Nuo ankstyvo pavasario puoselėjantieji veją, vadinamą žaliuoju sodybos kilimu, džiaugiasi ir didžiuojasi savo triūso rezultatais. Tačiau kartais ir kantriausius apima neviltis. Tada jie klausia specialistų, ką auginti, kad žaliuotų, puoštų kiemą, teiktų atgaivą žvilgsniui ir basai kojai, bet būtų galima pamiršti, kurioje sandėliuko vietoje stovi vejapjovė.
Gulsčiosios žemenės fone puikiai atrodo kompozicijos iš medžio, augalų ir akmenų.
© N.Baronienės nuotr.
Rinkitės gulsčiąją žemenę (sagina procumberis). Beveik dešimt metų ją auginanti Ramunė Šivytė tikina, kad savo samanų kilimo nekeistų į veją.

Vilniaus rajone „Šermukšnėlės“ sodininkų bendrijoje esančiame sklypelyje R. Šivytė praleidžia visus savaitgalius. Moteris tikino, kad prie pat miško esantis žemės plotelis su nedideliu mediniu nameliu jai tapo antraisiais namais. Keletą metų jos pastangos kurti harmoningą aplinką įvertintos garbės raštais už gražiausiai tvarkomą sklypą bendrijoje ir vieną geriausių šalyje. Tačiau, pasak ponios Ramunės, kitų vertinimai jai ne itin rūpi. Svarbiausia, kad jos šeimai išpuoselėtame sode miela būti ir kartu kurti.

Mėgsta drėgmę

Gulsčiosios žemenės kilimas
© N.Baronienės nuotr.

Paklausta, kodėl ne veja, o gulsčioji žemenė tapo sklypo žaliuoju kilimu, Ramunė paaiškino paprastai – tinkamiausias pasirinkimas. „Mano sklypas ne tik kraštinis, palei pat mišką eantis, kur šviesą užstoja didžiulės eglės, bet ir nuolaidus. Pavasarinio polaidžio vanduo teka upeliais, – pasakojo moteris. – Be to, bėda ir džiaugsmas – šaltiniai. Vienas jų toks stiprus, kad kelis rentinius įleidę turime puikiausio vandens. Net karščiausią vidurvasarį mano sklypas drėgnas. Ypač vietos, kur teka ar į paviršių prasimuša šaltiniai. Kai pradėjome tvarkytis, iškart pastebėjome, kad žolė, nuolat gaunanti drėgmės, nenori augti, skursta. Tada nusprendžiau pasodinti keletą kupstelių gulsčiosios žemenės. Literatūroje rašoma, kad ji puikiai gali augti drėgnose vietose.“

Ramunės eksperimentas pavyko. Nepraėjo nė metai, o drėgniausia sklypo vieta pasidengė žaliu, baltais smulkiais žiedeliais vasarą apsipilančiu kilimu. Pasak pašnekovės, žydinti samanėlė kvepia medumi ir privilioja daug vabzdžių, tad vaikščiojant po ją basomis reikia būti atidžiam.

Paprasta prižiūrėti

Gulsčiosios žemenės kilimas
© N.Baronienės nuotr.

Didžiausias patogumas auginant ne veją, o samanėlę – nereikia pjauti, tačiau tai nereiškia, kad nėra ką veikti. „Sumaniusiesiems sodinti gulsčiąją žemenę patarčiau rūpestingai paruošti žemę. Svarbiausia išnaikinti daugiametes piktžoles. Patarčiau išpurkšti sisteminio veikimo herbicidu, palaukti porą savaičių. Kai nunyks visos žolės, išpurenti žemę, samanėlės kuokštelius sodinti kas 10–15 cm. Po kelių mėnesių salelės suaugs į vieną bendrą plotą, – aiškino sodininkė. – Daugiametės piktžolės jame neaugs, o vienmetes labai lengva išravėti. Tik nereikia leisti joms suvešėti.“

Keletą metų vienoje vietoje auganti gulsčioji žemenė pasensta ir paruduoja. Pasak R. Šivytės, tokiu atveju išplikusias vietas reikia atsodinti. Kadangi augalas greitai dauginasi, atsodinimui tinkamų gabalėlių visada galima rasti samanų kilimo pakraščiuose.

„Beje, pastebėjau, kad šis augaliukas mėgsta būti mindomas. Matyt, tokiu būdu šaknys labiau priglunda prie žemės ir augalas geriau maitinasi. Įsispaudę pėdsakai greitai dingsta, ir samanėlė – tarsi nelytėta“, – pasakojo sklypo šeimininkė.

Dalija patarimus

Gulsčiosios žemenės kilimas
© N.Baronienės nuotr.

Gulsčiosios žemenės fone puikiai atrodo kiti augalai. Ramunės želdynai iš tolo traukia akį. Nepriekaištingo skonio moteris iš netoliese esančio miško atsineša sausuolių, kitų miško dovanojamų medžiagų ir kuria jaukius spalvingus grožio kampelius, kurie sudaro visumą.

Ramunės sklype akį džiugina ir rožių žiedai, ir įvairiaspalviai šilokai, astilbės, snapučiai, heiheros, liatriai, tamsiai raudono atspalvio pipytės. Kas vasarą moteris atnaujina gėlynus, sodina naujų dekoratyvinių augalų, tik samanėlių kilimo neketina atsisakyti. Užsukusiems pasižiūrėti mielai dalija patarimus, o jei kam nors prireikia gulsčiosios žemenės, atgnybia kuokštelį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (23)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (120)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (217)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (176)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (14)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (2)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (3)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (90)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (22)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...