Savo genialiąsias mintis pasaulio patentų biuruose išradėjai registruoja jau per 150 metų. Kaip technologija pakeitė pasaulį? Nors nuleidžiamas tualetas, aspirinas, kompiuteris, piliulė, kopijavijo aparatas ir mobilus telefonas tapo nepamainomi, to negalima pasakyti apie visus išradimus. Tačiau… kas išradimą daro naudingą?
Važiuojanti džiovyklė (neužpatentuota). 1997 m.
Sviestinis pieštukas (neužpatentuotas). 1995 m.

Viščiukams skirti akiniai gal ir skamba kvailai, tačiau paukščiai išties linkę kartais iškapoti vienas kitam akis. Signalizuojanti šakutė padeda atkreipti dėmesį į kalorijas valgant. Dulkes surenkančios šlepetės katėms – nuo šiol jų pagalba pats nuobodžiausias namų ruošos darbas tampa malonumu. O važiuojančioje džiovyklėje rūbai džiūsta tau vairuojant automobilį… Dažnai atradimai gimsta, kadangi norima padėti žmonėms išspręsti jų poreikius.

Japoniškas žodis “Chindogu” reiškia beverčių idėjų meną.

Maisto aušintuvas (neužpatentuotas). 1997 m.

Keistai praktiški ir visiškai ekscentriški išradimai, kuriais buvo siekiama palengvinti ir pralinksminti gyvenimą kaip audra prasinešė per tekančios saulės šalį. Nors buvo skirti išspręsti erzinančias gyvenimo problemas, šie keistoki ir su logika prasillenkiantys dalykėliai paprastai yra pasmerkti žlugti.

Tačiau niekalų fanai tiesiog dievina šią kolekciją. Chindogu menas atsirado 1980 m., kai išradėjas mėgėjas Kenji Kawakami suprato, kad iš pažiūros bevertė naujo daikčiuko idėja gali teikti pramogą, jei sukuriamas jo prototipas ir mėgaujamasi, kaip tas sukurtas dalykėlis nepataiko į siektą tikslą.

Šiukšles surenkančios šlepetės (neužpatentuota). 1995 m

Terminas “Chindogu” anglų kalbos žodyne atsirado 1991 m., kuomet Dan Papia (JAV Chindogu bendruomenės prezidentas) šia tema publikavo straipsnį viename svarbiausių Japonijoje anglų kalba leidžiamų žurnalų “Tokijo Journal”.

10 Chindogu principų

1. Chindogu negali būti naudingas. Chindogu dvasiai esminis dalykas yra, kad Chindogu statuso siekiantys atradimai iš praktinės pusės būtų (beveik) visiškai nenaudingi. Jei išrandama kas nors, kas nuolat naudojama, tai negali būti Chindogu. Tokiu atveju verčiau reiktų eiti į patentų biurą.

2. Chindogu privalo egzistuoti. Chindogu privalo būti sukurtas. Jį turi būti įmanoma laikyti rankose ir galvoti: “Galiu įsivaizduoti, kaip kas nors tai naudoja. Beveik…” Kad būtų nenaudingas, visų pirma jis turi būti.

Perspėjanti etiketė (neužpatentuota). 1995 m.

3. Chindogu ir anarchijos dvasios neįmanoma atskirti. Chindogu yra žmogaus sukurti objektai, kurie yra išsivadavę iš naudingumo gniaužtų. Jie reprezentuoja minties ir veiksmo laisvę: laisvę mesti iššūkį dusijančiam konservatyvaus utilitarizmo istordijoje dominavimui. Laisvę būti (beveik) nenaudingam.

4. Chindogu – tai kasdieniniam gyvenimui skirti įrankiai. Chindogu yra tarsi neverbalinės komunikacijos, kuri suprantama kiekvienam ir visur, forma. Specializuoti ar techniški išradimai, pvz., trirankis krumpliaračių atsuktuvas, skirtas po kriaukle esačioje spintelėje (kurių naudingumu žavisi tik santechnikai) esančių vamzdžių atsukimui, nesiskaito.

5. Chindogu neparduodami. Chindogu nėra parduodama plataus vartojimo prekė. Jei už ją imami pinigai, atiduodama kūrėjo skaistybė. Jie niekuomet negali būti parduoti kai pokštas.

6. Humoras turi būti esminė Chindogu sukūrimo priežastis. Iš esmės Chindogu kūrimas yra būdas spręsti problemas. Humoras šiuo atveju yra šalutinis produktas, padedantis rasti sudėtingą ar visuotinai nepriimtiną priemonę problemai, kuri pradžioje tam visai neskatino, išspręsti.

7. Chindogu nėra propaganda. Chindogu yra nekalti dalykai. Jie kuriami, kad jais galėtų naudotis, tačiau jais naudotis neįmanoma. Jie neturi būti kuriami kaip apgailėtinos žmonijos padėties ydingas ar ironiškas komentaras.

8. Chindogu nėra tabu. Tarptautinė Chindogu bendruomenė yra nustačiusi tam tikrus visuomenės padorumo standartus. Pigios seksualinės užuominos, vulgarus humoras ir žiaurūs pokštai, sumenkinantys gyvųjų būtybių sakralumą, yra visiškai neleistini.

9. Chindogu neįmanoma užpatentuoti. Chindogu yra pristatomi visam pasauliui ir tai nėra užpatentuojamos, įregistruojamos, kolekcionuojamos ar pasisavinamos idėjos. Kaip sakoma Ispanijoje, “'mi chindogu es tu chindogu”.

10. Chindogu nesuderinami su išankstine nuostata. Chindogu niekada neturi išreikšti simpatijų vienai ar kitai rasei ar religijai. Mėgautis Chindogu turi turėti lygias galimybes jauni ir seni, vyrai ir moterys, turčiai ir vargšai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata
Beverčių idėjų menas
Momentinis veido pakeltuvas. 1991 m
Nosies valytuvas. 1985 m
Dantų šepetėlis – antpirštis. 1999 m
Gaisro išvengti padedantys sparnai. PASQUALE NIGRO. 1909 m. vasario 9 d
Veidrodžio laikiklis. E. A. ir E. W. THAYER. 1905 m. gegužės 23 d.
Viščiukams skirtas akių protektorius. ANDREW JACKSON, JR.. 1902 m. gruodžio 10 d.
Sveikinimosi įrenginys. JAMES C. BOYLE. 1896 m. kovo 10 d
Žvejybos aparatas. WILLIAM R. LAMB. 1894 m. vasario 20 d.
Signalizuojanti šakutė. 1995 m.

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (28)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (85)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

P. Gražulio dukra teisme aiškinasi, kuo gresia ištisinės linijos kirtimas (4)

Kauno apylinkės teisme trečiadienį pradėtas nagrinėti Seimo nario Petro Gražulio dukros Marijos...

A. Vaišnys. Tarp rugpjūčio vardų ir ženklų – apie dramą, kuri nestatoma (1)

„ Kultūros ministerija skelbia Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių...

Traukiniu iš Kauno į Vilnių – greičiau nei per valandą (13)

Nuo šiol greičiausiu traukiniu nuvykti iš Kauno į Vilnių netruks nė valandos. „Lietuvos...

Butų nuoma Klaipėdoje ir Šiauliuose – miestai pajuto studentų mažėjimą (21)

Klaipėdos ir Šiaulių universitetuose mažėja studentų ir pokyčius jau pajuto šiuose miestuose...

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (51)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Dėl sukčiavimo teisiamam Mios vyrui – dar vienas smūgis (21)

Dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Antanavičienės ( Mia ) vyras Nerijus Antanavičius ,...

Kaip per savaitę sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje (18)

Mokslininkai tvirtina, jog cholesterol io lygį galima sureguliuoti be jokių vaistų - tiesiog...