Šviesa interjere

Šviesa interjere iš tikrųjų gali suvaidinti labai ryškų vaidmenį. Jos pagalba galima išdėlioti būtinus akcentus, atskirti funkcines zonas, išskirti judėjimo po namus kryptis. Skirtingai apšviestas vienas ir tas pats kambarys savo vaizdą pakeis neatpažįstamai. Galiausiai, netgi visą interjero kompoziciją galima sukurti remiantis išskirtinai tik šviesa.
Pagalvoti, kaip į namus skverbsis natūrali dienos šviesa – įdomi užduotis. O šioje kryptyje duoti laisvę fantazijai galima kuriant interjerą ne tik mažuose privačiuose statiniuose, bet ir daugiabučiuose namuose. Pavyzdžiui, vienas architektas sugalvojo gaudyti kylančios saulės spindulius milžiniška varine lėkšte, savo forma primenančia satelitinę lėkštę. Šios idėjos dėka kambaryje atsirasdavo nuostabus šiltas spindesys.

Darbui su dirbtine šviesa ypatingų gudrybių nereikia. Jos panaudojimas niekuo neribojamas ir tuo besidžiaugiantys dizaineriai išsigalvoja pačių neįtikėčiausių dalykų. Pavyzdžiui, išdėsto šviestuvus palei plintusus, nukreipdami šviesą į sienas ir patalpa nušvinta išskaidyta atsispindinčia šviesa. Arba daro kolonas, kurių kapitelis ir bazė sujungti “liemeniu” iš ryškių nukreiptų spindulių. Arba iš apačios apšviečia stiklinį stalą, apdengtą balta medžiaga.

Dar vienas variantas – apšviesti lubas skirtingais spalvotais uždengtais šaltiniais sukuriant teatrinį – cirko efektą. Galiausiai, šiandien labai madingas sprendimas, tapęs įmanomu naujų technologijų atsiradimo dėka, - žvaigždėto dangaus imitacija ant lubų.

Tačiau jeigu kalbėtume ne apie tokius neįprastus interjerus, tai paprastai yra naudojami du apšvietimo tipai – viršutinis ir apatinis. Su viršutiniu viskas daugiau ar mažiau aišku: tai šviestuvas arba halogenai, kurie gali būti tiek uždengti, tiek atviri. O štai apie apatinį apšvietimą keliais žodžiais nepapasakosi. Aišku tik tai, kad be jo jaukus interjeras vargu ar įmanomas.

Šiuolaikinis gyvenamojo namo ar buto interjeras – tai ne tik apgalvotas architektūrinių tūrių ir dekoratyvinių elementų išdėstymas, bet ir apšvietimas. O šiandien, kaip niekuomet anksčiau, jam suteikiama ypatinga reikšmė. Galima manyti, kad čia žmoguje kalba instinktas, daug senesnis už pirmykštį. Viskas, kas gyva, mėgsta šviesą, - tuo mes panašūs į augalus ir netgi mažiausius, akimi nepastebimus gyvus organizmus.

Štai atvejis, kai sėkmingai sugalvotas apatinis apšvietimas “laiko” viso kambario kompoziciją. Keturi apvalūs tūriniai šviestuvai, įrėminti skirtingomis spalvomis ne tik atlieka savo pagrindinę funkciją, bet ir tarnauja kaip efektyvus sienų įforminimas, vaizduojantis langus.

O juk tuomet, kai atsiranda langas, iš karto išsisklaido nuobodulio jausmas, atsirandantis žiūrint į pliką begarsę sieną. Paprastas pačių šviestuvų dizainas malonus akiai – ne veltui apskriti motyvai, įkomponuoti į kvadratines formas, susilaukė didelio pasisekimo dar antikos laikais.

Protingas ir abipusis objektų išdėstymas – ramus, atkaklus. Atrodytų, kas gali būti paprastesnio už tokią kompoziciją? Tačiau visgi tai – atradimas. Reikia paminėti, kad panašūs sprendimai įmanomi tik lakoniškame ir pakankamai paprastame interjere, kurių spalviniai sprendimai yra paremti atviromis spalvomis.

Prieškambariai retai kada apsieina be apatinės šviesos. Čia ji vaidina ne praktišką, o greičiau psichologinį vaidmenį. Juk prieškambaris – visiškai ne paprasta zona. Pirmiausia, tai kažkas panašaus į šliuzą tarp “savos” ir “svetimos” erdvės.

Antra, būtent čia svečiai susidaro pirmą įspūdį apie namus, į kuriuos pakliuvo. O pirmasis įspūdis yra pats stipriausias ir jį pakeisti nėra lengva. Be to, apatinė šviesa padeda žiūrovui praplatinti siauras tipinių butų sienas, kurios dažniausiai yra tamsios. Ši šviesa padeda vizualiai išplėsti realius patalpos išmatavimus.

O dabar apie apatinės šviesos organizaciją konkrečioje įėjimo zonoje. Du šviestuvai abiejose durų pusėse suteikia patalpai tam tikro iškilmingumo. Šviesa ant konsolių paviršiaus, kur guli pirštinės, raktai, rankinės – ženklas apie tai, kad interjere yra apgalvotos visos smulkmenos. Juk ieškoti visų šių reikalingų daiktų išeinant iš buto yra daug lengviau šviesoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Namai

Pristatė ranka pieštą kelionių po Lietuvą žemėlapį vaikams

Internetinis kelionių projektas Lietuvon.lt kartu su grafike Neringa Žukauskaite sukūrė pirmąjį Lietuvoje ranka pieštą šalies žemėlapį vaikams.

Atostogų užsienyje dilema: ką daryti susirgus vaikui (1)

Vasarą dvigubai padaugėja atvejų, kuomet užsienyje su atžalomis atostogaujančios šeimos patiria rimtus iššūkius dėl vaikų sveikatos ar nelaimingų atsitikimų.

Mankšta padės sumažinti nemalonius pojūčius nėštumo metu

Atėjus vasarai turiu gerą progą praleisti daugiau laiko lauke ir jį išnaudoti kažkiek aktyvesnei fizinei veiklai, kuri pastaruoju metu man labai padeda kovoti su bendru organizmo apsunkimu ir tiesiog suteikia gerą energijos užtaisą.

Levretės – ir Europos didikų rūmus puošusi šunų veislė

Levretės buvo populiarios dar senovės Egipte, o nuo XIV amžiaus buvo itin mėgstamas augintinis Europos valdovų dvaruose.

„Pypliukas“: populiarieji suktukai iš vaikų rankų išstūmė telefonus ir kompiuterius (9)

Šioje laidoje: Vaikas nevalgo daržovių? Leiskite jam užsiauginti pačiam. Populiarieji suktukai iš vaikų rankų išstūmė net mobiliuosius telefonus. Nėštumo prietarai - ar verta jais tikėti? Ir Auksinės pypliukų mintys.