Net didžiausias niurgzlys gruodžio mėnesį neištveria ir ima niūniuoti daineles apie briedį Rudolfą, skraidinantį Kalėdų Senelį. Sunku sutramdyti šventinės nuojautos virpulį, kai vaikščiojant po miestą akys raibsta nuo girliandomis žaižaruojančių medžių, parduotuvių vitrinų, šventiškai išpuoštų langų. Kalėdos visame krikščioniškame pasaulyje yra bene laukiamiausia šventė. Tuo įsitikinusi ir Švedijos ambasadorė Lietuvoje ponia Malin Karre.
Kalėdinis dekoras
© Corbis/Scanpix
Paprašyta papasakoti, kaip jos tautiečiai ruošiasi Kalėdoms, puošia namus, ambasadorė mielai pasikvietė į savo rezidenciją Vilniuje, tik perspėjo, kad nesitikėtume įspūdingų ir pompastiškų puošmenų.

"Man, kaip tikrai švedei, arčiausiai širdies skandinaviškas minimalistinis stilius. Mėgstame paprastus, nepretenzingus, blyškių spalvų interjerus, todėl ir puošdami namus Kalėdoms stengiamės neperkrauti namų daiktais", - šypsodamasi teisinosi ponia Malin.

Bando prisivilioti šviesą

Artėdama prie ambasadorės rezidencijos iš tolo matau languose ^mirgančias žvakių švieseles. Žvakidę lange iš šonų įrėmina įspūdingo grožio raudoni amariliai.

"Septynių žvakių žvakidė lange yra viena svarbiausių kalėdinių puošmenų švedų namuose. Mūsų šalis labai tamsi, saulėtos dienos būna gana retai, todėl ant palangės jaukiai spingsinčios žvakės yra lyg pažadas, kad štai visai netrukus dienos ims ilgėti",- šypsosi ponia Malin. Ambasadorė prisipažįsta nežinanti, kodėl tradicinėje žvakidėje yra būtent septynios žvakės.

"Žinau tik tiek, kad septyni - laimingas skaičius Biblijoje",- juokiasi moteris.

Ant palangės šviečiančios žvakės turi dar ir kitą prasmę. Pasak ambasadorės, jos tautiečiai yra gana uždari žmonės ir neskuba kviestis prašalaičių į namus. Tačiau laukiant Kalėdų visų namų durys svečiams yra plačiai atvertos. Žybsinčios žvakutės tarsi kviečia užsukti praeivį ir pasivaišinti tradiciniu karštu vynu su razinomis ir riešutais - glintveinu bei paskanauti kalėdinių sausainių ir bandelių.

Po žvakę kiekvieną sekmadienį

Švedai Kalėdoms pradeda ruoštis pirmą advento sekmadienį. Tada uždegama viena iš keturių advento vainiko ar kitur įkomponuotų žvakių (kitos po vieną uždegamos kiekvieną sekmadienį iki Kalėdų). Šios tradicijos laikomasi daugelyje katalikiškų šalių. Ji atsirado, kai 1839 metais vienas pastorius nusprendė kiekvieną gruodžio dieną iki Kalėdų uždegti po žvakę. Taip gimė graži tradicija, ir Kalėdų išvakarėse kiekvienuose namuose degdavo 24 žvakės. Po karo tai tapo pernelyg didele prabanga, todėl pradėta deginti žvakes tik sekmadieniais.

"Uždegę pirmąją žvakę švedai traukia į bažnyčią. Tai tikriausiai viena iš tų retų dienų metuose, kai bažnyčios pilnos besimeldžiančiųjų, - šypteli ponia Malin. - Grįžę namo mes geriame glintveiną ir valgome šventinius pietus".

Dovanas nešdavo ožys

Ambasadorės namuose puikuojasi dvi kalėdinės eglutės. Viena, stovinti oficialioje rezidencijos dalyje, kur priimami svečiai, papuošta dideliais raudonais burbulais. Po eglute prisidengęs žalia šaka kriuksi simpatingas šiaudinis paršelis, ryšintis raudoną kalėdinį kaspiną.

"Pagal senas tradicijas vietoj paršelio turėtų stovėti iš šiaudų pintas ožys. Kol dar nebuvo Kalėdų Senelio, mes tikėjome, kad visas dovanas atneša ožys, todėl po eglute statydavome kuo didesnę ožio figūrėlę, - pasakoja ponia Malin. - O šį paršelį padovanojo mano vaikai. Jie negalėjo atsispirti šelmiškam paršelio žvilgsniui".

Antra, šiek tiek mažesnė eglutė stovi asmeniniuose ambasadorės apartamentuose. Ji išpuošta mediniais žaisliukais, kuriuos ponia Malin kruopščiai saugo daugiau nei dvidešimt metų, ir pintais šiaudiniais papuošalais, panašiais į lietuviškus sodus.

"Neturime griežtų tradicijų, kada reikėtų puošti eglutę. Kiekvienas kalėdinį medelį gražina tada, kai užsimano ir turi laiko. Pirmiausia stengiamės papuošti langus, kad visi praeiviai matytų, jog šiuose namuose jau apsigyveno Kalėdų dvasia, - pasakoja ambasadorė. - Ant palangės šalia degančių žvakių ir jas įrėminančių amarilių žmonės mėgsta pastatyti įvairių gražių kalėdinių skulptūrėlių. Be jokios abejonės, grožio tikrai neslėps jokios užuolaidos".

Dovanos - diena anksčiau

Šventiškai papuoštuose švedų namuose vyrauja raudona ir tamsiai žalia spalvos. Prie durų būtinai kabo iš raudonų juostų ar eglišakių nupintas vainikas. Jis, kaip ir žvakės, kabinamas tam, kad paragintų visus norinčiuosius užsukti į svečius ir pasveikinti šeimininkus su artėjančiomis šventėmis. O už tai tikrai būsite pavaišinti karšto glintveino stiklinaite.

Švedams svarbiausia yra ne Kalėdų diena, o jos išvakarės. Tačiau jie nešvenčia mums įprasto Kūčių vakaro. Ponia Malin tikina, kad apie dvylika patiekalų ir draudimą valgyti mėsą sužinojo tik atvykusi į Lietuvą. Jos šalyje Kalėdų išvakarėse visa šeima susirenka prie šventinio stalo, nukrauto silkių valgiais, įvairiomis dešromis, kumpiais. Šalia būtinai stovės glintveinas ir tikros švediškos degtinės butelis. Po pietų vaikai skuba prie eglutės, kur Kalėdų senelisjau būna palikęs dovanų.

"Švedų vaikai laimingi, nes dovanas jie gauna diena anksčiau. Kai buvau maža ir gyvenome Prancūzijoje, tėvai gruodžio 24 dieną mums duodavo po mažą dovanėlę, įkištą į šventinę kojinę, kad būtume tylūs ir kantriai sulauktume Kalėdų ryto, - šypsosi ambasadorė. - Ir dabar ryte vaikams duodame kojinėje paslėptą mažą dovanėlę, kad jų nenukankintų laukimas ir smalsumas, besidairant vakaro, kai galės po eglute ieškoti šventiškai supakuotų dovanų".

Senos naujos tradicijos

Ponia Malin sako, kad jos šalyje Kalėdos yra didžiulė ir labai laukiama šventė.

"Sunku įsivaizduoti, kad švedas galėtų nuspręsti nešvęsti Kalėdų. Mūsų šalis gana didelė, tačiau net nemaži atstumai negali sutrukdyti visai šeimai susirinkti prie šventinio stalo. Kalėdos yra pati tikriausia šeimos šventė. Todėl paprastai porą mėnesių prieš Kalėdas būna išpirkti visi traukinių, lėktuvų ir autobusų bilietai, - pasakoja ponia Malin. -Tiesa, vis mažiau laikomės senų krikščioniškų tradicijų, ši šventė, deja, vis labiau sukomercinama. Žmonės nusigaluoja blaškydamiesi po parduotuves, rinkdami dovanas gausiam artimųjų būriui. O tada lieka vis mažiau laiko pabūti su artimaisiais. Bet šis reiškinys būdingas visoms šalims".

Ambasadorė kvatodama pasakoja, kaip senas tradicijas keičia naujos.

"Kalėdų išvakarėse jau daugelį metų trečią valandą dienos yra rodomos senos animacinio filmo apie ančiuką Donaldą serijos. Visi švedai draugiškai meta darbus ir vieną valandą spokso į televizorių. Ši keista tradicija jau įsitvirtino mūsų sąmonėje, - pasakoja moteris. - Tapo tokia gaji, kad jei tuo metu man kas nors paskambintų - labai nustebčiau".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (2)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (56)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Įsiutino dukart pabrangusi draudimo poliso įmoka: ar visi jau uždirba didesnius atlyginimus? (2)

Kosminiu greičiu augančios kainos ir jausmas, kad tu, žmogau, esi tiesiog įkaitas – tai ir...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (138)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (88)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (31)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (13)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (14)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (42)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...