Ne taip paprasta, kaip atrodo, įpratinti šunį tuštintis laiku ir tinkamoje vietoje. Nors iš prigimties šunys mėgsta švarą ir neteršia savo lizdo, tačiau, patekę į naujus namus, auklėjami nepatyrusių šeimininkų, gali tapti „mižniais“. Kaip pripratinti savo augintinius prie tvarkos?..
Šuo miega
© Asmeninio archyvo nuotr.

Pamokos šuniukams

Paprasčiausias, klasikinis būdas – iškloti patalpą laikraščiais. Po truputį šį plotą mažinti ir traukti link durų. Sumažinus plotą, likusias vietas reikėtų dezinfekuoti, pašalinti įsigėrusį šlapimo kvapą.
Jeigu šuniuko gyvenamoji vieta keičiasi, jis išsikrausto į kitą patalpą – „laikraščių etapą“ reikia pradėti iš naujo.

Toliau šeimininkų laukia sunkiausia užduotis – įpratinti šunį išsituštinti lauke. Nuo pirmųjų dienų, kai įsigijote šuniuką, reikia nešti jį į lauką (jei paskiepytas nuo užkrečiamųjų ligų, pratinamas prie pavadėlio bei antkaklio ir vedamas).

Pirmiausia žygiuokite į tą vietą, kur šuniukas pirmąkart išsituštino, pripratinsite prie nuolatinės vietos ir tvarkos. Tuo pačiu pratinkite prie dienos režimo. Iš pradžių tenka nešti į lauką tuštintis kas 2-3 val., reguliariai, prieš miegą, pabudus ir pan. Kai išsituština, būtina pagirti.

Stebėdami šuniuką, atpažinsite būseną, kad atėjo laikas nusilengvinti. Šuniukas pradeda nerimauti, suktis, uostinėti pakampes, bėga link durų, inkščia.

Neskubėkite pargrįžti, kai šuo nusilengvina. Tegul jis pabėgioja, pajuda.

Jei šunelį laikote narve, reikia skirti plotą šalia narvo, kad tuštintųsi atokiau nuo savo „namų“. Nakčiai uždaryti mažylį į narvą nepatartina, nes jis tuštinasi dažnai, negali ištverti visą naktį. Kartą išsituštinęs narve, gali taip elgsis ir ateityje.

Prieš nakties miegą daug ilgiau pabūkite su šuniuku lauke, kol išsituštins ir prisibėgiojęs nuvargs.

Suaugusių šunų ydos

Patinai, ženklindami teritoriją, pakelia koją keliolika kartų – nudegina gėlynus, krūmus. Kalės išpuoselėtoje vejoje palieka išdegusius plotelius. Taigi suaugusių šunų elgsena taip pat kelia rūpesčių, nors šunys ir yra tinkamai išauklėti.

Voljeras, kur šuo nuolat gyvena, ne ta vieta, kur gyvūnui leidžiama tuštintis. Turite taip suplanuoti dieną, kad liktų laiko šunį pavedžioti, pabendrauti, aplankyti jo pamėgtas vieteles. Išleidus pro duris ar voljero vartelius laisvai pabėgioti, paprastai šuo nusilengvina bet kur. Tad iškart jį prisiriškite ir pirmiausia veskite į tuštinimosi vietą.

Natūralu, kad radęs kito šuns paliktas fekalijas arba šlapimu prakvipusį „laiškelį“, atidžiai apuosto ir stengiasi palikti savo kvapą (išsituština). Tai kova dėl teritorijos ir išlikimo.

Pasitaiko, jog, užsukę su augintiniu į svečius, patiriate akibrokštą – jūsų šuo, pajutęs namuose laikomo kito gyvūno kvapą, apsišlapina svečiuose. Vesdamiesi į svečius, gerai išvedžiokite augintinį, apsidrauskite nuo netikėtumų.

Dresūros aikštelėje pasitaiko, kad šuo bando nusišlapinti ant svetimo žmogaus kojų, nes nori panaikinti svetimo šuns kvapą. Drausminkite, veskitės saviškį į šoną, sudominkite kuo nors.

Išvestas į lauką šuo kartais nesituština, o nori tik žaisti, užtat parvestas į namus iškart suraito krūvą. Gali būti, kad augintinis lauke neturi nuolatinės tuštinimosi vietos, nuo mažens nepratintas ten atlikti gamtinius reikalus.

Kai šeimininkas pernelyg griežtas arba žiaurus, augintinis gali šlapintis iš baimės. Būna, kad jausmingai sureaguoja į švelnius žodžius – apsišlapina susijaudinęs. Tokiu atveju traukitės nuo augintinio, pakvieskite žaisti, numeskite kamuoliuką.

Prieš dominuojantį šunį kartais nuolankesnis šuo nevalingai šlapinasi pritūpęs, netgi parvirtęs. Dominuojantį šunį reikia pasikviesti, o nuolankųjį sudominti žaidimu ir „išelektrinti“ situaciją. Kartais šuniui padeda laiku duota drausminamoji komanda.

Augintiniai nemėgsta, kai parsinešame kitų gyvūnų kvapų, jie įdėmiai apuosto mus ir daiktus – ieško informacijos. Užsimiršę, gali kilsterėti koją.

Patartina šuns laikymo vietą nuolat valyti ir dezinfekuoti, nesvarbu, ar gyvena lauko aptvare, ar kambary. Panaikinę kvapus, panaikinsime norą ženklinti teritoriją.

Kartais sako, kad šuo kerštauja išsituštindamas draudžiamoje vietoje, bet greičiausia tai ne kerštas, o augintinio noras atkreipti mūsų dėmesį.

Ir dar apie švarą. Nutirpęs sniegas visu gražumu atskleidė šeimininkų nevalyvumą – nesurinktas šunų krūveles. Surinkime. Neįminsime nei mes, nei mūsų augintiniai, be to, formuosime apie šunis palankesnę aplinkinių nuomonę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (35)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (44)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (148)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (47)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (243)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (206)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (17)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (4)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (111)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...