Ar įmanoma ramiai miegoti žinant, kad po daržą ir sodą žygiuoja bestuburių armija? Per vieną naktį sraigės augalų lapus gali padaryti panašius į šveicariško sūrio griežinėlius. Šiuo metu yra nemažai būdų kovoti su šiais, kartais delikatesais ant mūsų pietų stalo virstančiais kenkėjais.
Sraigė
© K.Šatūno nuotr.
Tačiau sraigės, kaip ir kiti faunos atstovai yra skirstomi į šeimas bei klases (sraigės priklauso pilvakojų klasei), todėl kas tinka vienai, gali būti neveiksminga kovoje su kita. Neseniai JAV buvo išveista nauja sraigių rūšis, kuri yra atspari įprastiniam druskos poveikiui. Tad tik susipažinę su sraigių šeimynos atstovais, galėsime stoti į kovą.

Ant pečių namelis

Aptaškytoji sraigė (Helix aspersa) – iki 8 cm užauganti sraigė, kilusi iš Europos ir vėliau paplitusi daugelyje šalių. Ji, kaip ir daugelis sraigių, yra hermofroditė, turi ir vyriškąją, ir moteriškąją lytinę sistemą. Pieno spalvos kiaušiniai bręsta dirvoje. Sausu oru ji lindi savo kriauklėje, angą užlipdžiusi išdžiuvusiomis gleivėmis.

Vynuoginė sraigė (Helix pomatia) – 4–5 cm dydžio, kiautas su 4–5 apvijomis, įvairiais atspalviais ir 3–5 neaiškiomis juostelėmis. Pati sraigė didelė, šviesiai geltonos spalvos, su labai plačia koja, kūno paviršius raukšlėtas.

Sodinė juostasraigė (Cepaea hortensis) – kiautas plonesnis, labiau blizgantis, geltonas su penkiomis tamsiomis juostelėmis, tačiau pasitaiko ir be jų. Apvijos apsisukimai penki, išsipūtę, kiek pakilę, viršūnė buka. Angos pakraštys baltas, užsirietęs, su baltu viduriniu dryžiu. Dydis 15-18 mm.

Margoji medsraigė (Arianta arbustorum) – kiautas beveik rutuliškas, viršuje labiau išgaubtas, negu apačioje, rudas su geltonais taškais ir tamsia pakraščio juosta. Skersiniai ruoželiai tvirti, o spiraliniai – smulkūs. Dydis 16-20 mm.

Šių kenkėjų atsiradimui didelės įtakos turi natūralių buveinių buvimas greta. Kai ateina vakaras ir saulė pradeda riedėti vakarų link, jie išsiruošia ieškoti maisto. Soduose ir daržuose sraigės lėtai šliaužioja augalais, juos po truputį grauždamos. Ėda visas dalis, tačiau jų mėgstamiausios yra minkštosios: jauni ūgliai, lapai, šaknys, žiedynai. Daugiausia rūpesčių kelia daržovėms dygstant ir augant daigams.Sraigėms patinka drėgnas oras. Tokiomis sąlygomis jos dauginasi, maitinasi ir dieną, nelaukdamos nakties. Vienas suaugėlis gali padėti apie 400 kiaušinėlių arba atvesti tiek pat jauniklių.

Sraigių veiklos pėdsakai:

*Netvarkingos skylės lapalakščiuose;

*skylės daržovių vaisiuose ir šakniavaisiuose;

*gleivių pėdsakai maitinimosi vietose ir ant žemės.

Kovos būdai:

Rinkimas. Sutemus, anksti iš ryto ar po lietaus moliuskai surenkami įrankiu, naudojamu kepsniams vartyti. Jie paleidžiami miške.

Gaudyklės. Pavėsyje, ant supurentos žemės, padedamos kelios irti pradėjusios lentos, vandeniu suvilgytų rabarbarų lapų ar bulvių griežinėlių. Dieną šliužai po jais slėpsis nuo saulės, tereikės surinkti.

Į plastikinius indus įpilama šiek tiek alaus. Šio gėrimo kvapas vilioja šliužus ir veikia juos afrodiziakas. Indai įkasami į žemę toliau nuo daržovių. Užsiropštę sinelėmis aukštyn, šliužai sukrenta į alų ir žūva. Tada juos reikia tiesiog užkasti.

Augalai. Darže ar sode galima auginti daržinį builį (Anthriscus cerefolium) , blakinę kalendrą (Coriandrum sativum) , šalavijus (Salvia) , čiobrelius (Thymus) , levandas (Lavandula) , nasturtes (Tropaeolum) . Jie atbaido moliuskus.

Atitvarai. Aplink daržoves supilamos apie 15 cm pločio juostos ar padaromi voleliai iš pjuvenų, dolomito, spyglių, medžių anglies ar smulkaus smėliuko. Barjeras, per kurį kopti nedrįs net drąsiausias šliužas, yra valgomoji druska.

Jos negalima berti tiesiai ant dirvos (pražudys augalus). Pirma būtina patiesti plėvelę. Centre iškerpamas apskritimas. Per šią skylę perkišamas augalas. Tada ant plėvelės kraštų papilama druskos. Tik svarbu nepribarstyti į dirvą, nes pasikeis jos savybės ir pH. Atitvarai daromi sausu oru.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (35)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (43)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (147)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (46)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (242)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (206)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (17)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (4)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (110)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...