Skaitytoja iš Šiaulių prašo patarti, kaip jaukiai sutvarkyti aplinką šalia pavėsinės. Čia mėgsta leisti laisvalaikį svečiai ir artimieji. Aplink yra pievelė, keletas akmenukų ir vasaros pradžioje žydintys bijūnai. Moteris skundžiasi, kad šalia didelių obelų, pavėsyje, augančios gėlės nelabai žydi, per daug išsistiebia į viršų.
© Corbis/Scanpix
Ko trūksta poilsio zonai?

Plotas priešais pavėsinę beveik tuščias. O juk čia yra fasadinė pusė ir takelis. Poilsio zonos planas griežtokas, formalaus stiliaus. Pavėsinė – taisyklingos formos. Tiesūs takeliai veda prie obelų, baigiasi prieš jas ir sudaro neišbaigtumo įspūdį.

Žalios spalvos pavėsinė tarsi skęsta medžių pavėsyje. Gal reikėtų ją perdažyti kita spalva? Fasadinė pusė apšviesta saulės, šalia žydi bijūnai. Tai rodo, kad šioje vietoje gali augti daugelis vienmečių ar daugiamečių gėlių.

Nereikia nusiminti, kad paunksnėje nežydi ir išstypsta gėlės. Tereikia pasodinti tokių, kurios augs paunksnėje. Gėlių yra įvairiausių, ne vien tik žalių, gražiai žydinčių ir išgyvenančių po medžiais.

Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad ir žali augalai esti įvairių formų, kartais labai įspūdingų. Vientisi jų plotai gražiai atrodys vejoje, išsklaidys monotoniškumą. Sukurti jaukią nuotaiką padės šviesių spalvų augalai.

1 variantas. Prisitaikome prie formalaus poilsio zonos stiliaus

Pirmiausia aplink obelis išgrindžiamos rato formos akmenų plokštumos. Pavėsinė su pagrindiniu takeliu dalija poilsio zoną į dvi lygias dalis. Abi projektuojamos simetriškai. Verta atkreipti dėmesį į augalus, kurie ir nužydėję išlieka gražios formos, ryškios spalvos.

Šalia pavėsinės būtent tokie ir veša – bijūnai. Prie jų, palei takelį, sodinamos švelniosios rasakilos (Alchemilla mollis ‘Lady Mantle’). Žydėdamos jos puikiai atrodo šalia tako – ryškūs žalsvai geltoni žiedynai krenta ant kraštų. Ne veltui veislės pavadinimas reiškia ledi mantiją. Šių augalų kupstai ir po žydėjimo išsilaiko kuplūs, puikuojasi gražiais lapais.

Už pavėsinės, abiejose pusėse, padaromi apvalūs gėlynai ir atskiriami nuo vejos plastikine juosta. Į ratus sodinamos paunksnę mėgstančios astilbės (Astilbe) . Jos turbūt yra vienos gražiausiai žydinčių gėlių, galinčių augti po medžiais. Nuostabiai atrodo turinčios šviesius žiedus: Arenso astilbė (Astilbe arendsii ‘Brautschleier’), japoninė astilbė (Astilbe japonica ‘Deutschland’) ir kt.

Takelių link, obelų priekyje, įrengiami vienmečių gėlynai. Aplink į žemę įleidžiami akmenys. Šie gėlynai gali būti netaisyklingo rato ar elipsės formos, išorinėje takelio pusėje mažesni, o vidinėje – didesni. Juose tinka sodinti ryškesnių spalvų vienmetes gėles.

Reikėtų prisiminti ir skaniai kvepiančius augalus. Juk poilsio zonoje visada malonu užuosti švelnų žiedų kvapą. Vejoje galima sodinti krokų saleles, o vienmečių gėlių vietoje – svogūninius augalus, žydėsiančius anksti pavasarį.

Augalai

1. Švelnioji rasakila (Alchemilla mollis ‘Lady Mantle’)

2. Japoninė astilbė ( Astilbe japonica ‘Deutschland’)

3. Paprastoji lobelija ( Lobelia erinus ‘Blaue Perle’)

4. Pajūrinis laibenis ( Lobularia maritima ‘Snow Crystals’)

2 variantas. Suardykime griežtą simetriją

Pamėginkime sujaukti griežtą simetriją. Dešiniojo takelio pabaiga „įliejama“ į laisvos formos, dinamišką gėlyną, juosiantį pavėsinę. Kairysis takelis baigiamas apskritimu, užpiltu smulkiu žvirgždu. Gėlynas ir skirtingos jo dalys atskiriami specialia juosta.

Užpavėsintoje poilsio zonos dalyje sodinamos paunksnę mėgstančios gėlės: žydrosios melsvės ( Hosta glauca ‘Halcyon’) ir japoninės astilbės ( Astilbe japonica ‘Red Sentinel’). Fasadinėje pusėje, dešinėje, tiks žema japoninių lanksvų ( Spiraea japonica ‘Golden Princess’) gyvatvorė, o kairėje – puošniosios begonijos ( Begonia semperflorens ‘Diable F’).

Kairiojo takelio kairėje pusėje taip pat sodinama japoninė lanksva ( Spiraea japonica ‘Golden Princess’). Visą vasarą jus džiugins sodri šių augalų spalva, rožiniai žiedai derės prie vienmečių puošniųjų begonijų.

Augalai

1. Žydroji melsvė ( Hosta glauca ‘Halcyon’)

2. Japoninė astilbė ( Astilbe japonica ‘Red Sentinel’)

3. Japoninė lanksva ( Spiraea japonica ‘Golden Princess’)

4. Puošnioji begonija ( Begonia semperflorens ‘Diable F’)

Vertingi patarimai

Laisvų, dinamiškų formų takai ir šalia jų esantys gėlynai žmogų nuteiks maloniai, jaukiai. Griežti takai, statiniai ir architektūriniai elementai labiau derės urbanistinėje, formalaus stiliaus aplinkoje.

Nepamirškite, kad žali augalai irgi turi formą – nevenkite paprastos žalumos. Žalia spalva teikia ramybę ir stabilumą. Pažvelkite į japonų sodus: viskas atrodo natūralu, gamta pabunda tik pavasarį ir rudenį – gyvenimo ritmu.

Europiečiai labiau vertina ryškiomis spalvomis trykštančius sodus, bet dažnai jie pradeda varginti. Tad tvarkydami poilsio zoną nepersistenkite – čia norima atsipūsti ir pailsėti. Jei vienos ryškios spalvos augalų guotas jus pradžiugins, tai margumynas pradės erzinti.

Plastikinę skiriamąją vejos juostą rinkitės juodos arba rudos spalvos. Žalia labai rėžia akį. Juosta – ne tvorelė, tad neturi kyšoti virš žolės. Ji įspaudžiama statmenai, lygiai su žemės paviršiumi. Vidinėje pusėje paliekama vietos mulčiui – 5 cm storio medžių žievės arba 3 cm žvirgždo sluoksniui.

Paunksnę mėgstančių augalų – tikra gausybė. Neverta atsisakyti įsirengti gėlyną ten, kur saulė retai užklysta. Kruopščiai parinkite augalus, tada išvydę savo darbo rezultatus nudžiugsite.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (9)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (97)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (200)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (205)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (19)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (36)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (21)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...