Norėčiau paklausti dėl vaiko mokymosi kontrolės. Pati niekada nebuvau tėvų šioje srityje kontroliuojama, nes mokiausi noriai, man buvo įdomu. Be to, jaučiau pareigą ir atsakomybę. Tačiau pastebiu, kad mano vaikas (bus antrokas) šiomis savybėmis nepasižymi. Norėjau paklausti, ar reikia (ir kiek ilgai) kontroliuoti vaiko ruošiamas pamokas?
© Corbis/Scanpix

Nes turiu draugę, kurios sūnui 14 metų ir jie vis dar vargsta su mokslais, nes jeigu tik nepatikrina, ar paruošė, jis tuoj paleidžia vadžias. Bijau, kad ir man taip neatsitiktų, tačiau ir nenoriu perspausti, nes, kaip žinia, lazda turi du galus...

Pataria psichologė Gintarė Dailydė

Svarstant, kiek reikia kištis į vaiko pamokų ruošimą, tėvams nereikėtų mestis į kraštutinumus – galvoti, kad vaikas turi sugebėti būti savarankiškas ir pamokų ruošimą palikti jo atsakomybėje arba labai griežtai kontroliuoti, kad vaikas negalėtų pakelti galvos nuo sąsiuvinio tol, kol visos pamokos nebus idealiai paruoštos.

Vaikui, kuriam tėra tik septyneri ar aštuoneri metukai, tėvų kontrolė ruošiant pamokas iš tiesų yra būtina ir naudinga. Tačiau tokia priežiūra turi būti pagrįsta vaiko ir tėvų tarpusavio susitarimais ir abipusiu pasitikėjimu. Jeigu pakankamai anksti su vaiku sutarsite elgesio taisykles šeimoje, susijusias su pamokų ruošimu, vėliau neturėtų iškilti didelių sunkumų ir konfliktų.

Kai kurie vaikai nuo mažens yra smalsūs, noriai mokosi, domisi naujais dalykais. Kiti, nors ir turi potencialą, ypatingai nesistengia, mokosi vidutiniškai (tik tiek, kiek reikia arba net mažiau) ir, rodos, neišnaudoja visų savo galimybių. Taigi vaikų motyvacija mokytis yra labai svarbi.

Tėveliams svarbu žinoti pagrindinį motyvacijos principą – egzistuoja dvi motyvacijos formos – meilė ir baimė. Vaikai ir suaugusieji atlieka tam tikrą veiklą, kadangi ji jiems patinka, arba jie bijo savo neveikimo pasekmių.

Pavyzdžiui, vaikui, kuriam patinka groti gitara, nereikia priminti, kad jis pasikartotų akordus prieš sekančią pamoką. Suaugusieji eina į nemėgstamą darbą dėl to, kad bijo būti atleisti. Taigi, vaikų motyvaciją mokytis skatina tai, kad jiems mokytis arba patinka, arba jie turi konkrečių tikslų, kurių be mokymosi jie negalės pasiekti (pavyzdžiui, įstoti į aukštąją mokyklą).

Svarbu žinoti, kad motyvacija kyla iš vidaus, todėl negalime vaiko priversti būti motyvuotu. Tikiu, kad tėvams nesinori tapti sargybiniais ir kiekvieną kartą tikrinti, ar vaikas paruošė namų darbus. Norint to išvengti, reikėtų pagalvoti, kaip kitaip galite paskatinti vaiko motyvaciją ruošti pamokas. Štai keletas patarimų Jums:

Siekti rezultato visada yra lengviau, kai žinomas tikslas. Padėkite vaikui suprasti, kokias galimybes atveria mokslai, kodėl mokytis yra svarbu. Svajodamas apie gražų gyvenimą vaikas lengviau susies mokslus (pamokų ruošimą) su ateities tikslais.

Kartais ateities tikslai yra pakankamai nutolę laike, juolab, jeigu jūsų mažajam dar nėra dešimties. Kad vaikas apčiuoptų realią mokslų naudą greičiau, sugalvokite įvairius apdovanojimus, pagrįstus susitarimu. Pavyzdžiui, jeigu mažasis gerai baigs mokyklą, vasarą galės važiuoti į stovyklą su savo bendraamžiais.

Skatinkite teigiamą vaiko elgesį. Pagirkite vaiką už tai, kad paruošė pamokas (parašė gražų rašinėlį, be klaidų atliko matematikos užduotis ir pan.).

Domėkitės, ką vaikas mokosi. Leiskite jam pasakoti naujus išmoktus dalykus, aktyviai klausykitės, kartu gilinkitės.

Nustatykite elgesio ribas ir aiškias pasekmes, jeigu ribos buvo peržengtos. Pavyzdžiui, sutarkite, kad pamokos ruošiamos kiekvieną dieną iš karto po vakarienės. Paruošęs pamokas vaikas gali valandą pažiūrėti televizorių arba pabūti lauke.

Vaikui turi būti aišku, kad jeigu pamokos nėra paruošos, žiūrėti televizoriaus arba eiti į lauką jis negalės. Taigi bauskite už nepageidaujamą elgesį sumaniai – motyvaciją elgtis tinkamai skatina baimė prarasti tam tikras privilegijas (televizoriaus žiūrėjimas, bendravimas su bendraamžiais kieme, naujo žaislo pirkimas ir pan.).

Elgesio taisyklės reikalauja nuoseklumo, tačiau kartu būkite ir lankstūs. Jeigu tą vakarą vaikas iš tiesų grįžo iš mokyklos pavargęs, galbūt geriau jam leisti ilgiau pailsėti ir nesėsti prie pamokų ruošimo iš karto po vakarienės.

Kalbėkitės su vaiku – pastebėkite, jeigu kas nors jį jaudina ar iš mokyklos grįžo susikrimtęs. Dažnai patyrę nesėkmę mokykloje (gavę prastą pažymį), vaikai gali pradėti galvoti „Aš to nesugebėsiu padaryti tinkamai“, „Niekada nesuprasiu matematikos“, „Kiti už mane geriau supranta“ ir pan. Dažnai tokios mintys įtakoja vaiko motyvaciją mokytis.

Paaiškinkite vaikui, kad visi mes darome klaidas, tačiau iš jų galime pasimokyti. Kai kurie dalykai yra sudėtingesni, todėl jiems reikia skirti daugiau dėmesio. Kai vaikas ko nors nesupranta, jis drąsiai gali prašyti pagalbos ir pan.

Leiskite vaikui pasirinkti – įtraukite vaiką į pasitarimą ir leiskite jam pačiam įvardinti, ko jis norėtų už tai, kad ruoš pamokas ir gerai mokysis. Jausmas, kad gali dalyvauti diskusijoje ir išreikšti savo nuomonę, į kurią atsižvelgiama, brandina vaiko atsakomybę ir pasitikėjimo jausmą.

Jeigu viską išbandžius vis tiek kyla klausimų, kreipkitės į specialistus patarimo. Kartais vaiko motyvacija yra susijusi su emocinėmis bei elgesio problemomis ir specialisto pagalba yra svarbi ir būtina.

Sėkmės!

Turite auklėjimo problemų, neramina vaikų elgesys? Rašykite psichologui@delfi.lt.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (10)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (776)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (265)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (43)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (174)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (15)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (223)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (11)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (9)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...