Dažnai tėvai kreipiasi pagalbos, nes jų vaikas bijo - tamsos, aukščio, pasilikti vienas kambaryje... Ar tai rimta problema, ar tik laikinas dalykas?
Baimė
© Corbis
Baimė tikrai labai rimta problema. Tačiau tėvai dažnai net neįtaria, kad jų vaikus kankina toks liguistas jausmas. Ši emocinė būsena gali varginti įvairaus amžiaus žmones. Todėl nereikėtų stebėtis, kad net ir kūdikiams būdinga stipraus garso ar fizinės paramos, artumo netekimo baimė.

Per pirmuosius gyvenimo metus gali susiformuoti svetimų žmonių baimė, atsiskyrimo nuo artimų žmonių nerimas. Maži vaikai dažnai bijo gyvūnų, tamsos, įsivaizduojamų būtybių. Vėliau vaikystėje ir paauglystėje dominuoja socialinės baimės.

Mažyliai dar nesugeba atskirti realybės nuo savo vaizduotės pasaulio. Dažnai jie būna tikri bailiukai, nes įsivaizduoja, jog jų fantazijos, mintys, svajonės yra tikros. Dabartiniai animaciniai filmai, girdėtos kalbos ar realūs įvykiai (pvz., apsilankymas pas gydytoją ir t. t.) žadina ir skatina vaikų fantaziją. Nesaugūs, nerimastingi tėvai taip pat gali padidinti tą nerimą. Veikia ir tėvų tarpusavio konfliktai, ypač, kai vaikams nieko nepaaiškinama. Tada jie ima įsivaizduoti įvairius dalykus, jausti baimę ir kaltę.

Didėjanti baimė

Daugumos vaiko baimių nereikia specialiai gydyti. Jos (vadinamos tranzitinėmis) praeina savaime. Tačiau kai kurios (vadinamos fobijomis) yra labai stiprios. Fobijų vaikui gali išsivystyti įvairiausių - beveik viskam, kas yra aplinkui: šunims, tamsai, aukščiui, seniems žmonėms, vyrui su ūsais, liftui, darželiui ar mokyklai ir t. t. Tokia liguista baimė trukdo normaliai gyventi. Tėvai mano, jog laikui bėgant šis jausmas praeis, tačiau vaikui augant jis tik stiprėja ir negerai veikia psichiką. Fobijos gali pasireikšti įvairiai:

1. išgyvenimais - tai vaiko mintys apie tai, kaip išvengti konkrečių pavojingų situacijų; kai kurie yra linkę išsipasakoti, žodžiais nusakyti savo baimę;

2. elgesiu - vaikai gali sukurti visą strategiją, kaip išvengti konkrečios, baimę keliančios situacijos. Tai ir bėgimas, vengimas, ėjimas iš namų ir t. t.

3. fiziologinėmis reakcijomis, kai vaikui, atsidūrusiam baimę keliančioje situacijoje, darosi sunku kvėpuoti, jis dūsta, dreba, prakaituoja, jį gali pykinti ar pasireikšti kiti somatiniai simptomai.

Žaiskime ir pieškime

Labai efektyviai vaiko baimes galima įveikti žaidimais. Kiekvieną šį jausmą keliančioje situacijoje galima suvaidinti. Gali būti, jog iš pradžių vaikas atsisakys tai daryti, bet jei turėsite kantrybės, pamažu perims iniciatyvą. Žaidžiant atsiskleidžia vaiko fantazija, jis nusiramina, ilgainiui "susidraugauja" su baime. Terapijos metu mažylio žaidimai labai svarbūs, nes gydytojas gali pažinti asmenybę, sužinoti, kuo vaikas domisi, atitraukti dėmesį nuo baimės.

Vaikams labai padeda, kai jiems pasiūloma savo baimes nupiešti. Baigus reikia pagirti už drąsą ir sugebėjimą, o nagrinėjant kūrinį, galima kartu pasijuokti iš pavaizduotos baidyklės ar net įžvelgti joje ką nors gražaus (juokingos ausys, gražios akys ir t. t.).

Vėliau paprašykite, kad vaikas greta baimės piešinyje pavaizduotų save. Dar vėliau - kaip tą baimę nugali. Svarbu neskubinti, nes kuo stipresnis mažylį kankinantis jausmas, tuo dažniau jis atsisakys piešti ir sakys, jog jam "neįdomu, nepatinka". Tad tik po kurio laiko, kai jūsų atžala ims pasitikėti savimi, vėl galite pamėginti grįžti prie piešinių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (48)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (45)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (3)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (38)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (100)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (99)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1139)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (56)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (89)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...