Šiaulių rajono Lukšių kaimo gyventojo Jurijaus Volkovo šeimos gyvenimas pakibo ant plauko. Jurijus nuėjo kryžiaus kelius, kol keturių asmenų šeimą iš Krasnojarsko parsivežė į Lietuvą. Po gegužės 1-osios, pasikeitus įstatymams, jo žmona Oksana su trimis vaikais gali būti išsiųsta iš Lietuvos be teisės sugrįžti.
Šeima, meilė, vaikai
Stropiai tvarkė dokumentus

Prieš šešerius metus Jurijus iš Lietuvos išvyko verslo reikalais. Krasnojarsko srityje, Jenisejsko miestelyje, susipažino su Oksana, gimė sūnelis Maksimas.

Lietuvos pilietybę turintis Jurijus į Šiaulius, savo tėvų ir prosenelių žemę, nusprendė grįžti nebe vienas. Planavo - Lietuvoje susituoks, Oksana išmoks lietuvių kalbą, įgis Lietuvos pilietybę, abu dirbs ir kurs gyvenimą. Vyras įsipareigojo užtikrinti gyvenimą ir dviem Oksanos vaikams iš pirmosios jos santuokos.Jurijus ir Oksana stropiai ruošėsi kelionei į Lietuvą. Surinko visus reikalingus dokumentus, nurodė kelionės motyvągrįžta gyventi. Oksanos ir vaikų teisė gyventi užsienyje buvo patvirtinta antspaudais.

Lietuvos ambasada Rusijoje iškėlė sąlygą, kad vaikų nuotraukos būtų įklijuotos į Oksanos pasą. Susitvarkė.

Atsikvėpė per anksti

Dokumentų tvarkymo maratonas užtruko ir kainavo nemažus pinigus. Jurijus paskaičiavo, jog kelionės į Lietuvos ambasadą Maskvoje, skambučiai, vizos, įvairūs mokesčiai už dokumentus, visų sveikatos draudimai ir kelionė į Lietuvą atsiėjo apie penkiolika tūkstančių litų.

Su gimtine galutinai atsisveikino ir Oksana. Išsiregistravo (to reikėjo, tvarkant dokumentus), pardavė namus, parašė prašymą atleisti iš darbo.

Kovo pradžioje abu atsikvėpė: visi reikalingi dokumentai rankose, kelias į Jurijaus tėvynę laisvas. Oksana skaudančia širdimi atsisveikino su pensininke mama. Manė, greitai nepasimatys: Krasnojarską ir Lietuvą skiria šeši tūkstančiai kilometrų.

Į kelionę išsiruošė penkiese: Jurijus, Oksana, vienuolikos mėnesių jaunėlis ant rankų ir du Oksanos vaikai iš pirmosios santuokos.

Kelionė vyko sklandžiai, muitininkams dokumentai neužkliuvo, tik mažasis Maksimas pavargo. Tada Jurijus ir Oksana nenujautė, kad atsikvėpė per anksti.

Šaltas dušas po vestuvių

Kovo pabaigoje šeimyna buvo Šiauliuose. Skubėdami susituokti, prašymus padavė pirmą atvykimo dieną. Įstatymiškai santuoka laikoma pagrindu, tvarkant dokumentus, suteikiančius teisę Oksanai gyventi Lietuvoje.

Vyresnieji vaikai pradėjo lankyti mokyklą. Įstatymas neleidžia tuoktis anksčiau nei po mėnesio nuo prašymo padavimo dienos, todėl Jurijaus ir Oksanos santuoka buvo įregistruota gegužės 7 dieną.

Švęsdami vestuves, jie nežinojo, kad pavėlavo.

Netrukus Oksanai buvo nurodyta atvykti į Migracijos tarnybą. Čia sužinojo: birželio mėnesį, pasibaigus vizos galiojimo laikui, ji su visais trimis vaikais turi išvykti iš Lietuvos. To priežastis - po gegužės 1osios, Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, Rusijos piliečių atžvilgiu pasikeitę migracijos įstatymai. Dabar įstatymai nurodo, jog Rusijos piliečiai, norintys gauti leidimą gyventi Lietuvoje, privalo vykti į Rusiją ir kreiptis į Lietuvos atstovybę Maskvoje, o dokumentus tvarkyti pagal naujus Lietuvos įstatymus. Tai užtruktų apie pusę metų.

Tūkstančiai "jeigu" ir "kodėl"

Nepavydėtinoje padėtyje atsidūrusiai šeimai iškilo tūkstančiai "jeigu" ir "kodėl". Galėjo Lietuvos ambasada Maskvoje juos bent įspėti apie tai, kad po gegužės 1-osios Lietuvoje keisis įstatymai. Juo labiau kad jie aiškiai nurodė - į Lietuvą vyksta gyventi.

Jeigu apie tai būtų informavusi Šiaulių migracijos tarnyba, galbūt jiems būtų pavykę paskubinti santuoką iki gegužės 1osios ir, dar neįsigaliojus naujiems įstatymams, susitvarkyti Oksanai reikalingus dokumentus.

Jeigu kas nors būtų įspėjęs, kad visiems trims vaikams reikalingi užsienio pasai, kurie, pasirodo, čia gyvenantiems rusams turi būti išduodami Rusijoje. "Jeigu kas nors kur nors būtų bent žodeliu užsiminęs, kad po gegužės 1-osios reikės išvažiuoti, kad keisis įstatymai, viską būčiau tvarkęs kitaip. Mes juk esame paprasti žmonės ir viską vykdėme, kaip būdavo pasakyta. Kodėl jie leido mums įvažiuoti iki gegužės 1-osios?" - šimtus kartų savęs klausia Jurijus.

Įstatymus išmoko atmintinai

Už savo šeimą pasiryžęs kovoti vyras sako per pusantro mėnesio tapęs teisininku. Ne vieną kartą perskaitė Lietuvos Respublikos Civilinį kodeksą, išstudijavo Konstituciją.

Jurijus sužinojo, kad naujasis Lietuvos migracijos įstatymas prieštarauja kitiems Lietuvos įstatymams. Žinia, naujasis įstatymas numato išimtis, bet kokios jos bus - Šiaulių migracijos tarnybos darbuotojai nežino.

Vyras atsiverčia Lietuvos Konstituciją ir cituoja 7 straipsnį: "Negalioja joks įstatymas ar kitas aktas, priešingas Konstitucijai". Cituoja toliau: "Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę".

Jurijaus balsas įtemptas, virpa. Jis užsimena: gal per daug tvarkingai, sąžiningai visur ėjo? Gal todėl taip atsitiko?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (381)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (186)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (26)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (257)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Vėžio pacientams viena klaida mirties riziką padidina net 2,5 karto (2)

Vėžys – sunki liga, kuriai įveikti reikia daug jėgų ir stiprybės. Chemoterapija , kurią...

Naujos kartos automobiliai gali tapti išsigelbėjimu ieškantiems būsto nuomai

Savavaldis transportas – jau realybė. Taksi be vairuotojų važinėja po Pitsburgą, San Franciską...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (14)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

Žvilgsnis iš arti: Malaizijos milijardieriaus paveldėtoja dalinasi ištaigingo gyvenimo akimirkomis (1)

Paprasti mirtingieji dažnai ieško progų žvilgtelėti į turtingų ir žinomų gyvenimus. Kadangi...

Savame bute jaučiasi kaimynų įkaitu (35)

Nuo lubų besisunkiantis vanduo, kibirkščiuojantys laidai ir nuolatinė drėgmė jau tapo...