Panevėžyje Socialinių paslaugų centro darbuotojams seminarą vedęs Austrijos socialinių darbuotojų sąjungos narys Georgas Dimitsas kolegoms ne tik davė gerų idėjų, bet ir gerokai juos nustebino. Svečias sakė nematąs nieko bloga, kad Austrijoje paaugliams parduodamas alkoholis. Bet lietuviams siūlė vaikus saugoti taip, kaip jie rūpinasi bankų apsauga.
© Corbis/Scanpix

G. Dimitsas kritikavo, kad mūsų šalyje rūpinimasis vaikais patikėtas kelioms institucijoms, o ne vienai. Pasak jo, kai daug auklių, vaikas lieka be galvos.

Nemažai seminarų Rytų Europoje vedęs socialinio darbo specialistas iš Austrijos nemato, ko kitos šalys galėtų pasisemti iš Lietuvos socialinės apsaugos srityje, o lietuviams jis siūlo dar mokytis ir mokytis. Ypač iš Skandinavijos šalių, kurios, jo nuomone, toliausiai pažengusios.

G.Dimitsas į Panevėžį atvyko Socialinių paslaugų centro kvietimu. Jo vizitą finansavo Austrijos valdžia. G.Dimitsas turi dagiau kaip 30 metų socialinio darbo patirtį, jis yra Vienos vaikų ir šeimos tarybos narys.

Panevėžio socialiniams darbuotojams svečias pasakojo apie darbo su šeimomis principus, smurtą šeimoje, pagalbą socialinės rizikos šeimoms. Prieš išvykdamas svečias davė interviu „Sekundei“.

Socialinis darbuotojai – kaip gydytojai

Pasak G. Dimitso, Austrijos ir Lietuvos socialinės apsaugos sistema mažai kuo skiriasi. Tačiau turėdama ilgametę darbo praktiką šioje srityje jo šalis yra padariusi daugiau, kad žmonės prasmėmis jaustųsi saugesni.

Jo nuomone, neracionalu, kad Lietuvoje vaikais rūpinasi vaikų teisių apsaugos tarnybos ir socialinės paramos skyrių darbuotojai darbui su rizikos šeimomis.
Austrijoje yra viena tarnyba ir ji tvarko visus su vaikais susijusius klausimus – ir teisinius, ir socialinius.

G. Dimitso tėvynėje socialinis darbuotojas yra toks pat svarbus kaip gydytojas. Svečio teigimu, socialinių darbuotojų atlyginimai nenusileidžia medikų.

Kriterijai, kuriais vadovaujantis austrai šeimas įtraukia į rizikos šeimų sąrašus, tokie pat, kaip ir Lietuvoje: girtavimas, kitos priklausomybės, vaikų nepriežiūra, smurtas.

Tarp tokių šeimų Austrijoje daugiausia yra nepasiturinčios, kas antra išsituokusi. Nuo 2000 iki 2008 metų Austrijoje socialinės rizikos šeimų padaugėjo tris kartus.

Gavus signalą, kad vaikas šeimoje neprižiūrimas, patiria smurtą ar yra seksualiai išnaudojamas, tuoj pat atvyksta socialiniai darbuotojai. Jie aiškinasi, ar vaikui saugu likti namuose, kol vyks tyrimas, ar reikia jį izoliuoti nuo tėvų.

Į vaikų globos namus arba į globėjų šeimas pasiunčiama apie 1 procentą vaikų. Pasak svečio, daugiausia problemų kyla dėl vaikų nepriežiūros. Smurtą patiria apie 25 procentai vaikų, o seksualinį išnaudojimą – 5 procentai.

Mušeika vyras išvejamas

G. Dimitsas neslėpė, kad jo tėvynainiai – ne šventieji. Jie irgi pakelia ranką prieš savo drauges ir žmonas. Smurtas šeimoje Austrijoje yra labai aktuali problema.

Vienoje yra keturi specialūs namai, kur gali prisiglausti skriaudžiamos moterys. Jos gali apsigyventi kartu su vaikais. Jeigu moterys kreipiasi į teisėsaugos organus, jiems padedant mušeikos vyrai yra išvejami iš namų ir neturi teisės grįžti be leidimo.

G. Dimitsas sakė, kad austrai dažniausiai geria savo nacionalinį gėrimą vyną ir kai kurie yra priklausomi nuo jo. Piktnaudžiaujantiesiems svaigiaisiais gėrimais stengiamasi įteigti, kad juos norima apsaugoti ne nuo alkoholizmo, o nuo savęs žalojimo.

Alkoholikas pirmiausia žaloja savo kūną ir sielą. G. Dimitso teigimu, išgerti taurelę kitą reikia tada, kai tau gerai, o ne kai blogai.

Kalbėdamas apie kovą su alkoholizmu, austras sakė, kad prievarta ir draudimai nėra veiksmingi metodai. Jo šalis tai suprato.

Paaugliai gali nusipirkti svaigalų

Austrijoje, kitaip nei Lietuvoje, alkoholio galima nusipirkti visą parą. Vaikams nuo 14 metų parduodamas alus, sulaukę 15 metų jie gali nusipirkti vyno, kuris yra 8–12 laipsnių stiprumo, o šešiolikmečiams nedraudžiama nusipirkti degtinės.

G. Dimitsas, paklaustas, ar tokia liberali tvarka neskatina jaunimo vartoti svaigiuosius gėrimus, socialinis darbuotojas atsakė, kad taip nemano. Jo teigimu, amžius, kada paragaujama alkoholio, didelės reikšmės neturi.

Pasak austro, viskas priklauso nuo to, kokia yra alkoholio vartojimo kultūra šeimoje, aplinkoje. Suaugusieji turėtų labiau nerimauti, kai paaugliai svaiginasi stengdamiesi iš realaus pasaulio pabėgti į nerealų.

Kalbėdamas apie vaikų socialinę apsaugą, G. Dimitsas sakė, kad jų saugumu tiek Austrijai, tiek Lietuvai derėtų rūpintis taip, kaip rūpinamasi bankų apsauga.

„Bet dabar pinigai yra svarbesni už vaikus. Jeigu bankų apsauga būtų rūpinamasi taip, kaip vaikų, bankai jau būtų bankrutavę“, – svečias neslėpė matąs nemažai spragų ir savo šalies socialinės apsaugos sistemoje.

G. Dimitso nuomone, viena geriausių socialinės apsaugos sistemų yra sukurta Skandinavijos šalyse.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (125)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (49)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Joniškio rajone iš voljero pabėgusi meška jau surasta atnaujinta 08.16 (92)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (27)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Hobis tapo antrąja profesija (20)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (14)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (96)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (32)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (11)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...