Dailininkės, sienų tapybos restauratorės ir muzikanto butas primena skendintį rūke senamiestį anksti ryte. Storomis mūro sienomis raizgosi vijokliai ir gėlės. Didelėje pilkšvai melsvoje erdvėje susilieja sienų, grindų, lubų ir net kambarių ribos. Menininkai savo namus kūrė taip, lyg restauruotų dar vieną slėpiningą freską.
I. Vaičiūnaitės-Vosylės buto interjeras
© DEKO (V.Račylos nuotr.)
Šiokiadienio vidurdienis. Greitai iš mokyklos sugrįš Grėtė ir Magdė. Laurynas skuta bulves. Indrė tarkuoja. Užmaišo tešlą blynams dideliame dubenyje. Paruošia varškės padažą su krapais. Pakvimpa pavasariu, pietumis. Paskui dviese susėda puodelio arbatos. Tikra idilė. Paveikslas atgyja.

Kai ieškodama būsto Indrė Vaičiūnaitė-Vosylė užsuko į šį dviejų kambarių butą senamiestyje, netoli stoties, išsyk išvydo viziją, kaip jis turi atrodyti: „Kai pamačiau, ką iš jo galima padaryti, nesulaikė nė kalnai šiukšlių ant grindų, nei tai, kad namas labai senas, statytas 1938 metais, o butas – tikras laužynas, šildomas aprūkusios vos gyvos krosnelės.“

Pasidarbuoti šeimininkams teko iš peties: ne tik visas sienas išgriauti ir naujas sumūryti, bet ir perdangą iš naujo betonuoti. Bekuopiant šiukšles grindys įlūžo, pasirodė, kad medinės sijos išpuvusios. Bet tai padėjo įrengiant šildymą (seni radiatoriai buvo visiškai sukežę). Nuspręsta, kad geriausiai tiktų šildomos grindys. Perdangų nekeičiant jų įrengti nebūtų išėję.

Dėl to pasirinktos ir plytelių grindys, geriausiai praleidžiančios šilumą. Visas butas išklotas nelygiomis, tarsi sendintomis smėlio spalvos akmens masės plytelėmis. Ten, kur viena zona pereina į kitą – ties virtuve, koridoriumi – kaip riboženkliai ant grindų atsirado juostos iš lauko akmenėlių. Monotonijos išvengti padeda intarpai iš mažų plytelių su reljefiniais raštais gyvenamajame kambaryje.

„Kai kam atrodo, kad plytelių grindys labai šaltos, nejaukios. Bet mes jomis džiaugiamės ir net kilimo nenorime tiesti. Gal būtų kitaip, jei nebūčiau gyvenusi Italijoje, Florencijoje, – keturis mėnesius stažavausi. Ten seni namai visi storomis sienomis ir plytelių grindimis, tad įpratau prie jų ir aš“, – pasakoja Indrė.

Tik vaikų kambariui parinkta natūrali žaismingais mėlynais ir baltais kvadratėliais marginta linoleumo danga. Kai prieš ketverius metus kūrėsi šiame bute, mergaitės (dabar joms aštuoneri ir devyneri) buvo mažos, dažniausiai žaisdavo ant grindų. Žiemą jos šiltos, o vasarą dvelkia vėsa.

Įrengė antresoles

Šio buto plotas – tik 47 kvadratiniai metrai. Sunku patikėti, nes atrodo labai erdvus. Tokį įspūdį kuria ne vien 3,5 metro aukščio lubos. Raktas yra antresolės (jos padidino plotą bemaž 10 kvadratinių metrų), įrengtos ir gyvenamajame kambaryje, ir vaikų valdose, ir virš koridoriaus. Po jomis telpa dalis virtuvės, vonios kambarys, drabužinė, sieninė spinta, kurioje vietą rado ir skalbyklė.

Vonios kambarys nedidukas, su kampine vonia, taupančia plotą. Kadangi išklijuotas baltomis ir gelsvomis plytelėmis, atrodo visai erdvus. Šeimininkė norėjo spalvotos vonios, bet idėjos atsisakė dėl ankštumo. Vamzdynus Indrė sumanė uždengti dideliu veidrodžiu. Lubos vonioje ir koridoriuje, drabužinėje išdažytos baltai, žaismingumo suteikia medinės sijos, kurios laiko antresoles.

Antrame aukšte – miegamieji. Į tėvų miegamąjį lengvais laiptukais patenkama iš svetainės, į vaikų – iš vaikų kambario. „Miegamuosiuose lubos galėtų būti ir aukštesnės, bet šiaip jie tapo visai jaukiais ir patogiais kampeliais. Lovas atstoja stori spyruokliniai čiužiniai. Sieniniai šviestuvėliai skleidžia šiltą šviesą, ornamentai, nutapyti ant lubų, suteikia gyvumo“, – džiaugiasi šeimininkė.

Antresolės padėjo panaudoti kiekvieną nedidelio buto centimetrą ir suskaidyti nejaukias, siauras, ilgas erdves. Iš pradžių butas buvo suplanuotas nepatogiai: virtuvė ir vaikų kambarys – kaip vagonai, su langu viename ir durimis kitame gale. Šeimininkai virtuvę sujungė su gyvenamuoju kambariu ir taip jį praplėtė. Dalis virtuvės virto svetaine, kita dalis pasislėpė po antresolėmis. Šis sprendimas išgelbėjo ir vaikų kambarį, kuris buvo ypač siauras.

Sutalpinti jame dvi lovas, rašomuosius stalus ir lentynas niekaip nebūtų pavykę. Po mergaičių miegamuoju, kuriame, be čiužinių, sienos nišoje dar įrengta lentyna, tilpo erdvi drabužinė. Laiptukai į miegamąjį užima šiek tiek ploto, bet išnaudotas ir šis: apačioje įrengtos lentynos, sudėtos dėžės, žaislai.

Visko po truputį

„Čia yra visko po truputį. Eklektika. Bet visi skirtingi dalykai netikėtai susidėliojo į darnią visumą, nors daugiau galvojau ne apie grožį, o apie patogumą“, – apibūdina interjero stilių Indrė. Statybininkus šeimininkai samdė tik sienoms mūryti ir tinkuoti, plytelėms klijuoti. Visa kita darė savo rankomis.

Intuityviai gimė ir unikalus sendintas sienų dekoras. Tinkuotas grubios faktūros sienas Indrė dekoravo taip, kaip diktavo fantazija: „Užmaišiau kibirą kalkių, paėmiau paletę pigmentams ir ėmiausi darbo. Maišiau, tepiau, žiūrėjau, kas išeina, taisiau, tobulinau, kol rezultatas atrodė geras“. Dažant tinkas buvo dar pašiauštas švitriniu popieriumi.

Indrė nenorėjo lygių sienų, nes suvokė, kad didelis vienspalvis jų plotas atrodys nykiai. Taip ant pastelinių melsvai pilkų atspalvių svetainės sienų ėmė raizgytis vijoklių šakos, lapai, pražydo gėlės, palubėje besivejančios į įmantrų ornamentą. Sienas dengia daugybė sluoksnių, tekstūrų – kaip tapant paveikslą. Iš tiesų jos ir yra tarsi vienas didelis tapybos darbas.

„Kai darai sau, sunkiau – nebežinai, ko nori. Ilgai rinkausi spalvas, norėjau kone visų. Apsistojau ties pilka ir mėlyna“, – sako Indrė. Antresolės siena vienspalvė, purvinai mėlyna, bet neatrodo niūri, greičiau paslaptinga. Prieš tai ji buvo šviesiai rusva, tačiau šviesaus medžio laiptų pakopoms toks fonas netiko.

Grėtės ir Magdės kambario sienos nudažytos gelsvai, bet ne rėkiančia, o šilta spalva. Po ją laipioja rusvai žalsvos gebenės, tad kambaryje dera žalsvos kėdės, geltona lovos patalynė, sienos nišoje – gelsvai dekoruotos lentynos, nukrautos mergaitiškais mažmožiais ir mažųjų menininkių lipdiniais iš molio.

Nieko prabangaus

Prabangių parduotuvių durų Indrė rengdama butą nevarstė.

„Įdomių, stilingų ir nebrangių baldų, šviestuvų, aksesuarų galima rasti visur, tik reikia gerai paieškoti“, – dalijasi patirtimi. Pavyzdžiui, nišoje po lentynomis stovintis rašomasis stalas, atkeliavęs nuo Tauro kalno, iš sendaikčių turgelio. Atrodo tarsi čia buvęs.

„Beveik viskas, kas buvo sumanyta, įgyvendinta. Nors procesas niekuomet nesibaigia, kol gyveni, tol namus tobulini. Neseniai iš sendaikčių turgaus parsivežėm nuostabų autentišką bufetuką, idealiai mūsų namams. Deja, netilpo, vietos per mažai – išvežėm į sodybą. Bet gal ką nors sugalvosiu ir jis čia dar grįš“, – dalijasi planais Indrė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (7)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus ženkliai pavyko sustiprinti savo...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (66)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta  (105)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

Į Vilnių sugrįžta skrydžiai

Vilniaus oro uoste ketvirtadienį po rekonstrukcijos atidarytas kilimo ir tūpimo takas. Pirmasis...

D. Adomaitis į Rygą išsivežė 14 kandidatų – su vienu atsisveikinta (19)

Iki 2017 metų Europos krepšinio čempionato likus 14-ai dienų Lietuvos rinktinės treneris...

Vilniuje susituokė menininkė J. Vaitkutė: mūsų susitikimas tapo lemtingu (5)

Ketvirtadienio popietę Vilniaus santuokų rūmuose už savo mylimojo, komunikacijos specialisto...

R. Karbauskis tapo seneliu (66)

Ramūno Karbauskio šeimą aplankė džiugi žinia – jo sūnus Justinas Karbauskis su žmona...

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (161)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (10)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Kanadietė pamestą sužadėtuvių žiedą po 13 metų rado netikėtoje vietoje (8)

Prieš daugiau nei dešimt metų šeimai priklausančiame ūkyje kanadietė Mary Grams pametė savo...