Apšvietimas, kambarys, interjeras
© Corbis/Scanpix

Spalvos ir šviesa

Bene žinomiausia tiesa, kad šviesios spalvos daro didesnės erdvės įspūdį. Tačiau nebūtina sienų dažyti balta spalva, kuri tarsi plečia patalpą ir kartu kuria sterilią atmosferą. Pasak architekto Egidijaus Jonaičio, šiltų atspalvių, lygaus paviršiaus sienos taip pat vizualiai didina erdvę. Tiesa, margas paviršius, nors ir šviesus, tokio įspūdžio nekuria. Kaip ir ryškių, stambių raštų tapetai ar plytelės.

Mažose patalpose irgi galima rinktis ryškias spalvas ir optiškai padidinti erdvę, bet tokiu atveju praverstų pasikonsultuoti su specialistu.

"Nedideliame kambaryje labai svarbu sukurti tinkamą apšvietimą. Centre kabantis vienas šviestuvas patalpos nepadidins, greičiau priešingai - sumažins", - teigia Jonaitis. Anot architekto, geriau apšviesti ryškiau vieną sieną, dominuojantį baldą ar interjero detalę. Įmontavus keletą šviesos šaltinių į sienų nišas galima keisti apšvietimo intensyvumą ir išryškinti skirtingas kambario vietas.

Nedidelės patalpos durys turėtų būti arba stiklinės, arba jų išvis nereikia. Blogiausiu atveju - įstiklintos durys. Jos atrodo lengvesnės.

Kuo mažiau sienų

Jei norima didesnės erdvės vieno kambario bute, pasak Jonaičio, geriausia išgriauti sienas ir kurti skirtingas poilsio, darbo bei maisto gaminimo zonas. Jas atskirti padeda skirtinga grindų danga, nevienodo aukščio lubos, įvairaus intensyvumo apšvietimas (šviesos užuolaida), baldų grupės.

Jei naudojamos širmos ar sustumiamos pertvaros, geriau rinktis jas matines, praleidžiančias šviesą. Atskirti erdvę, bet jos neužgriozdinti, gali ir iš augalų suformuota pertvara ar akvariumas.

Masyvios užuolaidos taip pat mažina patalpą. Jei už lango gražus vaizdas, o butas gana aukštai, specialistai pataria iš viso atsisakyti užuolaidų arba rinktis lengvas dienines ar trumpas naktines. Dienos šviesa ir vaizdas už lango irgi papildo bendrą kambario interjerą. Už lango plotį ilgesnis karnizas, užuolaidos, nedengiančios viso stiklo, įleidžia į patalpą daugiau šviesos ir ji atrodo erdvesnė.

Ar griauti sienas, ar ne didesniuose nei vieno kambario butuose, reikėtų apsispręsti įvertinus savo gyvenimo būdą ir šeimos narių skaičių. Kartais erdvės ima trūkti ne todėl, kad ji iŠ tiesų maža, bet dėl to, kad netinkamai naudojama. Pavyzdžiui, įprasta situacija daugiabutyje: didžiausias kambarys skirtas svetainei, nors joje namiškiai ne itin mėgsta būti, be to, ir svečiai retai užsuka. Galbūt prasmingiau svetainę perkelti į mažesnį kambarį, o didesniu plotu naudotis kasdien.

Vienodo stiliaus langai ir durys taip pat suteikia patalpai šiek tiek lengvumo.

Veidrodžio efektas

Veidrodis puikiai sukuria didesnės erdvės iliuziją - kuo jis didesnis, tuo didesnį plotą atspindi ir tuo labiau praplečia patalpą. Tačiau, kaip teigia UAB "Eskizas" vadovas architektas Rytis Mažuolis, bene patogiausia jį pasikabinti vonios kambaryje ar prieškambaryje. Pasak pašnekovo, gyvenamojoje patalpoje kabantis veidrodis kartais nuteikia nejaukiai. Iš esmės jis turi būti tokioje vietoje, kad išeinant iš namų būtų patogu į jį pažvelgti ir įsitikinti, kaip atrodote.

Erdvei kambariuose didinti architektas pataria naudoti blizgius paviršius, lakuotas apdailos detales. Jos atspindi kitus patalpos daiktus ir gerokai subtiliau, nors ne taip pastebimai, kuria veidrodžio efektą.

Baldai

Jonaitis tvirtina, kad baldų išdėstymas gali padidinti ir sumažinti kambarį ne tik optiškai, bet ir iš tiesų sukurti daugiau naudingos erdvės ar ją užgriozdinti.

Nedideliuose butuose, ypač vieno kambario, ta pati patalpa atlieka kelias funkcijas - miegamojo, svetainės, virtuvės-valgomojo, prieškambario-drabužinės. Todėl ir baldus geriau rinktis daugiafunkcius. Patogu, kai miegamojo lova tampa puikiu minkštų baldų kampu, o valgomojo stalą galima sulankstyti. Lengvumo įspūdį padeda kurti ir baldai, turintys daug stiklo konstrukcijų.

Vienas ar du masyvūs, bet reikalingi baldai tikrai taip neužgriozdins patalpos kaip daugybė lentynų, spintelių, apkrautų suvenyrais, vazomis ir kitais neva turinčiais puošti kambarį daiktais. Architektai pataria nedidelio buto koridoriaus gale įsirengti drabužinę veidrodinėmis slankiojamosiomis durimis - susidarys įspūdis, jog prieškambario erdvė nesumažėjo, o kambaryje nereikės didžiulės spintos.

Išnaudoti palėpę

Architektas Jonaitis primena, kad naudinga buto erdvė yra ne tik jo plotas, bet ir aukštis. "Nuodėmė neišnaudoti aukštų patalpų",- įsitikinęs pašnekovas.

Net nedidelė, 30 kvadratinių metrų, patalpa, jei yra pakankamai aukšta (4-4,5 metro), suteikia papildomų galimybių. Horizontali pertvara, savitas balkonas ar antresolė, kurioje įrengiamas miegamasis, drabužinė, sukuria dvigubai daugiau naudingo ploto. Standartinio aukščio butuose kabamosios lentynos, antresolės koridoriuje gali puikiai pakeisti spintas.

Žinoma, didesnių butų šeimininkai turi gerokai daugiau galimybių įgyvendinti vienokius ar kitokius sumanymus, tačiau turint šiek tiek žinių ir mažose patalpose galima sukurti didelės, jaukios erdvės įspūdį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (11)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (2)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (11)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (232)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs (3)

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (306)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...