Sako, kad patyrę kraštovaizdžio architektai nebraižydavo takų šalia individualių ar visuomeninių pastatų, kol jų nepramindavo patys gyventojai. Kur žmonės eina, ten ir reikia taką grįsti. Iš tiesų, kaip neapsirikti, kur takai reikalingi, o kur ne? Kokia danga juos iškloti?
Takelis
© Corbis/Scanpix
Paprastai savarankiškai tvarkantys aplinką pirmiausia galvoja apie veją - kaip ją pasėti, užauginti, prižiūrėti. Šį kartą pakalbėkime apie takus, nes, jei jie nutiesti netinkamose vietose, kiekvieną kartą žingsniuojant prisiminsite apie tai.

Pirmiausia funkcionalumas

Takas turi kur nors vesti, jei juo nevaikštoma, užžels. Kita vertus, jei būtinoje vietoje tako nebus, jį ilgainiui vis vien pramins. Tad planuojant takus pirma reikia pamąstyti, kur jais vaikščiosite. Tada bus aišku, kur tiesti. Jei svarstote, ar grįsti takelį į aikštelę, kurioje žadate vakaroti, pirma nuspręskite, ar ten vakarosite dažnai. Jei toje aikštelėje nebus stacionarių lauko baldų, o susirinksite tik kartą per metus, galbūt nekils jokių nepatogumų nueiti veja - juk ji pakenčia nenuolatinį mindymą. Tačiau jei ta pačia vieta nuolat trauksite gėlyno, baseino ar suolelio link, vejoje gali išsiminti takelis.

Negali būti atsiremiančių į tvorą ar pastato sieną takų. Privataus namo kieme visiems aišku, kad turi būti takas į ūkinę, poilsio zonas, daržą, garažą, sandėliuką ar kokį kitą statinį. Aišku, kad bus takas nuo įėjimo durų į gatvę.

Takai turi derėti prie namo stiliaus, turi būti tvirti, reikiamo pločio, taip pat nesikirsti su bendru kraštovaizdžio piešiniu. Vargu ar prie namo, kuriame vyrauja stiklo vitrinos, derės medinėmis trinkelėmis grįsti takeliai.

Kaip pasirinkti dangą?

Pasirenkant dangą, labai svarbu apsispręsti, kas jums svarbiausia - išvaizda, deranti prie bendro stiliaus, dangos praktiškumas ar ilgaamžiškumas? Žinoma, galima rasti ir "aukso vidurį". Pavyzdžiui, jei aikštelėje prie garažo pakabinsite krepšinio lentą, pasirenkant kiemo dangą reikia nuspręsti, kam teiksite pirmenybę - kamuoliui ar automobilio ratams. Šiuo atveju tikriausiai neverta ploto iškloti specialia sportine gumine danga, galima rasti dangą, kuri tiks abiem tikslams.

Vienokia danga tinka, kai planuojate įrengti taką, derindami jį su veja, kitokia turėtų būti, jei sklype dominuoja aukštaūgiai augalai bei krūmai, dar kitokia - jei jame mažai žalumos.

Medžiagų daug

Takai turėtų būti tvirti, todėl juos klojant reikia atsižvelgti į dangos rūšies specifiką. Paprastai rekomendacijas teikia dangos gamintojai ar pardavėjai, tačiau visoms dangoms reikia vienodo dugno. Pagrindui parengti reikia nukasti dalį grunto, gerai jį sutankinti, užpilti smėlio ar smulkaus žvyro, ištiesinti ar išlyginti pagal sklypo reljefą. Takus reikėtų įrengti su skersinių vienpusiu ar abipusiu nuolydžiu. Jei jie bus lygūs ar įlinkę į vidų, kaupsis vanduo, gadins dangą, o šąlant tokie takai bus slidūs.

Šiuo metu trinkelių, skaldos bei netradicinių medžiagų takams pasiūla didelė, tad išsirinkti tinkamą pagal kainą ir kokybę išties nelengva. Nepamirškite ir netradicinių medžiagų, kurių galima pamatyti įvairiose pasaulio vietose ir pritaikyti savo sklype. Juk tinkamai panaudojus akmeninį grindinį ar horizontalias apvalaus medžio trinkeles, plytelių atliekas, turėsite nebrangią ir originalią dangą.

Betoninės trinkelės

Galima sakyti, kad betoninės trinkelės šiuo metu - plačiausiai naudojama danga. Iš tiesų jos ilgaamžės ir reikalauja mažiausiai priežiūros. Iš jų galima kurti įvairiausius raštus, trinkelių yra įvairių formų ir spalvų.

Pasikonsultavus su trinkelių gamintojais, taką nesudėtinga įsirengti pačiam. Tačiau prireikus išgrįsti didesnį plotą ar pakloti įvažiavimui skirtą dangą, geriau tai patikėti kvalifikuotiems specialistams, nes tik jie pagal plotą nuspręs, kur ir kokio nuolydžio reikia vandeniui nubėgti ir kaip jį padaryti.

Yra ažūrinių betoninių trinkelių, vadinamųjų korių, kurios tinka tiek kaimo, tiek miesto kiemams. Iš trinkelių ertmių išaugusi žolė sušvelnina betono niūrumą, paįvairina spalvą ir gerai dera prie augalų. Ažūrinės trinkelės tinka ir individualioms automobilių stovėjimo vietoms, ir įvažiavimams, ypač ten, kur ties vartais yra nuožulnesnis reljefas.

Skalda

Takai iš skaldos kuria natūralumo įspūdį, sklypas neatrodo perkrautas. Takeliams galima parinkti įvairių spalvų ir frakcijų skaldyto granito skaldą, priderinti prie pastato ar prie dominuojančios augalų spalvos. Tačiau beriant ant takų skaldą reikia labai gerai paruošti pagrindą, kad jis būtų itin tankus ir tvirtas. Svarbu žinoti, kad taką iš skaldos įrengti ir prižiūrėti sudėtingiau. Jei nenaudojamas betoninis ar kitas apvadas, būtina tinkamai sutvirtinti kraštus, norint suformuoti tikslią ribą tarp vejos ir skaldos, be to, papuolę ant vejos akmenukai gali sugadinti vejapjovę. Skalda nelabai tinka įvažiavimams išgrįsti.

Klinkerio trinkelės

Klinkerio plytos ir trinkelės išsiskiria ypatingu kietumu, nes turi didelį geležies oksidų kiekį. Jos vis dažniau naudojamos takams grįsti, tiesa, daugiau reprezentaciniams. Takelius galima kloti tiesiog iš klinkerio plytų, gaminamos ir įvairių formų trinkelės, iš kurių galima išdėstyti skirtingų raštų takus. Su reikiamu nuolydžiu įrengti klinkerio trinkelių takai laikys ilgiau nei betoninės trinkelės. Rusvos ar raudonos spalvos klinkerio takeliai turi ryškų estetinį pranašumą - atrodo itin jaukiai ir patraukliai. Klinkeris dažnai naudojamas reprezentaciniams įėjimams, laiptams iškloti.

Klinkerio trinkelės paprastai klojamos su siūlėmis. Šios medžiagos trinkelių negalima kloti ant cementinio skiedinio (dėl galimos tarpusavio reakcijos). Pagrindą geriausia supilti iš smėlio, akmens dulkių ar atsijų. Klojant klinkerio trinkeles patartina naudoti tik specialiai klinkeriui skirtą cementą.

Dolomito takai

Nors dolomitas palyginti minkšta medžiaga, gelsvi šio akmens takai puikiai tiks prie žydinčių gėlių ir tvenkinių. Sklypas su skirtingo dydžio dolomitinėmis dėmėmis kuria natūralios aplinkos įspūdį. Tiesa, dolomitas būdingas kalnuotoms vietovėms ir labiau tinka nelygaus reljefo sklypuose. Dolomito luitais galima dekoruoti šlaitus, tvenkinių ir baseinų kraštus. Tačiau dolomito akmenimis nerekomenduojama kloti takų, kuriais daug vaikščiojama. Dolomitas nėra ilgaamžė medžiaga.

Tako pagrindas

Idealiai lygių sklypų, žinoma, nebūna, tad pirmiausia reikia išlyginti takui numatytą vietą. Kas du metrai sukalami vienodo aukščio kuoliukai, pasitikrinant lygumą gulstainiu ir lygia lenta. Po to tarp kuoliukų, kur reikia pakasant ar pagrėbstam, sulyginama žemė.

Iš abiejų tako pusių ištempiama virvė ir viršutinis žemės sluoksnis nukasamas išmetant jį už virvių. Nukasus apie 15 centimetrų podirvio, kruopščiai sutankinamas tako pagrindas. Po to pilamas apie 8 centimetrų storio sluoksnis akmenų, plytų nuolaužų, šlako ar žvyro, kuris apšlaksčius vandeniu vėl sutankinamas. Po to antras, maždaug 3 centimetro storio, stambaus šlako sluoksnis. Trečiasis sluoksnis sumaišomas iš molio (l dalis) ir smulkaus šlako (2 dalys). Trečiojo sluoksnio storis taip pat apie 3 centimetrai. Ant viršaus galima dar pabarstyti smėlio.

Tako šonai išklojami betoninėmis plytelėmis. Jos taip pat turi būti suklotos lygiai, tam tiks įtempta virvė. Apvadas turėtų būti kiek pasviręs išorėn. Takas gražiai atrodo ir įrėmintas paprastais lauko akmenimis, žinoma, juos pagal virvę įspaudus į žemę, kad neišsivartytų.

Šlaitai

Šlaituose geriausia įrengti atramines sienutes su terasomis, apželdinti jas veja ar apsodinti alpinariumų augalais, nes lietus nuplauna ariamąjį žemės sluoksnį, tad šlaituose derlių užauginti sunkoka. Takai šlaituose paprastai rengiami su pakopomis.

Šlaitą galima apkloti koriu - ažūrinėmis trinkelėmis. Veja turi būti pasėta žemiau nei ažūrinių trinkelių aukštis. Mat netgi dygstančios vejos sėklos brinkdamos grunto paviršių pakelia bent centimetru. Dar apie 3,5-5 centimetrai yra vejos žolės aukštis. Ant vejos velėnos ilgainiui kaupiasi sąnašos ir paviršius po truputį kyla, tad aukščių skirtumas tarp plytelių paviršiaus ir šviežiai užsėtos vejos galėtų būti apie 2 centimetrus. Šiuo atveju sužėlusi veja bent keletą metų "nelips" ant betono trinkelių. Be to, kurį laiką nereiks prižiūrėti - pjauti prie trinkelių prigludusios vejos pakraščių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (148)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (60)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (30)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1229)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (341)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (6)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (20)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...