Vaikų muštynės ir grumtynės turėtų būti vertinamos skirtingai. Anot psichologų, grumtynės, jei tik neperžengiama tam tikros ribos, neretai reiškia tik rungimąsi, tai kaip žaidimas. Kai naudojama prievarta be abipusio susitarimo kito žmogaus atžvilgiu, kovą reikia stabdyti.
Vaikai, pajūris
© Corbis/Scanpix
Kitos priežastys

Neretai iš šalies nekaltas rungtyniavimas dėl jėgos vis dėlto yra tikros muštynės, siekiant tyčia įskaudinti kitą. Todėl svarbu žinoti priežastis, dėl kurių kyla vaikų nesutarimai tarp bendraamžių, jų agresija.

Šešiametis A. prieš mėnesį pateko į vaikų globos namus „Rytas“. Vaiką primušė jo mama. Ligoninėje jam buvo nustatytas smegenų sukrėtimas. Šiandien jau mėnuo, kai berniukas gyvena vaikų globos namuose drauge su sesute ir broliuku. Su jais sutaria, tačiau su kitais bendraamžiais kol kas bendros kalbos rasti nepavyksta.

Tiek globos namų direktorė Regina Milašienė, tiek darželio „Aušrinė“, kurį lanko berniukas, direktorė Marija Gavienienė pažymi, kad vaikas labai agresyvus, kupinas pykčio. Globos namų direktorė pasakoja, kad berniukas atėjo iš šeimos, kurioje buvo girtaujama, gyvenamoji vieta – landynė, vaikas daugybę kartų stebėjęs įvairias suaugusiųjų „scenas“ namuose. Jo kalboje net suaugusiajam ausis rėžia keiksmažodžiai.

„Jis neturi jokių socialinių įgūdžių, tik dabar pradeda valgyti, naudodamas stalo įrankius, išmoko pasakyti „laba diena“, „ačiū“, - pasakojo direktorė.

Šiam berniukui, priešingai nei kitiems, į darželį atėjusiems iš vaikų globos namų, buvo daug sunkiau prisitaikyti prie bendraamžių. Jis nemokėjo bendrauti, žaisti, nežinojo, kad reikia dalintis, nes to nebuvo mokomas. Tačiau globos namų direktorė prisimena, kad vaikas trokšta švelnaus apsikabinimo, gero dėmesio ir meilės. Dabar su juo bendrauja psichologas, laukia konsultacija pas neuropatologą.

Šiandien tėvų nuskriaustas vaikas keičiasi. Jis ne toks, kaip jo bendraamžiai, ir šiemet mokyklos dar negalės pradėti lankyti. Tačiau matyti didelis vaiko postūmis pirmyn bendravimo prasme. Darželio direktorė pastebi, jog vaiko būsenos sutrikimą lėmė ir staigūs aplinkos pasikeitimai, kai reikėjo persikelti iš tėvų namų į globos namus, lankyti vaikų darželį.

Verkia iš nuoskaudos

Vyresniųjų vaikų - paauglių konfliktų sprendimo būdu tampantis mušimas rodo vaiko bejėgiškumą. Tačiau, anot specialistų, paaugliai dar neturi suformavę kitų situacijos sprendimo būdų. Kai kurie paaugliai iš prigimties yra impulsyvūs. Tam tikra situacija, naujiena, kuriai jie nėra pasiruošę, todėl nežino, kaip elgtis, - gali iššaukti smurtą.

Neretai vaikų grumtynės pasibaigia vieno kurio nors ašaromis. Vaikas gali pravirkti dėl patirto per muštynes fizinio skausmo, tačiau taip pat gali verkti, jausdamas vidinę nuoskaudą dėl pralaimėtos kovos. Nerašytos taisyklės nesilaikymas neviršyti jėgos, suteikiant kitam skausmą, taip pat gali būti ašarų pasekmė.

Vertinti poelgį

Rungtyniavimas, kol neperžengia leistinos ribos, nėra prievarta, todėl į vaikų rungtyniavimus tėvams psichologai rekomenduoja nesikišti. Esą vienas iš sėkmingos vaiko raidos principų – išsiaiškinti santykius, ir vaikai taip siekia patenkinti savo poreikį. Todėl kartais geriau, kad nesutarimus vaikai iki galo išsiaiškintų patys. Tėvai gali tik patarti pateikdama keletą problemos sprendimo variantų, nes kategoriškas, suaugusiųjų primestas sprendimas iš vaikų atima galimybę patiems prisiimti atsakomybę.

Kartais darželyje auklėtojos prašo visų vaikų įvertinimo. Tada kiekvienas pareikšdamas savo nuomonę pabrėžia, jog buvo negeras ne pats vaikas, jis tik negerai elgėsi. Tai vaikui padeda suvokti kaltę ir kitą kartą galbūt pasitaisyti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (22)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (2)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (3)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Artėjančio šaltojo sezono mados: neišsižadėkite rudų atspalvių (3)

Nors įdegis dažniausiai asocijuojasi su vasara, atėjus rudeniui gelsvai rusva spalva tikrai...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (86)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (2)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (28)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (151)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

Dauguma bėgiojančių žmonių susiduria su ta pačia problema: kaip jos išvengti (1)

Rugpjūčio pradžioje „ Eurovaistinės “ užsakymu tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikto...