Šimtus kartų vienas kito klausiame kodėl ir tiek pat kartų nerandame atsakymų, kai išgirstame kraupų pasakojimą apie draugų suspardytą berniuką, mergaičių sumuštą bendraklasį ar trylikamečio ramų prisipažinimą tyčia nužudžius į seneles tinkančią moterį... Kodėl, už ką, kiek dar bus nesuvokiamo pykčio prasiveržimo Vilniuje, Tauragėje, Ariogaloje...
Apie šias ir kitas jaunuolių problemas kalbamės su Vilniaus visuomenės sveikatos centro gydytoja psichologe Jolanta Trinkūniene.

Vaikai žiauresni

- Nemažai metų dirbate su vaikais, konsultuojate juos dėl įvairių psichologinių problemų. Ar teisinga daugelio suaugusiųjų nuomonė, kad vaikai tampa vis žiauresni?

- Taip. Jau keturiolika metų dirbu vaikų psichologe. Dažnai tenka konsultuoti šeimas, kuriose auga pikti, agresyvūs vaikai.

- Kaip elgtis su vaikais tėvams, mokytojams, kad jaunoji karta augtų ne tik sveika, bet ir stabilios psichinės sveikatos?

- Pirmiausia tėvai neturėtų labai nerimauti, kraustytis iš proto ar jausti kaltę, bet kiekvienu nerimą keliančiu atveju turėtų konsultuotis su specialistu. Jis paaiškins, jog paauglio nervų sistemos pokyčius dažnai lemia brendimas. Ir visai natūralu, kad mergaitės tampa pažeidžiamesnės, jautresnės, o berniukai - agresyvesni. Suprantama, viskas turi ribas, tačiau tokiu atveju didelės įtakos turi ir asmeniniai santykiai su pasikeitusiu paaugliu.

- Koks vaidmuo tektų visuomenės sveikatos specialistams?

- Vertėtų dažniau diskutuoti su vaikais, paaugliais apie pyktį, jo raiškos būdus. Pykčio nereikėtų laikyti savyje, nes slopinamas jausmas - itin neigiamas dalykas. Reikia mokytis jį išreikšti. Tai galima daryti keliais būdais: rėkti, mėtyti ar daužyti daiktus, bet galima pamėginti tą pykčio jausmą nusakyti žodžiais. Tai nėra lengva, bet įmanoma išmokti konsultuojantis su specialistais.

Vitaminas N

- Gal tereikia vaikui duoti, ko tik jis nori, ir viskas bus gerai. Tarkim, geidžia šuniuko - prašom, kačiuko - irgi, naujo dviračio - jokių problemų. Ar vaiko norų tenkinimas gali padėti užauginti visavertį visuomenės narį?

- Tikrai NE! Gana dažna situacija gyvenime, kai tėvai labai myli savo vaiką ir stengiasi tenkinti visus jo norus. Tik ar visada kačiukais, šuniukais, įvairiais daiktais galima parodyti tikrąją meilę? Kartais tėvai miglotai suvokia vaiko poreikius. Jie mano, kad svarbiausia - apsaugoti, suteikti stogą virš galvos, pamaitinti, aprengti, garantuoti išsilavinimą ir t. t. Jie be galo rūpinasi savo vaiku, nerimauja dėl jo, tenkina visus poreikius, o dažniausiai trūksta svarbiausio dalyko - besąlygiškos meilės.

Dėl to ir atsiranda praraja tarp tėvų ir vaiko: jis tampa užsidaręs, liūdnas, agresyvus, nenori bendrauti, o tėvams būna pikta ir skaudu, kad atžalėlei negera. Materialūs daiktai gali būti geri, bet jie neatstos to, ko vaikui reikia labiausiai, - dėmesio. Norėdamas būti pastebėtas jis siekia to kaip moka, pavyzdžiui, reikalauja naujų daiktų. Tokiam vaikui reikia reguliariai duoti "vitamino N". Tai gyvybiškai svarbus elementas, kuris ypač būtinas paauglystėje. Vitamino N sudėtis dvi raidės: - N ir E. Jas sujungę gauname stebuklingą žodelį "ne".

Mažas eksperimentas

- Paimkite popieriaus lapą, perlenkite jį pusiau ir vienoje pusėje surašykite daiktų, apie kuriuos svajojate ir norite įsigyti, sąrašą, pavyzdžiui, nuosavą namą, mašiną, garažą, papuošalą ir t. t. Tada nuspalvinkite sąraše tik tuos daiktų pavadinimus, kuriuos žadate nusipirkti per artimiausius trejus metus.

Kitoje lapo pusėje surašykite viską, ko jūsų vaikas prašys per artimiausius tris mėnesius: batų, striukės, magnetofono, naujo mobiliojo telefono ir t. t. Vėl nuspalvinkite tris daiktus, kuriuos jis greičiausiai galės gauti. Tuomet palyginkite abi lapo puses. Koks santykis? Ar ne mes, suaugusieji, ir pripratiname vaikus prie visiškai netikusių materialinių standartų, kurių jie negalės laikytis suaugę. Su vaiku galėtumėte sudaryti sutartį: perkate viską, ko iš tikrųjų reikia, tik ne tai, ko jis užsigeidžia.

- Ką patartumėte, kad sveikame kūne būtų ir sveika siela?

- Pirmiausia į pikčiurną nereikia žiūrėti lyg į "sugedusį laikrodį", kurį sutaisei, ir vėl jis eina, tiksliai atkartodamas mūsų įgeidžius. Posakis "Suaugęs - visada teisus" - netinkamas. Žinokite, jog kilus konfliktinei situacijai, norime to ar ne, šventųjų nėra. Du dalyviai - du kaltininkai. Madingiausia - rasti vieną kaltąjį. Jam suversti visas nuodėmes ir nusiplauti rankas. Pripažinkite ir savo klaidas...

Vaikai gyvena žiūrėdami į mus. Mes baudžiame - baudžia ir jie. Jei sakoma, kad vaikai žiaurūs ir pikti, tik konstatuojama, jog tokie esame patys. Į augantį žmogutį žiūrėkite kaip į besiskleidžiantį žiedą, kaip į besiformuojančią asmenybę. Ir, užuot griebęsi fizinių bausmių, pasistenkite jį išklausyti ir išgirsti.

Keli vaiko patarimai tėveliams:

Negadinkite manęs. Gerai suprantu, kad ne viską, ko noriu, galiu gauti. Aš tik bandau jus.

Nenaudokite prieš mane jėgos. Galiu pamanyti, jog jėga galima viską išspręsti. Tuomet aš greičiau pasiduosiu kieno nors blogai įtakai.

Nebijokite būti griežtesni. Man tai patinka. Taip aš geriau suprantu savo esmę;

Būkite nuoseklūs.

Nedarykite už mane nieko, ką galiu padaryti pats. Elkitės su manimi kaip su draugu, tuomet ir aš būsiu jūsų draugas.

Taigi vaiko agresyvumą galima pašalinti švelniau elgiantis namie, per žiniasklaidą pateikiant neagresyvius problemų sprendimo būdus, taip pat išryškinant aukos, kuri patyrė agresiją, kančias.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (24)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (17)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (203)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Savame bute jaučiasi kaimynų įkaitu (7)

Nuo lubų besisunkiantis vanduo, kibirkščiuojantys laidai ir nuolatinė drėgmė jau tapo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija (71)

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

Atsibodo valdžios diskriminacija – renka parašus (1)

Šiemet įsigaliojęs naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas jau kurį laiką neramino...

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (167)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (3)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (271)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Kvapą gniaužiančios vestuvės: prabanga, 3 metrų šleifas ir seksualus nuotakos šokis (6)

Dainininkė, šokėja bei aktorė Rochelle Pangilinan ištekėjo už aktoriaus bei modelio Arthuro...