Tėvai, savo mažyliams savaitgaliais leidžiantys žiūrėti televizorių daugiau kaip dvi valandas per dieną, didina riziką, kad jų užaugusios atžalos turės antsvorį.
Televizija, televizorius
© Corbis/Scanpix
Ištyrus 11 tūkstančių vaikų, paaiškėjo, kad augant nutukimo rizika didėja 7 proc. kiekvieną papildomą valandą, kurią penkiametis vaikas praleidžia prie televizoriaus poilsio dienomis. Tyrimo autoriai priėjo prie išvados, kad televizorius poilsio dienomis daro didelį poveikį, kadangi pakeičia žaidimus gryname ore ir kitus fizinius pratimus, taip pat turi įtakos formuojant sėdimą gyvenimo būdą, kuris išliks ateityje. Neigiamų pasekmių atsiras tuomet, jei televizijos laidos savaitgaliais atims dvi ir daugiau valandų.

„Pastebimas glaudus ryšys tarp televizoriaus ir nutukimo rizikos“, – pastebi Londono Midlsekso ligoninės pediatrijos skyriaus specialistas Raselas Vaineris. Jo tyrimų rezultatai spausdinami paskutiniame leidinio „The Journal of Pediatrics“ numeryje. – Tėvai privalo nuveikti dėl savo vaikų daug daugiau, kadangi turime pakankamai įrodymų, kad ikimokyklinio amžiaus vaikus galima išmokyti atsisakyti televizoriaus“.

Tyrime dalyvavo daugiau kaip 11 tūkstančių žmonių, kurie buvo stebimi 30 metų nuo gimimo. Tuo metu, kai dauguma 5-mečių vaikų žiūrėjo televizorių mažiau nei 2 valandas per dieną, kai kurie iš jų sėdėjo prie jo po keturias ir daugiau valandų per dieną, ir būtent šios kategorijos vaikai išaugę turėjo antsvorį. Visi stebimi vaikai gimė 1970 metų balandį ir augo, kai tebuvo vos trys televizijos kanalai. Reklama buvo transliuojama tik per ITV kanalą, o greitojo maitinimo pramonė tik pradėjo vystytis. Anot tyrimo autorių, tai leidžia spėti, kad pagrindinė problema yra televizorius, o ne „fast-food“ reklamos įtaka.

Iš tų, kurie dalyvavo tyrime, 11 proc. būdami 30-ies jau buvo nutukę. Tyrėjai nustatė, kad nutukimo rizikos nedidino nei valandų, praleistų prie televizoriaus po 18 val., skaičius, nei programų tipas.

Daugelis suaugusiųjų, turinčių antsvorį, pagrindine savo svorio priežastimi įvardija vaikystėje įsavintas elgesio schemas. 30-metė Chizerė, gavusi apdovanojimą už ypač gerus rezultatus lieknėjant, prisipažino, jog buvo įpratusi vakarais po tris keturias valandas žiūrėti TV ir valgyti bulvių traškučius bei šokoladą. Dabar ji pasirengusi neleisti, kad jos vaikai formuotų tokius pat įpročius.

„Nuo 8-erių metų buvau storuliukė. Grįžusi namo iš mokyklos, nuo 16 iki 19 valandos žiūrėdavau televizorių. Taip mes leisdavome savo laisvalaikį. Prieš dvejus metus nusprendžiau, kad laikas viską pakeisti. Pradėjau daryti pratimus, ir dabar beveik atsisakiau televizoriaus“, – pasakoja 46-erių metų Džoana.

Paaiškėjus ryšiui tarp fizinio aktyvumo stokos, televizoriaus ir nutukimo, daugelis tėvų, priklausančių vidurinei klasei, uždraudė savo vaikams žiūrėti „dėžę“ arba bent jau apribojo laiką prie jo. Prieš kelias savaites šimtai žmonių prisijungė prie Liverpulyje vykusio protesto prieš programą, kurią žiniasklaida siūlo vaikams, mitingo. Tai buvo paskutinė iš lobistinės organizacijos „Mediamarch“, kuri susirūpinusi televizijos įtaka vaikų gyvenime, organizuotų demonstracijų serijos. Ne per seniausiai pop-žvaigždė Madona pareiškė, kad neleidžia savo vaikams žiūrėti televizoriaus ir tik retkarčiais įjungia vaizdo grotuvą. „Televizija – tai nuodai“, – pareiškė dainininkė.

Nutukimo ekspertai teigia, kad mokyklose ir vaikų darželiuose televizija naudojama kaip nebrangus vaikų užimtumo būdas. „Kai kurios įstaigos įjungia televizorius, kai lyja ir vaikai negali žaisti lauke, arba paprasčiausiai dėl to, kad vaikai netriukšmautų, – sako „International Obesity TaskForce“ organizacijos patarėjas Timas Lobšteinas. – Kartu jie leidžia tėvams suprasti, kad vaikams galima ilgai žiūrėti televizorių“.

Tiesa, vyrauja nuomonė, kad suaugusiųjų nutukimas – rimta problema. Lidso universiteto fiziologijos ir sveikatos apsaugos profesorius Polas Geitlis, tapęs vaikų lieknėjimo stovyklos pionieriumi, sako: „Taip, kai kurie vaikai kasdien žiūri televizorių po keturias penkias valandas, tačiau reikia atkreipti dėmesį ir į tai, ką jie veikia likusiu laiku“.

„Televizija – tai nuodai“, – teigia garsi dainininkė Madona.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (9)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (57)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

A. Vaišnys. Tarp rugpjūčio vardų ir ženklų – apie dramą, kuri nestatoma (1)

„ Kultūros ministerija skelbia Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių...

Butų nuoma Klaipėdoje ir Šiauliuose – miestai pajuto studentų mažėjimą (16)

Klaipėdos ir Šiaulių universitetuose mažėja studentų ir pokyčius jau pajuto šiuose miestuose...

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (49)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Dėl sukčiavimo teisiamam Mios vyrui – dar vienas smūgis (13)

Dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Antanavičienės ( Mia ) vyras Nerijus Antanavičius ,...

Kaip per savaitę sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje (14)

Mokslininkai tvirtina, jog cholesterol io lygį galima sureguliuoti be jokių vaistų - tiesiog...

Naudinga žinoti: skaičiai parodantys telefono patvarumą (1)

Perkant naujus mobilius prietaisus jų popieriuose visuomet rasite IP reikšmę. Tikriausiai daugelis...