Ar jūs kalbatės su savo paaugliu ar kalbate jam? Ar jūs pastebite, kad lyg nuolat stovėtumėte jam už nugaros ir primintumėte, ką jis turėjo padaryti ir abejotumėte jo sprendimais? Ką gi, liaukitės kalbėję ir pradėkite bendrauti. Tame glūdi esminis skirtumas,- teigia rašytoja Pauline Clark.
Paauglė
Laikas “pasikalbėti?”

Jeigu jūs paklaustumėte garsios patarimų tėvams skyrelio autorės Evelyn Petersen, kaip kalbėtis su savo paaugliais, jai pirmiausia nerimą sukeltų žodis “kalbėtis”. Tai atrodo vienpusiška – vienas žmogus kalba, o kitas klausosi,” teigia ji. “Aš manau, kad geresnis žodis yra sąveikauti arba bendrauti ir manau, kad yra labai svarbu, kad tėvai suvoktų šį skirtumą.”

Paauglė_1

Petersen, Nacionalinio vaikų auklėjimo centro ekspertė bei vaikų auklėjimo/ugdymo specialistė ir edukologė teigia, kad didžioji dalis “kalbėjimo” yra susijusi su reikalais – “Ar padarei?”, “Ar atlikai?” reikalais. Taisyklės, mokykla, namų darbai – visa tai yra temos vienpusiam pokalbiui, o tėvai turi paversti pokalbį dvipusiu, įsiklausydami į savo paauglio vertybes, viltis ir svajones. Paaugliai tokiu būdu galės išmėginti savo naujai atrastą mąstymą bei kloti kelią į suaugusiųjų pasaulį.

“Tai jiems yra pati saugiausia vieta atskleisti savo idėjas ar ugdyti kritinį mąstymą,” teigia ji. “Jeigu jie nori, jie gali padaryti bet ką, kad tik jūs patikėtumėte, kad jie priims išmintingus sprendimus. Būkite tinkamas elgesio pavyzdys ir nebijokite nustatyti ribų. Jūs visuomet galite pasakyti savo paaugliui, kad jūs to neleidžiate ir kad sprendimas priklauso nuo jo.”

Atminkite, kad net jeigu jie ir apsimeta, kad jų įsitikinimai yra kitokie nei jūsų, tikriausiai taip nėra. Būtinai leiskite jiems sužinoti ir suvokti, kokie yra jūsų įsitikinimai. Pasakykite jiems ką ir kaip jūs galvojate apie tam tikrus dalykus. Parodykite jiems tai. Nuveskite juos į AIDS ir nėštumo planavimo klinikas. Elkitės suprantamai, tačiau neniurzgėkite, netgi mėgindami įtikinti juos savo teisumu.

Suteikite jiems reikalingą informaciją, pataria Petersen, ar tai būtų informacija apie rūkymą, narkotikus, nėštumo kontrolę ar kitus klausimus ir tuomet liepkite jiems priimti savarankišką sprendimą, kuris geriausiai atitiktų jų interesus. Peteresen teigia, kad kaip tėvai jūs turite atsiriboti ir galvoti apie savo paauglį kaip apie jauną suaugusįjį – tik taip jūs sugebėsite būti objektyvūs.

Paleiskite juos

Paauglys

Atminkite, kad jie jau ne vaikai. Leiskite jiems gyventi savo gyvenimą. Jie taip pat turi atitolti nuo jūsų. Jų šokiruojantys drabužiai, šukuosenos, teiginiai yra jų būdas pradėti gyventi savarankiškai. Petersen taip pat pataria tėvams nedaryti apibendrinančių išvadų.

“Mes nenorime, kad jie sakytų tokius dalykus kaip “visi vaikai tai daro”, taigi ir mes neturėtume sakyti, kad “visi paaugliai yra neatsakingi,” įspėja ji. Kalbėkite su savo vaikais teigiamai. Tai, ar galite juos pašiepti, priklauso nuo individualios situacijos. Jeigu jie į jus “reikšmingai” pasižiūri, liaukitės. Jeigu matote, kad įskaudinote jį, atsiprašykite.

Panašiai ir vaikai gali pradėti kritiškai žiūrėti į savo tėvus. Jeigu jie kritikuoja jus, pasakykite, kad tai jus skaudina ir jie greičiausiai liausis. “Užmirškite smulkmenas ir tiesiog būkite sąžiningi,” teigia Petersen. Parenkite savo vaiką geram bendravimui dar jiems būnant paaugliais, klausydamiesi jų, kol jie dar yra jauni. Kaip aiškina Peteresen, vaikai pradeda “dingti”, kai tik pradeda lankyti vidurinę mokyklą. Kai tėvai turi daugiau laiko sau, jie dažnai pamiršta paklausti, kaip sekėsi jų vaikams.

“Jiems augant jūs kartu praleidžiate vis mažiau laiko, o sulaukus aštuonerių vaikams įdomesni pasidaro jų bendraamžiai. Būtent tuomet jūs turite skirti jiems laiko, teigia Petersen. “Jeigu tuomet to nedarysite, atėjus paauglystei jau bus per vėlu.”

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (133)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (1)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (57)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (47)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (56)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...

Pajūryje siūlo užsienio turistus sutraukiantį poilsį: lietuviai nebevertina to, ką turime (6)

Didžiausio šalies kurorto pašonėje esantis Palangos kempingas baigia savo antrąjį sezoną.

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės (31)

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Duonos gamintojai pasišovė išsaugoti lietuviškos ruginės duonos tradicijas (1)

Lietuva nuo seno visame pasaulyje garsėja ruginės duonos gamybos tradicijomis. Vis dėlto...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (64)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...