Šeimos, auginančios hiperaktyvius vaikus, dažnai susiduria su aplinkinių žmonių ir net pedagogų smerkiamu požiūriu. Dažnam atrodo, kad tai paprasčiausi lepūnėliai ir netramdomi išdykėliai. Tačiau hiperaktyvūs vaikai nekalti dėl savo judrumo, užmaršumo bei išsiblaškymo. Jie dažnai patys nesupranta ir nepajėgia paaiškinti savo elgesio priežasčių.
Vaikystė
© Corbis/Scanpix
Medikai tvirtina, kad ankstyva elgesio korekcijos programa pagerintų vaiko mokymosi ir adaptacijos galimybes.

Respublikinės universitetinės ligoninės Vaiko raidos centro vaikų priežiūros darbuotoja Vita Pupininkienė teigia, jog hiperkineziniai sutrikimai labiausiai pasireiškia mokykloje - struktūrizuotoje aplinkoje.

“Čia reikalaujama susikaupti, sulaukti savo eilės atsakyti, tyliai sėdėti pamokoje ir netrukdyti kitiems, klausyti, kas sakoma, užbaigti pradėtą darbą ir panašiai. Šios užduotys pernelyg sunkios vaikams, turintiems hiperkinezinį sutrikimą, todėl labai svarbi kompleksinė pagalba, apimanti vaiką, šeimą, mokyklą ir socialinę aplinką”, - tvirtina V.Pupininkienė.

Hiperaktyvių vaikų vis daugėja. Ambulatorinių psichikos sveikatos centrų asociacija nusprendė suburti hiperaktyvius vaikus auginančias Lietuvos šeimas į draugiją, kuri padėtų spręsti įvairias problemas, suteiktų žinių, kaip auginti tokius vaikus, paremtų moraliai. Kauniečių šeimas kviečia burtis į grupes Centro poliklinikos Psichikos sveikatos centre, kurios norėtų dalyvauti draugijos veikloje.

Rūpestis aplinkiniams

“Labai svarbu, kad žmonės, matydami aktyvumo, dėmesio ir savireguliacijos sutrikimų turintį vaiką, nesipiktintų, nesmerktų, neprašytų jo izoliuoti, o padėtų jam adaptuotis ir tapti visaverčiu visuomenės nariu, - teigia Ambulatorinių psichikos sveikatos centrų asociacijos tarybos pirmininkė, Kauno Centro poliklinikos Psichikos centro vadovė Vida Matulionienė. - Hiperaktyvumas - daugialypė problema, reikalaujanti kompleksinės pagalbos: medicininės, psichologinės, pedagoginės ir socialinės”.

Hiperkineziniai sutrikimai pasireiškia labai anksti.

Medikai teigia, jog labai svarbu, kad tėvai ir pedagogai atpažintų ir suprastų, kad hiperaktyvumas, dėmesio trūkumas, impulsyvumas - sutrikimo simptomai, o ne vaiko “ožiai”.

“Hiperaktyvūs vaikai - tai ne tik medicininė problema. Su ja susiduria ir pedagogai, tačiau ne visi jie sugeba dirbti su tokiais vaikais, o tie, kurie sugebėtų, dažniausiai neturi tam sąlygų. Klasės nėra pritaikytos darbui su hiperaktyviais vaikais”, - tvirtina vaikų psichiatrė, Vilniaus Antakalnio poliklinikos psichikos sveikatos centro gydytoja Edita Valeckaitė.

Nenusėdi vietoje

“Visi turime padėti šiems vaikams adaptuotis, kad jie nesijaustų blogi. Jie tikrai nori būti geri, bet kaip mes ne viską galim, taip ir jie negali tam tikrose situacijose savęs sureguliuoti”, - sakė gydytoja Vida Matulionienė.

Centro poliklinikos Psichikos sveikatos centro gydytoja, medicinos mokslų daktarė A.Markevičiūtė teigia, jog 25-70 procentų hiperaktyvių vaikų turi mokymosi sunkumų, 90 procentų blogai sekasi mokykloje. 50-70 procentų šių vaikų sunkiai bendrauja su savo bendraamžiais. 25-45 proc. pasireiškia asocialus elgesys. Hiperaktyvūs paaugliai 3-4 kartus dažniau patenka į automobilių avarijas, 2-3 kartus dažniau sukelia eismo įvykius.

“Tėvai jaučia įtampą, nerimą dėl vaiko, - tvirtina A.Markevičiūtė. - Hiperkineziniai sutrikimai griauna įprastą šeimos gyvenimą, neigiamai veikia tėvų tarpusavio santykius, šeimos socialinius ryšius. Jie skatina šeimą izoliuotis: dėl vaiko elgesio problemų šeima linkusi daugiau laiko praleisti namuose”.

Ambulatorinių psichikos sveikatos centrų asociacija, psichiatrai, psichologai, socialiniai darbuotojai, pedagogai, tėvai nutarė kreiptis į Sveikatos apsaugos ir Švietimo bei mokslo ministerijas, kad būtų įkurta darbo grupė. Ji koordinuotų hiperaktyvius vaikus auginančių šeimų, specialistų veiklą, padėtų spręsti įvairias problemas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (3)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus ženkliai pavyko sustiprinti savo...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (63)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta  (100)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

Į Vilnių sugrįžta skrydžiai

Vilniaus oro uoste ketvirtadienį po rekonstrukcijos atidarytas kilimo ir tūpimo takas. Pirmasis...

D. Adomaitis į Rygą išsivežė 14 kandidatų – su vienu atsisveikinta (19)

Iki 2017 metų Europos krepšinio čempionato likus 14-ai dienų Lietuvos rinktinės treneris...

Vilniuje susituokė menininkė J. Vaitkutė: mūsų susitikimas tapo lemtingu (5)

Ketvirtadienio popietę Vilniaus santuokų rūmuose už savo mylimojo, komunikacijos specialisto...

R. Karbauskis tapo seneliu (63)

Ramūno Karbauskio šeimą aplankė džiugi žinia – jo sūnus Justinas Karbauskis su žmona...

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (161)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (10)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Kanadietė pamestą sužadėtuvių žiedą po 13 metų rado netikėtoje vietoje (8)

Prieš daugiau nei dešimt metų šeimai priklausančiame ūkyje kanadietė Mary Grams pametė savo...