Respublikinė universitetinė ligoninė Vaiko raidos centras gruodžio mėnesį pirmą kartą Lietuvoje pradeda vykdyti tyrimą "Jaunų žmonių požiūris į seksualumą ir seksualinę prievartą". Šis tarptautinis tyrimas vienu metu vyks Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Rusijoje bei Lenkijoje.

Moteris užpulta, prievartavimas
Vaiko raidos centro atstovė spaudai Jurgita Sajevičienė BNS sakė, kad tyrimo duomenys bus apdorojami Norvegijoje, o rezultatai bus žinomi maždaug po pusės metų.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, nuo pasikėsinimų ir išžaginimų, tvirkinamujų veiksmų, santykiavimų vyro su vyru 2000 metais nukentėjo 125 vaikai, 2001 metais - 124, 2002 metais - 129 vaikai.

Pagrindinis tyrimo "Jaunų žmonių požiūris į seksualinę prievartą prieš vaikus" tikslas - gauti daugiau žinių apie paauglių požiūrį į seksualumą bei seksualinę prievartą. Taip pat bus siekiama išanalizuoti, ar kinta jaunų žmonių požiūris į seksualumą ir seksualinę prievartą.

Pasak Vaiko raidos centro pranešimo spaudai, seksualinė prievarta - tai kompleksinė ir sudėtinga socialinė problema, kuri sukelia daugelį trumpalaikių ir ilgalaikių neigiamų pasekmių.

Vaikystėje patirta seksualinė prievarta turi daug ir įvairių ilgalaikių pasekmių: nepasitikėjimas kitais žmonėmis, socialinė izoliacija, depresija, mintys apie savižudybę ar bandymai nusižudyti, nepakankamas savęs vertinimas, gėdos, kaltės, pykčio jausmai, savo kūno nekentimas, savęs žalojimas, seksualinės funkcijos sutrikimai, piktnaudžiavimas psichoaktyviomis medžiagomis, baimė, košmarai, miego ir valgymo sutrikimai, prostitucija bei kiti požymiai.

Pasak pranešimo, tik visai neseniai ir dar ne visose šalyse prievarta prieš vaikus pradėta traktuoti kaip didelė ir svarbi socialinė problema. Nors ši socialinė problema egzistuoja jau labai seniai, tačiau tik 20 amžiaus antrojoje pusėje ji pradėta suvokti ir traktuoti kaip problema.

Šiuo metu daugelyje šalių jau renkama ar pradedama rinkti oficialioji statistika apie seksualinės prievartos prieš vaikus reiškinio mastus.

Įvairių tyrimų duomenimis, kasmet 1 mln. jaunesnių nei 18 metų mergaičių ir berniukų yra verčiami užsiimti prostitucija. Pasauliniu mastu 2 mln. vaikų tampa seksualinio ir komercinio išnaudojimo aukomis.

Pavyzdžiui, Vokietijoje pagal oficialią statistiką pranešama apie 16 tūkst. seksualinės prievartos prieš vaikus atvejų. Tačiau neoficialios statistikos rodikliai rodo, kad per metus užfiksuojama maždaug nuo 50 tūkst. iki 300 tūkst. seksualinės prievartos atvejų. Vokietijoje seksualiai išnaudojama kas trečia mergaitė ir kas penktas berniukas.

Nuo 1987 iki 1997 metų JAV seksualinės prievartos atvejų prieš vaikus išaugo 13,2 proc.

Prancūzijoje atliktas tyrimas parodė, jog mokykloje įvyksta mažiau nei 5 proc. prievartos aktų, tuo tarpu šeimoje - 70 proc. Šeimoje vaiką seksualiai išnaudoja vienas iš tėvų (dažniausiai tėvas), arba vyresnieji broliai ar seserys (dažniausiai tai būna brolis).

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (367)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Pramogos Palangoje, kurios patiks ir vaikams, ir suaugusiems

Mėgstame sakyti – prie jūros per mažai pramogų arba tam reikia daug pinigų. Netiesa! Atrakcijų...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (64)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

N. Vasiliauskaitė. Daugiau nei nužudymas, mažiau nei pergalė (5)

Įvykiai Virdžinijoje daugelyje reportažų pristatomi kaip smurtingosios ultradešinės susidūrimo...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (61)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (309)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Mirė Lietuvos futbolo federacijos komunikacijos vadovė V. Zizaitė (9)

Rugpjūčio 18-ą dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgametė...

Papasakojo, kaip išsirinkti skaniausius vaisius ir daržoves (2)

8 iš 10 Lietuvos gyventojų vaisių ir daržovių kokybę vertina remdamiesi vien jų išvaizda....

Keisis atliekų tvarkymas: pokyčius pajus kiekvienas gyventojas (35)

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, greitai augant vartojimui planuojama, kaip spręsti sparčiai...