Jie ištikimi ir visada laukia jos grįžtančios. Liūdi, kol ji išvažiavusi, o kai grįžta, džiaugsmo būna pilni namai. Jeigu liūdna, jie žiūri užuojautos kupinomis akimis. „Neįsivaizduoju gyvenimo be šunų“, – sako Daiva Bernotienė iš Kašelių kaimo (Šakių r.), auginanti penkis dalmatinus.
Dukra Aivara su Roniu ir Strazde
© Asmeninio archyvo nuotr.

Šunų karalienė

Daiva Bernotienė šunimis žavėjosi dar mokydamasi vidurinėje mokykloje. Nors tėvai neleido laikyti šuns, Daivai iš paskos visada sekdavo gatvėje slampinėjantis keturkojis, tereikėdavo jį užkalbinti. Ir ne tik maži mieli šuniukai, bet ir dideli. Kartą tokį pamačiusi jos mama vos spėjo užtrenkti duris. Daivą visi vadino šunų karaliene.

Keturkojams draugams vietos atsirado vasarojant močiutės sodyboje Šakių rajone Kašelių kaime – pušynai, Nemuno slėniai. Prieš 15 metų Daiva susidomėjo lietuvių skalikais, kuriuos augino kaimynas. Vėliau susižavėjo kolių veisle. Deja, vienas nugaišo, kitą suvažinėjo automobilis. Buvo labai skaudu, vos pamačiusi kolį moteris prisimindavo tragišką augintinių likimą.

Ir štai prieš 10 metų Daivos namuose atsirado pirmasis dalmatinas, tiksliau, dalmatinė – Pupa. Dabar ji jau „senutė“, bet vis tokia pat žaisminga.

Kaimynė, užsukusi į svečius ir pamačiusi šunį, pasakė: „Tuoj bus šimtas vienas dalmatinas.“ – „Jokiu būdu“, – užprotestavo Daiva, nes buvo įsitikinusi, kad daug šunų – didelis vargas. Tačiau ateitis parodė, kad kaimynė buvo teisi.

Šeimynos pagausėjimas

Pirmoji Pupos vada nebuvo grynakraujai dalmatinai, nes tėvas – lietuvių skalikas. Visi šuniukai rado naujus šeimininkus, o vienas liko namuose. Tai Strazdė, balta su juodomis dėmėmis kaip dalmatinas, bet medžioklinio šuns charakterio.

Prieš trejus metus D. Bernotienė nusipirko dalmatiną Ronį, ir namuose atsirado porelė – Pupa ir Ronis. „Šunys suteikia tiek daug džiaugsmo, energijos, išblaško depresiją“, – taip savo apsisprendimą turėti daugiau šunų aiškina Daiva, nes globojant 102 metų močiutę dažnai išvargina bemiegės naktys.

Iš antros vados namuose liko dar viena kalytė – Dilaila. Ji visiškai balta, turi gal tik septynias juodas dėmeles ir gyvena su Daivos dukra Aivara Kaune.

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Pupa vėl pradžiugino namiškius šuniukais. Nors šeimininkė buvo nusprendusi daugiau jų neveisti. Prasidėjus rujai Pupą išvežė į Kauną. Praėjus trims savaitėms, kai hormonų audros nuslopo, dar davė dvigubą dozę vaistų nuo rujos ir parvežė atgal į sodybą. Ronis tik to ir telaukė.... Gimė šeši šuniukai ir viena kalytė.

Vienas mažylis keistai elgėsi nuo pat gimimo – garsiai cypė ir sukosi ratu. „Jis tikriausiai aklas“, – baiminosi Daiva. Vėliau paaiškėjo, kad jis puikiai mato. „Tada kurčias“, – pakeitė „diagnozę“ šeimininkė, ir buvo teisi. Bonis liko augti namuose su savo tėvais.

Į lauką vieno Bonio šeimininkė neišleidžia, vedžioja su pavadėliu. Šiame procese dalyvauja visa šeimyna. Net juokinga, kai iš paskos seka visi šunys... Dabar Bonio pavadėlį pririša prie Pupos, tegul rūpinasi savo mažyliu. Mama kantriai ir lėtai vedžioja Bonį, parodo, kur jų teritorija. Jeigu šuniukas trukteli į vieną pusę, ji klusniai pasuka ten, kur jis nori.

Bonis ima suprasti gestų kalbą. Įdomu tai, kad jis ir žiūri į lūpas, rankas, klauso komandų.

Kiekvienas su savo charakteriu

Daiva Bernotienė sako, kad šunys gali būti pavyzdžiu žmonėms. Kai šuniukai kandžioja Pupai ausis, ji kantriai kenčia ir niekada neskriaudžia savo mažylių. Kad žmonės turėtų tiek švelnumo savo vaikams...

Kiekvienas šuo turi savo charakterį. Pupa niekada neįkąs, bet jeigu kitas šuo lėkdamas pro šalį ją pastumia, iš karto pasišiaušia, rodo savo ambicijas kaip liūtas. Strazdė niekada nenusileidžia Roniui, nes jis jaunesnis. Kaip mišrūnės, jos stiprus medžiotojo instinktas, kai pamato stirną ar zuikį, „žviegdama“ lekia per kalvas.

Pupa labai mėgsta maudytis Nemune. Pamačiusi plaukiančius laivus, puola vytis. Dar gerai, kad klauso komandų ir kviečiama sugrįžta.

Ronis letenos į upę neįkiš, nes jam nepatinka šaltas vanduo. Užtat grįžęs namo mėgsta apsišvarinti, klauso šeimininkės: „Ronyti, eisim kojų plauti.“ Net keista, kad supranta tokius ilgus sakinius – nutipena į dušo kabiną, atsisėda ir laukia. Paduoda vieną leteną, paskui – kitą. Ronis leidžia ir nagus kirpti, nors jam tai nelabai patinka.

Ronis labai geras namų sargas, svetimo žmogaus neįleis. Niekam neleis artintis ir prie savo šeimininkės. Jeigu jis pultų, visa šunų šeimyna darytų tą patį. Pupa elgiasi kitaip – svetimus į namus įleistų, bet neišleistų. Vieną kartą į močiutės kiemą atėjo moteriškė, siūlanti prekes. Kol jos derėjosi, kita „prekeivė“, apėjusi aplinkui, įsmuko į namus. Tik kelio atgal nebuvo. Pupa atsisėdo tarpduryje – pro ją nepraeisi.

Dalmatinai labai žaismingi, turi mėgstamus žaislus. Juos išmėto po visus namus, tik Dilaila susideda į krepšį, nes gaili kitiems.

Auginant tokią šeimyną, negalima vienam rodyti išskirtinio dėmesio. Jeigu glostai – visus iš karto. Jeigu duodi skanėstų, visiems reikia išdalinti. Šunys labai jaučia diskriminaciją, pradeda pjautis tarpusavyje.

Gurmaniški polinkiai

Strazdę kankino alergija, jai bėrė pilvą. Tačiau kalė pati išsigydė ligą, vasarą ėsdama sode juoduosius serbentus. Raudonieji buvo ne jos skonio.

Šunys nuėda braškes, net slyvas ir obuolius, prie medelių pasistiebę ant dviejų kojų. Kartu su šeimininke eina mėlyniauti, net susistumdo, kam atiteks uogos.
O Boniui dar tik trys mėnesiai, bet kas jį išmokė tokių gudrybių, tai nežinia. Taip nė vienas šuo nedarė, o mažylis, jeigu turi kokį kaulelį, paslepia ir techniškai viską užglaisto. O po kelių minučių ateina patikrinti, ar skanėstas tebėra.

Prancūziškai ir itališkai

Kitų veislių šunys šeriasi vieną ar du kartus per metus, o dalmatinai – nuolat. Balti plaukeliai iškrenta, kad išryškėtų juodos dėmės. Daivai tenka kiekvieną dieną valyti grindis dulkių siurbliu.
Tokie nedideli vargai, bet džiaugsmai didesni. Gal todėl kiekvienas gimęs šuniukas jau turi ir savo šeimininką. Net ir ta beveik juoda kalytė, kuri atrodė negraži. Kas tokią pirks? O paskambino per Kalėdas moteris ir paprašė padovanoti. Kaip nesutiksi? Juk stebuklų metas. Vėliau naujoji šeimininkė sakė, kad Akela pati gražiausia ir mylimiausia.

Kai visi šuniukai surado naujus šeimininkus, „kurčiukas“ Bo liko be draugų ir labai prisirišo prie šeimininkės, visur iš paskos sekioja ir skalija: „Maman, maman“. Dėl tokio keisto amsėjimo jis pramintas italu.

Nors gimęs kaime, Ronis nepaprastai mėgsta švarą ir dėl tokio savo delikatumo vadinamas prancūzu. Vos tik pajunta, kad šeimininko drabužiai nauji, netveria savo kailyje, taip jam reikia išsitrinti savo šonus. Jo silpnybė ir švariai išskalbta patalynė.

Namuose ant aukšto dar gyvena katė Tigriukas, bet ji, vargšė, gali nulipti žemyn tik naktimis. Pupa ir Strazdė mylėtų katę, bet jos negali pakęsti Ronis. Kai rytais šeimininkė kieme pašeria šunis, lipa kopėčiomis katės pašerti. Visi šunys subėga ir piktinasi: „Oi, oi, pamanykit, ir tau duoda...“

Ronis ir Strazdė mėgsta pritarti dainuojantiems ir per radiją. Pupa niekada nedainuoja, bet moka pašokti kaip meškutė ant dviejų kojų. „Galėčiau cirko numerius ruošti. Per šventes, kad būtų linksmiau, vienam augintiniui uždedu ragiukus, kitam – kepurytę. Tada fotografuojamės, o jie visi labai mėgsta dėmesį“, – Daiva Bernotienė apie savo šunis gali pasakoti be galo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (132)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (9)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (16)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Mobiliojo ryšio tiekėjams artėja atpildo valanda (66)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Lengvai ir gaiviai vakarienei: cukinijų ir vištienos kepsneliai (2)

Šiuo metu daugelio virtuvėse galima rasti vieną kitą cukiniją , tad šie kepsneliai – visų...

Mažu uždarbiu Palangoje skundžiasi ne visi: vos per 3 valandas – 200 eurų (24)

Iš Basanavičiaus gatvės kavinių sklinda muzika, tiesa, įvairovės nedaug, dažniausiai nevykusiai...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (150)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

Ruso oligarcho vestuvių puotoje – neregėta prabanga: milijonus kainuojantis žiedas, 8 aukštų tortas ir dvi nuotakos suknelės (8)

Rusas oligarchas Aleksejus Šapalovas vedė modelį Kseniją Cariciną (27 m.). Prabangi vestuvių...

Lietuvoje išaugo sergamumas infekcine mononukleoze: kaip apsisaugoti (3)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį Lietuvoje...

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų (14)

Penktadienį, rugpjūčio 18 d. Rygoje vyksiančios kontrolinės krepšinio rungtynės tarp Lietuvos...