Langų gamintojai neslepia, jog dabar jų verslui tikrai ne prasčiausios dienos. Šimtais statomi nauji pastatai, kuriems reikia langų, masiškai keičiami senų daugiabučių langai. Poreikio apimtis rodo ir daugybė pridygusių nedidelių firmelių, laiptinėse iškabinėtuose skelbimuose siūlančių langus iš egzotiškai pavadintų profilių už itin patrauklią kainą. Šioje pasiūlymų gausoje, atrodo, sunkiausia vartotojui – kaip teisingai išsirinkti ir neapsigauti.
© DELFI
Renkantis langus visų pirma reikia apsispręsti, kokių langų norime – plastikinių, medinių, aliumininių, o gal jų derinio. Kaip sakė vienas specialistas, nepaisant langų fizikinių savybių, žmonės vis dėlto dažniausiai renkasi vadovaudamiesi emocijomis. Juk kaip kitaip paaiškinti, kad, pavyzdžiui, pageidaujama balta spalva dažytų medinių langų, nors jie jokiomis savybėmis (išskyrus gal estetines) nelenkia plastikinių langų. Tačiau kiek žmonių, tiek nuomonių. Apsisprendus, iš kokios medžiagos ir kokių (vientiso stiklo ar padalyto į kvadratėlius, etc.) langų norime, verta pasidomėti ir jų savybėmis, nes iš tos pačios medžiagos pagamintų langų savybės gali labai skirtis.

Plastikiniai langai

Šiuo metu plastikiniai langai Lietuvoje populiariausi. Palyginti su kitais, jų kaina mažiausia, jie nereikalauja daug priežiūros, yra ilgaamžiai ir patvarūs. Langai gali būti dažyti arba laminuoti įvairiausiomis spalvomis, taigi tiks ir išsiskirti norintiems žmonėms.

Kaip sakė UAB „Hronas“ direktoriaus pavaduotojas Renatas Zinkevičius, žinomos firmos profiliai daug patikimesni už nežinomus, kurie dažnai tėra nelabai vykusi žinomų gamintojų kopija. Renkantis žinomų profilių gamintojų produkciją labai svarbu išsiaiškinti, kur jie gaminti. Mat dažnai pagal licencijas Rytų Europos, kitose šalyse gaminami žinomi profiliai būna prastesnės kokybės nei originalūs.

Taip pat svarbus ir lango profilių tvirtinimas. Mažosios firmos dažnai tai daro paprastomis staklėmis, kur didžiąją darbo dalį atlieka žmogus, o jam, kaip žinome, būdinga klysti. Tuo tarpu didieji gamintojai, tokie kaip „Hronas“, „Plaza langai“, kiti, yra įsigiję profesionalias stakles, kurios pačios atlieka visus veiksmus. Žmogus tik perneša profilį nuo vieno įrenginio prie kito.

Profiliai

Dar viena svarbi plastikinių langų specifikacija – profilio kamerų skaičius. Šiuo metu Lietuvoje siūlomi langai nuo 3 iki 8 kamerų. Kuo daugiau kamerų ir kuo profilis storesnis, tuo langas šiltesnis.

Kaip sakė R. Zinkevičius, trijų kamerų profilio langai yra patys šalčiausi. Juose dažnai stiklo paketas turi geresnes šilumos izoliacijos savybes už rėmą. Tačiau jis pigiausias, tad tokius langus dažnai renkasi renovuojamos valstybinės įstaigos (ligoninės, darželiai, mokyklos). Bet kokiu atveju, jis yra šiltesnis už senus nekokybiškus tarybinius langus. Tačiau, „Plaza langai“ komercijos direktoriaus Mariaus Žiupkos teigimu, toks langas nėra prasčiausias pasirinkimas ir standartinio daugiabučio butui, mat jų sienų varža pakankamai žema (ypač kampiniuose butuose) ir šiltesni langai duos nelabai žymų efektą.

Penkių kamerų profilis, M.Žiupkos teigimu, šiuo metu yra optimaliausias pasirinkimas vertinant kainos ir kokybės santykį. Šios profilio šilumos laidumas atsižvelgiant į standartus yra pakankamas tipiniam būstui. Juk didžioji šilumos nuostolių dalis vis tiek tenka stiklo paketui, todėl dar šiltesnis (ir brangesnis) rėmas vargu ar ekonomiškai pateisinamas.

Tačiau norintys itin gerai šilumą taupančio lango siūlomi aštuonių kamerų profiliai. Pasak „Hrono“ atstovo R. Zinkevičiaus, tai lyg „Mercedes“ langų klasėje. Paprastai į tokį rėmą dedamas dviejų kamerų stiklo paketas su dviem selektyviniais stiklais ir lango šilumos izoliacinės savybės nedaug kuo nusileidžia sienos savybėms.

Mediniai langai

Šiuo metu Lietuvoje sparčiai populiarėja mediniai langai. Nors natūrali jų medžiaga skirtingai nuo PVC labiau reaguoja į aplinkos faktorius, juos po kiek laiko reikia perdažyti, medienos estetika atperka šiuos trūkumus. Tuo labiau kad modernios technologijos iki minimumo sumažino vieną didžiausių šių langų rėmų ydų – plėtimąsi ir traukimąsi, priklausomai nuo aplinkos drėgnumo ir temperatūros. Kadangi medis yra labai jautri medžiaga, šiuos langus reikia rinktis itin atidžiai. R. Zinkevičiaus teigimu, pagaminti medinį profilį nėra sudėtinga ir turint paprastas frezavimo stakles, bet pagaminti jį gerai – tai kone menas.

Medis turi būti gerai išdžiovintas, nusakintas (jei tai spygliuotis), apdorotas cheminėmis medžiagomis, didinančiomis jo patvarumą.

Medinių langų nerekomenduojama dėti į patalpas, kuriose yra nuolat padidėjęs oro drėgnumas – baseinus, vonios kambarius, kitas drėgnas patalpas. Į jas specialistai rekomenduoja dėti plastikinius langus, parinkus juos taip, kad nesiskirtų nuo medinių. Mediniai langai dažniausiai gaminami iš nusakintos pušies. Specialistų teigimu, jiems tinka tik Sibire, kitose šaltose šalyse išaugusių medžių mediena. Ten medis auga lėčiau, jo rievės tankesnės, todėl jis tvirtesnis ir mažiau “vaikščioja”.

Aliumininiai langai

Pasak „Hrono“ atstovo, aliumininiai langai dažniausiai montuojami į biurų pastatus, kur stiklinami dideli plotai. Aliuminio konstrukcijos yra pačios save nešančios konstrukcijos, todėl iš jų galima montuoti aukštus statinius. Privačių namų savininkai aliuminį renkasi retai, nes tai yra šalta medžiaga. Net modernūs aliumininiai rėmai, kuriuose tarp lauko ir vidaus profilių montuojamos specialios termoizoliacinės tarpinės, yra šaltesni už medinius ar plastikinius langus.

Pavojai

Dažnai susivilioję pigių langų reklama vėliau žmonės priversti nusivilti. Tam yra ne viena priežastis.

Visų pirma kaina. Dažnai pigius langus parduodančios firmos reklamoje nurodo tik paties lango kainą. Užsisakius jį paaiškėja, kad papildomai teks mokėti už matavimus, atvežimą, montavimą ir kitus darbus. Taigi bendra suma nesiskiria, o kartais būna net didesnė už solidžių firmų siūlymus. Praradimas – mažos firmos dažnai neteikia tokių tvirtų garantijų kaip didžiosios. Sumokėję tuos pačius pinigus ir po metų atsiradus problemų, pasirinktos nedidelės įmonės galite net neberasti.

Taip pat rizikuojate gauti nekokybiškus langus. Kaip minėta, PVC profilis gali neatitikti reikiamų standartų. Beje, nesąžiningi gamintojai gali apgauti ir įvardydami PVC profilio kamerų skaičių. Ne specialistui išoriškai apžiūrint profilį praktiškai neįmanoma nustatyti, kelių jis kamerų.

Į kiekvieno lango rėmo PVC profilį, siekiant standumo, dedamas metalinis armavimo profilis. Jis gana brangus, todėl “garažinės” firmelės profilį deda tik tose vietose, kur tvirtinami vyriai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (10)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (97)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (200)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (206)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (20)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (36)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (21)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...