršius yra slidus ir ji nesaugi drėgnose, šlapiose patalpose. Taip pat nuolat vaikščiojant glazūruotas keraminės mozaikos paviršius bus braižomas ir ilgainiui iš blizgaus taps matinis", - perspėja Mitrauskaitė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (24)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (123)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (218)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (178)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (15)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (2)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (3)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (91)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (23)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...