Kurdami landšaftą itin atidžiai ir preciziškai renkamės įvairiausių rūšių ir spalvų augalus, tačiau retai susimąstome apie vandens telkinį, nebent dėl laimingo atsitiktinumo koks nors upelis kerta sklypą ar prie namo telkšo meldais apaugusi kūdra.
Vanduo sode
© Corbis/Scanpix
Pritaikyti prie reljefo

Vanduo - itin lanksti dekoro priemonė – tingiai raibuliuojantis, tekantis, šniokščiantis, krintantis kaskadomis. Jo gali būti labai daug ar mažai, todėl vandens telkinį nesunkiai galima integruoti į įvairaus dydžio sklypus. Tiesa, vietą reikia numatyti tik pradėjus landšafto projektą. Kitu atveju jau sužėlusiame ir apaugusiame kieme rasti vietos tvenkiniui, net mažai kūdrai, labai sunku, teks iškasti visus augalus ir sodinti iš naujo.

Landšafte gali būti įvairiausių vandens telkinių: tvenkinių, kūdrų, upelių, kaskadų, krioklių, kanalų, fontanų, baseinų. Sumanūs landšafto specialistai, klientui pageidaujant, prie namo gali sukurti net audringai šniokščiančią kalnų upę, tačiau mus supančioje aplinkoje, deja, ne visada dera tai, ko norime.

Vanduo sode
© Corbis/Scanpix

Vandens telkinį reikėtų rinktis pagal reljefą. Lygiam ar šiek tiek su nuolydžiu reljefui tiks nedidelis tvenkinys, lėtai tekantis upelis, kanalai, fontanai. Kalnų upeliams, slenksčiams, kriokliams reikia ryškaus aukščių skirtumo („laiptuoto“ reljefo). Jį galima sukurti dirbtinai, tačiau jei aplinkui vien lygumos, sklype esantis kalnas tikrai neatrodys natūraliai ir badys akis nepritapdamas prie supančio peizažo.

Sklype „apgyvendinti“ vandenį sudėtinga ir brangu, todėl geriausia visus darbus patikėti specialistams. Pasak jų, tvenkinį ar upelį sukurti taip, kad jis atrodytų natūraliai, nelengva, tačiau kartais gerokai sunkiau „sukultūrinti“ jau esantį vandens telkinį. Tad jei jūsų sklype trykšta šaltinis, vingiuoja upelis ar telkšo kūdra, neskubėkite džiaugtis.

Neretai tenka pakeisti upelio vagą, pakoreguoti krantų liniją, kūdrą „pastumti“ arčiau namų ar šaltinį perkelti į kitą vietą. Tai reikia daryti labai atsargiai, nes galima smarkiai pakenkti ekosistemai ir suardyti jautrią gamtos pusiausvyrą. Tokiu atveju žus ne tik augalai, bet ir visa gyvūnija.

Svarbu valyti

Tinkamai pasirinkus ir integravus vandens telkinį į landšaftą, juo teks rūpintis nuolat. Mažiau vargti reikia su tekančiu vandeniu, nes jis apsivalo. Stipri srovė nuplukdo organines ir neorganines šiukšles, o vanduo, skverbdamasis pro akmenis ir smėlį, apsivalo nuo įvairių teršalų.

Vanduo sode, tvenkinėlis
© Corbis/Scanpix

Telkiniuose, kur vanduo stovi (tvenkinys, kūdra, kanalai) arba labai lėtai teka, cirkuliuoja ratu (lygumos upelis, fontanai), jis labai užteršiamas įvairiomis šiukšlėmis. Nesvarbu, kad į vandenį nemetate buitinių atliekų – tvenkinį ar kanalą teršia žuvys, moliuskai, paukščiai, jame pūva nukritę lapai, augalai. Be to, vandenį „su kvapeliu“ labai mėgsta piktžolės, tad, jei nesuskubsite, vandens telkinys greitai taps klampia pelke – tikrais namais tūkstančiams uodų. Taigi stovinčio vandens telkinius reikia nuolat valyti (kuo šiltesnis klimatas, tuo dažniau teks valyti).

Puošia augalai

Vandens telkiniai ypač žaviai atrodys apželdinti augalais. Jie ne tik papuošia aplinką, bet ir yra savotiški biofiltrai – valo vandenį. Lygią ir monotonišką veją pagyvins tekantis vanduo ir medinis lieptelis, tvenkinio ar upelio krantai įspūdingai atrodys apželdinti tankia augmenija, o statiems akmenuotiems šlaitams geriausiai tiks alpinariumų augalai.

Vanduo sode, augalai, lelija
© Corbis/Scanpix

Vandens augalai auga skirtingame gylyje. Be to, vieni mėgsta tekantį vandenį, kiti geriau jaučiasi vos raibuliuojančiame telkinyje. Maždaug 40–50 cm gylyje, stovinčiame ar lėtai tekančiame vandenyje, gerai auga įvairių rūšių vandens lelijos (lilium) , geltonoji lūgnė (nuphar) . Mažiau giliose vietose galima pasodinti strėlialapę papliaušką (sagittaria sagittifolia) , ajerų (acorus) , meldų (schoenoplectus) , skėtinį bėžį (butomus umbellatus) . Dekoratyviniam tvenkiniui papuošti tiks pelkinė puriena (caltha palustris) , neužmirštuolė (myosotis) , kėstasis vikšris (juncus effusus) .

Vanduo sode, augalai
© Corbis/Scanpix

Yra daug gražių vandens augalų, tačiau daugelis iš jų greitai auga ir plečiasi, todėl reikės nuolat sekti, kad jie nepradėtų smarkiai „okupuoti“ teritorijos. Augalus galima pasodinti į specialius konteinerius – tai ne tik jiems trukdys keroti, bet ir bus įmanoma pernešti į kitą vietą taip keičiant landšafto vaizdą.

Žydinčiais ir žaliuojančiais augalais galima papuošti ne tik vandens telkinį, bet ir jo krantus. Kuo puikiausiai tiks grupėmis pasodinti krūmai, keli medžiai. Prie tvenkinio ar upelio dailiai atrodo svyrantis gluosnis, paprastasis šermukšnis, kiti medžiai su gražia, svyrančia lapija.

Kriokliai

Gali būti įvairiausių formų ir dydžių, tačiau dažniausiai derinami su įrėmintais vandens telkiniais, į kuriuos teka vanduo. Šiuo metu ypač madingas veržliai krintantis vanduo, todėl neretai kriokliai „plauna“ namo fasadą ar vandens užuolaida skiria erdves. Kuriant krioklius, teks naudoti brangias hidroizoliacines ir specialias medžiagas, jei norėsite vandens sienos. Prie krioklio, tarp akmenų, galite pasodinti alpinariumų augalų, kurių šaknys nedidelės ir jiems nereikia daug žemės.

Vanduo sode, kaskados
© Corbis/Scanpix

Kaskados

Tai keletas nedidelių vandens telkinių, esančių skirtingame aukštyje. Vanduo teka principu „iš taurės į taurę“ (iš viršutinio telkinio krinta į žemesnį ir taip iki apačios).

Šaltinėlis

Dažniausiai stengiamasi sukurti kiek įmanoma natūralesnį, todėl svarbu parinkti tinkamą formą, augalus, akmenis, kitus dekoro elementus. Šaltinėliai – gana lokalizuoti vandens telkiniai, todėl juos nesunku pritaikyti įvairiausio reljefo sklypui. Tiesa, geriausiai atrodo ant nedidelės kalvelės, apželdinti alpinariumų augalais.

Vanduo sode, šaltinėlis
© Corbis/Scanpix

Fontanai

Fontanai ir kiti pakelti vandens telkiniai paprastai būna akivaizdžiai nenatūralūs, tačiau labai dekoratyvūs, skulptūriški. Vandens cirkuliacija fontane prieštarauja visiems gamtos dėsniams: jis, užuot tekėjęs ar kritęs, pulsuoja, stipria srove šauna į viršų ar šoną.

Vanduo sode, fontanas
© Corbis/Scanpix

Ryškus kontrastas su supančia aplinka sukuria nepakartojamą įspūdį. Tiesa, šiuolaikiniame landšafte kuriami ir natūralią vandens tėkmę pamėgdžiojantys ar stilizuoti fontanai (pvz., šaltinio formos ar seno vandens malūno).

Upeliai ir kanalai

Jie dažniausiai jungia kelis šalia esančius tvenkinius arba laiptuotame reljefe perneša vandenį iš aukščiausio tvenkinio į esantį apačioje. Tačiau kartais upeliai ir kanalai landšafte gali būti išryškinami ir egzistuoti savarankiškai. Pavyzdžiui, kanalų išraižytas sklypas suskirsto erdvę ir tampa pagrindiniu akcentu, formuojant landšafto stilių.

Vanduo sode, upelis
© Corbis/Scanpix

Tvenkinys

Jis taip pat gali būti įvairiausių formų ir dydžių. Jei sklypas didelis, prie namo galima sukurti natūralų tvenkinį, kuriame želia meldai, ajerai, o krantus puošia krūmai, medžiai su svyrančia lapija. Tvenkiniui gyvybės įkvėps kelios žuvys, ilgainiui jame ims lankytis vandenį mėgstantys paukščiai.

Vanduo sode, tvenkinys
© Corbis/Scanpix

Mažame sklype formuojami nedideli dirbtiniai tvenkiniai iš plastiko ir stiklo pluošto. Į iškastą duobę įstatomas pasirinktos formos ir dydžio konteineris. Apsodinus tokį tvenkinį augalais, sunku įtarti, kad jis sukurtas dirbtinai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (42)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (177)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1394)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (5)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (77)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (42)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...