Argi nesmagu grįžtant iš darbo iš tolo grožėtis savo išpuoselėtu rudenėjančiu sodu, stebint krintančius geltonus lapus ilgai vakaroti lauke prie namo su namiškiais ir draugais? Sutemus tai vargu ar įmanoma, todėl vis daugiau žmonių pasvarsto galimybę apšviesti sodą.
Sodo apšvietimas
© Corbis/Scanpix
Kiekvienas žinome, koks nemalonus nesaugumo jausmas apima žengiant neapšviestu taku. Nesvarbu kokiu - ilgiausiu apleisto parko ar vos keliolikos metrų per sodelį prie jūsų namų vedančiu takeliu.

Kai į namą, pavėsinę, pavienius medžius, krūmus, alpinariumą, baseinėlį, pergolę, gėlyną, skulptūrėles ar kitas sodo puošmenas krenta dirbtinė originalių įvairių dydžių bei formų lauko šviestuvų šviesa, sodas atrodo jaukesnis, šiltesnis.

Apšviesti sodą nėra nei itin sunku, nei labai brangu. Tai padaryti jums padės apšvietimo specialistai, bet pasitelkę fantaziją šviesos šaltinius sode įsirengti galite ir patys.

Išsirinkti nelengva

Suskubę į parduotuvę pirkti šviestuvų tvirtai apsispręskite, kurias sodo vietas norėtumėte apšviesti, kokio intensyvumo turėtų būti sklindanti šviesa, ar šviestuvai bus stacionarūs, ar kilnojami iš vienos vietos į kitą.

Apšvietimas neturi būti chaotiškas, pavyzdžiui: po mažą šviestuvą sklypo kampuose, vienas prie įėjimo durų, trečias, aukštas, prie suoliuko ir kažkokios neaiškios kilmės švieselės, žyminčios takelių ribas. Taip pat nereikia padauginti - šviesos neturi būti per ryškios, akinančios, trukdančios įžiūrėti kelią ar sodo teritorijoje esančius objektus. Nereikėtų per daug eksperimentuoti ir su šviestuvų dydžiu.

Apšvietimo sistema turėtų įsilieti į bendrą teritorijos ekspoziciją. Jeigu abejojate savo skoniu ir kūrybinėmis galimybės, verčiau kreipkitės į specialistus. Jie paruoš išsamų pageidaujamos teritorijos planą, sumontuos šviestuvus taip, kad jie papuoš, o ne subjauros sklypo landšaftą. Be to, tinkamai išdėsčius šviestuvus galima paslėpti ir svečio akiai matyti nebūtinas mažas gamtos išdaigas ir statinių netobulumą arba, atvirkščiai, pabrėžti jų pranašumus.

Šviestuvas - pagal funkciją

Dažniausiai nuosavų namų šeimininkai pageidauja apšviesti takelius, terasą, pergolę ir panašius objektus. Tam puikiai tiktų 50-120 cm aukščio neįmantrūs šviestuvai-stulpeliai. Jų skleidžiamos šviesos srauto paprastai pakanka apšviesti teritorijai metro ir didesniu spinduliu. Labai efektingai atrodo ir žemėje arba tarp akmenimis grįsto takelio elementų paslėpti plokšti šviestuvai, ypač jais pažymėti takelių ribas. Jų reikia visai nedaug - tik tiek, kad į sodą įžengęs žmogus tamsoje rastų takelį, niekur nesukluptų, nesusižalotų, neįkristų į dirbtinį vandens telkinį ar panašiai.

Pavieniams neaukštiems objektams, pavyzdžiui, krūmams, skulptūroms ar pan. išryškinti gali būti naudojami neryškią šviesą skleidžiantys prožektoriai, paprastai slepiami tarp augalų lapų, žolėje. Jie nedideli, paprasto, į akis nekrintančio dizaino ir nebrangūs. Paprastai būna įmanoma keisti tokių šviestuvų vietą ir taip išryškinti vieną ar kitą objektą iš pageidaujamos pusės.

Įsijungia ir patys

Labai populiaru sode, prie namų įsirengti šviestuvus, reaguojančius į judesius, šviesą ar tamsą. Pirmieji visada „informuos", ar sode kas nors yra, jums nereikės apčiuopomis ieškoti kelio į namus ar jungtuko prie durų. Antrieji įsijungia sutemus ir išsijungia prašvitus. Yra netgi tokių, kurie veikia panašiu į saulės elemento principu - dieną kaupia saulės energiją, o naktį ją išskiria apšviesdami tai, ką pageidaujate. Yra šviestuvų, kuriuos galima užprogramuoti, kad automatiškai įsijungtų ar išsijungtų tada, kai jums reikia.

Šviestuvai, kuriuos reikia įjungti ir išjungti patiems, paprastai grupuojami, o jungtukai išdėstomi šeimininkui patogiose vietose. Pavyzdžiui, eidami pro vartus įjungiate, o prie namo išjungiate takelius apšviečiančius prietaisus.

Jeigu sodą prižiūrite nelabai rūpestingai, čia chaotiškai auga daugybė medžių, neprisimenate, kada pastarąjį kartą karpėte krūmus, geriausia rinktis gatvės žibintus primenančius maždaug dviejų metrų aukščio įmantrius šviestuvus. Jie puoš sodo teritoriją ne tik tamsiuoju paros metu, bet ir dieną.

Laikys ilgai

Įsirengti lauko šviestuvus dažniausiai nėra sunku.

Takelių, aikštelių ribas, pavienius objektus apšviečiantys šviestuvai su kojelėmis iš neyrančios plastmasės tiesiog įsmeigiami į žemę. Prie medinio ar betoninio paviršiaus jie tvirtinami specialiais varžteliais. Aukšti žibintai parduodami kartu su papildoma armatūra, užtikrinančia konstrukcijos stabilumą. 220 voltų įtampos elektros kabelis, paslėptas nuo sezoninio grunto judėjimo bei deformacijos apsaugančiame plastmasiniame ar metaliniame vamzdyje, užkasamas po žeme maždaug 50-70 centimetrų gylyje.

Sunku pasakyti, daug ar mažai elektros energijos sunaudoja šviestuvuose įmontuotos paprastos ar diodinės lemputės. Ne visų jų skleidžiama šviesa vienodai ryški, bet sodą apšviesti vis tiek verta - jau vien todėl, kad sutemus jis bus saugus ir toks pat gražus kaip dieną.

Daugeliui žmonių iškyla klausimas, ar ilgai lauko šviestuvai laikys - juk vasarą juos kaitina saulė, rudenį merkia lietus, dengia purvas, o žiemą užkloja sniegas. Jais prekiaujantys specialistai tvirtina, kad šviestuvų korpusai gaminami iš medžiagų, atsparių bet kokiomis oro sąlygomis. Tikinama, kad sodo šviestuvai gali laikyti ne tik kelerius metus, bet ir ne vieną dešimtmetį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (110)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (46)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (33)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (44)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...

Pajūryje siūlo užsienio turistus sutraukiantį poilsį: lietuviai nebevertina to, ką turime (2)

Didžiausio šalies kurorto pašonėje esantis Palangos kempingas baigia savo antrąjį sezoną.

Žiema artėja: yra sprendimų, kurie nepatiks „valstiečių“ rinkėjams (129)

Žiema artėja, o ją savo reitingais gali pajusti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga...

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės (28)

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (56)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Kokios spalvos bus madingos artėjančio šaltojo sezono metu

Vasarai artėjant į pabaigą pamažu imama domėtis, koks koloritas dominuos artėjančio šaltojo...

Svaiginanti 28-metės karjera: nuo modelio iki artimos D. Trumpo bendražygės (12)

Naująja komunikacijos departamento vadove JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje laikinai...