Neįtikėtinų dalykų galima išgirsti apie šunų protą: paduoda šlepetes ir alaus, įjungia televizorių ir atsiliepia telefonu. Turbūt ir šachmatų partiją su šeimininku suloštų, bet va, šeimininkas pritingi...
© S.Valujevos nuotr.

Šuns protas

Žmonės nevengia epitetų protingas, kvailas, bet ar galima vartoti šiuos žodžius kalbant apie šunis. Apskritai, ar šuns smegeninėje yra košės?

Vilnietė dresuotoja Diana Jurkuvėnienė, ruošianti šunis parodoms, per 15 kinologinės karjeros metų pažino visokių šunų. Ji įsitikinusi, kad šunys protauja: „Protaujančiu šunimi laikyčiau tokį, kuris sugeba vienokius ar kitokius savo veiksmus (poelgius) susieti su tam tikromis situacijomis ir, panorėjęs, gali šiuos veiksmus pakartoti, kad vėl išgyventų malonias akimirkas, arba kad išvengtų nemalonių potyrių“.

Taigi šuo įsidėmi, kas malonu arba nemalonu, o šeimininkui belieka stebėti augintinio emocijas ir tuo pasinaudoti. Trumpiau sakant, įlįsti į šuns kailį.

Amerikietis šunų psichologas Cezaris Milanas pateikia tokį šuns apibrėžimą. Šuo yra: 1. Gyvūnas. 2. Šuo. 3. Tam tikros šunų veislės atstovas. 4. Savitas individas.

Pastarasis teiginys ypač glumina: individas. Skamba kaip asmenybė.

Tačiau akivaizdu, vieni šunys yra gabesni, o kitiems gamta pašykštėjo gabumų. Ne bėda, nuramintų gyvūnų mylėtojai, su žioplesniu paprasčiausiai reikia daugiau bendrauti ir būti kantriam. Gabumai tikrai atsiskleis, o pažinimo mokykla bus įdomi ir šuniui, ir šeimininkui.

Kaip minėta, ne šuo turi prisitaikyti prie mūsų mąstysenos, o mes turime perprasti, kas jo galvelėje. Ir šiuo atveju dar viena C.Milano citata: „Susiedami savo gyvenimą su šunimi, turėsite galimybę užmegzti ryšį su kitokia nei jūs būtybe – su gyvūnu. Ar tai ne nuostabu?“.

Pamirškite reksus ir leses

Prisižiūrėję vaidybinių filmų, žmonės kartais reikalauja iš savo augintinių neįmanomų dalykų. Lesės ir reksai tegul lieka žydruosiuose ekranuose, nes visa tai – kūrėjų fantazijos vaisius.

Mums, šunų mylėtojams, svarbu išsiauklėti paklusnų ir protingą augintinį. Į klausimą, kaip to pasiekti, šunų dresuotojai atsako trumpai: mylėti! Mylėti savo augintinį ir nepamiršti, kad šis protauja kaip šuo, o mes – kaip žmonės. Ir kad šuo gyvena savo gyvenimą, turi savo poreikių.

O kokie jo poreikiai? Pilnas dubuo ir stogas virš galvos?– klausiame ilgametės kolių veisėjos ir tarptautinės šunų teisėjos Natalijos Nekrošienės.

„Šuniui svarbiausia – bendravimas su žmogumi. Bendraujant jo protas tampa brandesnis. Todėl visada sakau: gaila, kad jie gyvena trumpai. Jei gyventų ilgiau, pramoktų žmonių kalbos,– juokauja pašnekovė. – Manau, kad žmogus, praleidęs savo gyvenimėlį negyvenamoje saloje, būtų primityvus. Lygiai taip pat nuo mažumės izoliuotas šuniukas turės menką, primityvų protelį. Užtat prieš įkurdindama savo augintinius atskirame voljere, bent porą metų stengiuosi laikyti arčiau savęs. Gyvendami drauge jie viską stebi ir mokosi. Taigi privalai būti jiems autoritetas. Viskas paprasta: kiek mes į juos įdėsime, tiek ir turėsim.“

Pasak N.Nekrošienės, yra dalykų, apie kuriuos šunys nusimano geriau nei žmonės. Sakykime, šunys iš anksto jaučia ir praneša apie artėjantį žemės drebėjimą. Kaip šuns protavimo pavyzdį pašnekovė pateikė ir savo augintinės poelgį. Išvykdama teisėjauti į parodą, paliko kalytę pas brolį. Kai po kelionės atvažiavo jos pasiimti, augintinė trumpai pasisveikino ir šmurkštelėjo pro praviras automobilio dureles į savo surenkamą narvą. Visa povyza rodė: varom namo, man čia nepatinka!

Kaip minėta, šunys kaupia patirtį ir daro savo išvadas. Vos praregėję, šniukštinėja ir veržiasi pažinti pasaulį. Šunų veisėjai visuomet pabrėžia, kaip svarbu „socializuoti“ mažus šunelius – supažindinti su daiktais, reiškiniais ir žmonėmis. Socialus gyvūnas yra protingesnis, jo pasaulis nesibaigia tvora ar būda.

Ar susikalba aukštaičiai su žemaičiais?

Mokslininkai imasi įvairiausių eksperimentų, kad įrodytų šuns proto galimybes. Štai Leipcigo (Vokietija) M. Plancko evoliucinės antropologijos instituto mokslinė bendradarbė Julija Fischer tvirtina, kad šuo gali suprasti porą šimtų žodžių.

Tyrimuose dalyvavęs borderkolis atskyrė daugiau kaip 200 daiktų pavadinimų. Minėtus daiktus, nurodžius šeimininkui, borderkolis neapsirikdamas atnešdavo. Jis suvokė žodžius kaip trejų metų vaikas, tik šiek tiek lėčiau. Beje, dauguma šunų mylėtojų pabrėžia, kad augintinio protas prilygsta poros metų vaiko protui.

Ir dar pavyzdys: Didžiosios Britanijos policijos pareigūnai buvo priversti pramokti olandų kalbos, nes trys įsigyti šunys nereagavo į angliškas komandas. Pasirodo, tarnybiniai šunys buvo įsigyti Olandijoje.

Daug ką pasako ir pačių šunų kalba, tiksliau, lojimas. Zoopsichologai įsitikinę, kad šunys skirtingu lojimo tonu ir dažniu perduoda skirtingą informaciją. Aukštu tonu loja, kai atsiskiria nuo šeimininko, žemu, kai artinasi svetimas. Dar kitaip loja žaisdami. Rusijos mokslininkų grupė net tvirtino, kad šunys loja su regiono „akcentu“: vienaip Brianske, kitaip Krasnojarske. Įdomu, kaip susikalba aukštaičių šuniukai su žemaičiais.

Aritmetika: šuniui įdomu

Norėdami išsiaiškinti matematinius šunų sugebėjimus, Brazilijos etologai taip pat atliko įdomų eksperimentą. Šunims parodė skirtingo dydžio skanėstų krūveles, o po to jas uždengė. Šunys lengvai įsidėmėjo, kuri krūvelė buvo didesnė ir prie jos puolė pirmiausiai.

Kai vienas skanėstų krūveles sumažino, o kitas padidino, šunys nebeskubėjo, tarsi „skaičiavo“ mintinai, tačiau dauguma įveikė ir šią užduotį. Etologas R.Yongas taip apibendrino šį eksperimentą: „Šunys kilo iš vilkų, o vilkai turėjo gerai išvystytą smegenų dalį – neokorteksą (protavimo centras). Kadangi vilkai gyveno didelėmis grupėmis, matematinių sugebėjimų jiems reikėjo sužinoti, kiek yra draugų ir priešų".

Ryžtingesni be šeimininkų

Paradoksalu, bet šunys dažnai būna ryžtingesni, kai po kojomis nesipina šeimininkas. Greta atsiradus šeimininkui, jie ima abejoti ir permeta sprendimus ant žmogaus pečių. Gudručiai nusiplauna nuo atsakomybės? Tokią išvadą pateikė etologė iš Budapešto Agnes Erdohegyi.

Jos nuomone, šuniui pernelyg susitelkus į savo šeimininką, jam tampa svarbu vienintelis dalykas – įtikti gaujos vadui. O kai žmogus neatkreipia į save dėmesio, augintinis intensyviau protauja ir nusprendžia, ką ir kaip daryti. Jis tampa savarankiškesnis. Turime valdyti savo augintinius, tačiau prireikus, turime leisti jiems laisvai nuspręsti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (6)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (219)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (368)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (57)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (52)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

V. Matijošaitis: per ateinančius porą metų neatpažįstamai pasikeis visos centrinės Kauno gatvės (265)

Dalies medžių, kurie yra sergantys ir pažeisti, pakeitimas bus neišvengiamas, sako Kauno meras...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (20)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (1)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (218)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (16)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...