Kiekvienais metais - į mokyklą. Pasižvalgykime, kaip pasaulyje švenčiama mokslo metų pradžia.
Mamytė ir dukrytės
© Corbis
Taip jau susiklostė, kad mūsų šeimoje atsirado ir jau daug metų nenyksta savotiškas, į nieką kitą nepanašus naujųjų mokslo metų pradžios ritualas. Netgi dabar, kai šeimoje jau nėra nei mokinių, nei studentų, ši diena išlieka tradiciškai šventiška.

Rugsėjo 1-oji mums asocijuojasi su rudens pradžia, su naujo darbymečio etapu (juk šiuo metu dauguma mūsų sugrįžtame po atostogų) ir su gyvenimo permainomis. Šią dieną mes būtinai surengiame draugišką "pasisėdėjimą": sukviečiame mokyklos, universiteto draugus, visų kartų giminaičius - nuo senelių iki jauniausiojo anūko. Sustumiame visus savo turimus stalus ir dalydamiesi mokykliniais prisiminimais prasėdime iki vėlaus vakaro... Ritualas yra ritualas, ir visi jį ištikimai saugome.

Ryškūs įspūdžiai ir - jokių formalumų!

Pasirodo, ne mes vieni tokie keistuoliai. Spaudoje teko skaityti straipsnį, kuriame buvo parašyta, kad naujųjų mokslo metų pradžia iškilmingai minima daugelyje šalių. Ir visur tradicijos savos, nepakartojamos.

Štai Anglijos ir Škotijos gyventojai tą dieną su savo vaikais būtinai eina į bažnyčią. O po mišių tradiciškai susėda prie šventinio vaišių stalo.

Lotynų Amerikos šalių gyventojai, šventai gerbiantys tradicijas, savo besimokančias atžalas tą dieną palepina ypatingais patiekalais, kurių receptai keliauja iš kartos į kartą ir yra surašyti storose knygose odiniais viršeliais.

Giminės tradicijų, tų savotiškų ritualų, laikosi ir prancūzai. Tegu jos dažnai būna ir gana sąlygiškos, vis dėlto jų neatsisakoma ir šiais formalumams prioritetą teikiančiais laikais. Suaugusiesiems čia itin svarbu parodyti, kad jie - rūpestingi tėvai. Tad šventinę naujųjų mokslo metų pradžios dieną jie būtinai stengiasi padovanoti vaikams ryškių įspūdžių. Vienos šeimos surengia iškylas į užmiestį, kitos patraukia į disneilendą ar kitus atrakcionų parkus, trečios būriu vyksta pasižiūrėti įdomaus šou - kiekviena pagal savo išgales. Svarbiausia - nenuobodžiauti!

Su šaunia senelių komanda

Italai, kaip visi žinome, lengvai išmeta visokį šlamštą. Užtat kaip šventai čia saugomos šeimos relikvijos! O ypač - nuotraukos. Kiekvienų metų rugsėjo 1-ąją fotografuojamasi prisiminimui (neretai su gausybe giminaičių). Nevalia praleisti šitokios svarbios progos: juk Džovanis (Karlas, Antonijus, Markas ir kt.) nuėjo į pirmą (trečią, penktą ir kt.) klasę! Nuotraukos kruopščiai saugomos šeimos albumuose, drauge su pirmuoju vaiko sąsiuviniu, piešinio albumu, pažymių knygele. Džovanis užaugs - turės ką parodyti savo vaikams.

Kiekvienam suaugusiam portugalui naujųjų mokslo metų pradžia asocijuojasi su begaliniais visos giminės vizitais. Vaikus tai džiugina: jie juk mėgsta susitikti su savo pusbroliais ir pusseserėmis, drauge pažaisti, pasidalyti vasaros įspūdžiais. Būtent tai padeda vaikams pajusti, o vėliau ir išsaugoti tvirtą giminystės dvasią, kartų ryšį. Juk dirbtinai gerų giminystės ryšių palaikymo principų neišugdysi - juos išsyk atmes vaiko sąmonė. O čia jis taip natūraliai įsitraukia į giminės pasaulį.

Kiekviena šeima turi savo tradicijų. Bet rugsėjo 1-oji - tai dar viena puiki proga jų papildyti. Bet kuriam vaikui namų dvasia visada tvirtai asocijuojasi su konkrečiais įspūdžiais, su šviesiais gyvenimo momentais. Būdamas suaugęs, tėvų pavyzdžiu jis kurs savąjį šeimos židinį. Tokį, prie kurio ugnies skubės sušilti ir jo atžalos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (156)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (49)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (25)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Lengvai ir gaiviai vakarienei: cukinijų ir vištienos kepsneliai (2)

Šiuo metu daugelio virtuvėse galima rasti vieną kitą cukiniją , tad šie kepsneliai – visų...

7 vietos pasaulyje, kur žmonės valgė žmones (2)

Kanibalizmas anksčiau pasaulyje buvo gana paplitęs reiškinys, pasakytų antropologai. Kartais jį...

Mažu uždarbiu Palangoje skundžiasi ne visi: vos per 3 valandas – 200 eurų (26)

Iš Basanavičiaus gatvės kavinių sklinda muzika, tiesa, įvairovės nedaug, dažniausiai nevykusiai...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (152)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

Ruso oligarcho vestuvių puotoje – neregėta prabanga: milijonus kainuojantis žiedas, 8 aukštų tortas ir dvi nuotakos suknelės (13)

Rusas oligarchas Aleksejus Šapalovas vedė modelį Kseniją Cariciną (27 m.). Prabangi vestuvių...

Lietuvoje išaugo sergamumas infekcine mononukleoze: kaip apsisaugoti (5)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį Lietuvoje...

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų (18)

Penktadienį, rugpjūčio 18 d. Rygoje vyksiančios kontrolinės krepšinio rungtynės tarp Lietuvos...