Uostamiesčio menininkai sako, kad ir paprastą buities daiktą galima paversti tikru meno kūriniu. Ir iš tiesų fantazuotojų rankose mažas neišvaizdus baldas tampa spalvinga ir linksma, santūria ar madinga interjero detale - tarytum pilkas ančiukas virsta gulbe.
Teptukas, dažai, paletė, tapyti
© Corbis/Scanpix
Angelina Banytė, Jūratė Rekevičiūtė, Miglė Kosinskaitė, Lidija Kuklienė, Arūnas Mėčius, Valentinas Ajauskas bei kiti interjeriniuose galerijos projektuose dalyvaujantys autoriai pateikia kitokį požiūrį į taikomąjį meną. Baldų transformaciją ankstesniais metais menininkai jau demonstravo ištapę kėdes, komodas.

Menas kasdienybėje

Šį kartą Klaipėdos galerijoje pristatytų darbų autoriai, pasitelkę tapybą, grafiką, kalvystės amatą bei įvairias medžiagas, improvizavo stalelio tema. Menininkai teigia, kad stalas gali būti ne tik griežtą funkciją turinčiu kambario baldu, bet ir meniška instaliacija interjere.

Visas gyvenimas yra menas, todėl buitis be jo būtų liūdna", - konstatuoja darbų autoriai. Neįprastu šriftu stalelyje išgraviruotos ar nutapytos sparnuotos frazės bei sentencijos priverčia prie jo sustoti.

Rudens lapais ištapyto stalelio autorę Angeliną Banytę išpuošti kadaise baltą telefono stalelį įkvėpė paprasta skarelė. Anot jos, kiekviena gamtos, aplinkos detalė gali paskatinti kūrėjo fantaziją buičiai paįvairinti. "Tereikia pažvelgti į taikomąjį meną kitu žvilgsniu, paimti į rankas teptuką, dažų ir išreikšti savo mintis. Stalelį ištapiau per porą savaičių, nes reikėjo laukti, kol išdžius keli dažų sluoksniai",- sakė menininkė.

Fantazijos šaltiniai

Grafikas ir tapytojas Arūnas Mėčius pasakojo fantazavęs ant parduotuvėje pirkto paprasto stalelio ir tai daryti jam buvę įdomu. O idėjų, anot autoriaus, pilna visur - gamtoje, tarp žmonių, paveiksluose. Todėl menininku gali tapti kiekvienas, juk kiekviena nauja mintis originali.

Pasak menotyrininko Igno Kazakevičiaus, stalas, kaip įprastas baldas, neįdomus - prie jo valgoma, skaitoma, diskutuojama ir į jį nekreipiama dėmesio. Tačiau pačiais paprasčiasiais būdais dekoruotas baldas gali pripildyti namus žaismo ir jaukumo, tapti aplinką keičiančiu akcentu, priverčiančiu derinti prie jo interjerą ar atspindėti bendrą būsto stilių.

Kai kurie menininkai tvirtina paėmę dažus ir teptuką žaidę su paprastais senais, net į sandėliuką nukeliavusiais baldais. Kiti tvirtino, kad kurti stalelius juos viliojo atsitiktinės detalės. Treti bandė neišvaizdų baldą paversti žydinčiu, rudeniniu, paslaptingu, cituojančiu Schopenhauerį, skatinančiu pamąstyti apie būtį arba nerūpestingą vaikystę primenančiu daiktu.

Baldai su idėjomis

"Dažniausiai tai spontaniška vieno akimirksnio idėja, kurią kuo greičiau norisi realizuoti. Kiekvienas turi savo stilių, požiūrį į meną ir yra linkę fantazuoti, todėl gali sukurti originalų kūrinį - tai, ko niekas dar nesukūrė. Juk nesmagu, kai baldai visų vienodi. Kurkime tai, ko niekas neturi", -sakė stiklinių staliukų autorius Artūras Firinauskas.

Menininkai sako, jog paįvairinti kasdienybę ir padaryti buitį linksmesnę gali ne tik spalvomis ir fantazija atgaivintas staliukas, bet ir kėdė, sena komoda bei kiti baldai.

Drąsia puošyba ir įvairiausiomis medžiagomis - metalu, akmenukais, stiklu ar net riešutais, monetomis bei laikrodžiais - dekoruoti staleliai atspindi ne tik tradicinę dailę, bet ir šiuolaikiško dizaino bei avangardinio meno tendencijas.

Dekoruotų baldų projektai Klaipėdos galerijoje rengiami nuo 2000 metų. "Dekoruotas stalelis" - jau trečiasis etapas. Prieš tai menininkai improvizavo su komodomis, kėdėmis, o ateityje žada savo fantazijas įgyvendinti dekoruodami kitus baldus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (27)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (1)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (24)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (76)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...