Pirmykščio dizaino plastika

Dažnai vartodami žodį “plastika” mes ne visuomet susimąstome apie jo reikšmę. Pabandom išsiaiškinti. Jeigu ant vieno stalo padėsime afrikietišką kaukę, japonišką necke, rusišką matriošką ir statulėlę, pagamintą vokiečių porceliano gamykloje, galime pastebėti, kad greta šiems daiktams nelabai jauku.
Medinė kaukė, Afrika

Jie tarsi nori išsiskirstyti ir egzistuoti vienas nuo kito tam tikru atstumu. Esmė tame, kad erdvė viduje ir aplink juos formuojasi pagal visiškai skirtingus principus, ne visuomet suderinamus. Ir afrikietiška kaukė, ir matrioška padarytos iš medžio. Bet tampri, pirmosios pirmykštė plastikos jėga gerokai skiriasi nuo aptakaus antrosios glebumo.

Ritualinė kaukė, Kongo-Kinšasas

Tokiu būdu galima padaryti išvadą, kad plastika - tai apimties formavimo principas. Šis principas taikytinas ir taikomajai dailei, ir interjero dekorui, ir architektūrai.

Medinė kaukė, Afrika

Palyginkim nukreiptą į viršų bekūnę gotiką, klampų, besikaitaliojantį moderną ir lakonišką, žvilgantį metalu high- tech. Skirtumų pagrindas tas pats: formą sudarantis principas - plastikas. Plastikos graikiškai reiškia “tinkamas lipdymui”, arba formos sudarymui. O forma, savo ruožtu, gali egzistuoti tik erdvėje.

Mediniai fetišai

Plastikos sąvoka taikytina ir dekorui, tiesa, šiuo atveju ji gali būti traktuojama kaip stilistinis vieno objekto vientisumas. Pavyzdžiui, rokailiniame interjere natūrali įnoringa, žaisminga lipdomo dekoro plastika, visiškai netinka gotikoje arba minimalizme.

Vidinis kaimo gyvenvietės kiemelis, Afrika

Tačiau grįžkime prie mūsų pirmykščio afrikietiškojo stiliaus. Taip jau susiklostė, kad būtent Afrikos žemyne išliko pirmykštė buitis ir tautų bei tautybių sankloda. Žinokite, kad viskas arba beveik viskas, ką galėsite nusipirkti tėvyninėse antikvarinėse parduotuvėse ir salonuose - etninio meno galerijose,- tai taip vadinami “kraftai”- šiuolaikinės liaudies meistrų tradicinių gaminių kopijos.

Le Korbiuzje, kapela Ronšanoje, Pancūzija

Na, o originalų yra labai nedaug,- dažniausiai jiems apie 150- 200 metų. Tropinis klimatas, karščio ir drėgmės derinys, termitai nepagaili nieko, ypač medžio. Be to, ritualiniams tikslams pagamintos kaukės ar fetišai, panaudoti “pagal paskirtį” buvo naikinami - deginami.

Šiuolaikinės pintos kėdės, Italija

Gana daug tikrų afrikietiškų ir polinezietiškų liaudies kūrinių sunaikino krikščionių misionieriai. Kaip bebūtų paradoksalu, senoviniai daiktai geriausiai išliko europietiškuose etnografijos ir privačių kolekcijų muziejuose.

Pintinė su konusiniu dangčiu, Uganda

Afrikietiška kultūra nesiriboja vien kaukėmis, yra puiki smulki plastika - žmonių ir gyvūnų medinės, varinės, bronzinės ir dramblio kaulo statulėlės. Sekdami rinką, afrikiečių meistrai išmoko ne tik kopijuoti senus pavyzdžius, bet ir kurti nuostabias brangaus juodojo medžio stilizacijas.

Priminsime, kad šią medienos rūšį galima atpažinti pagal svorį: ji gerokai sunkesnė, nei kitos ir skęsta vandenyje, be to labai kieta ir sunkiai apruošiama.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Namai

Pristatė ranka pieštą kelionių po Lietuvą žemėlapį vaikams

Internetinis kelionių projektas Lietuvon.lt kartu su grafike Neringa Žukauskaite sukūrė pirmąjį Lietuvoje ranka pieštą šalies žemėlapį vaikams.

Atostogų užsienyje dilema: ką daryti susirgus vaikui

Vasarą dvigubai padaugėja atvejų, kuomet užsienyje su atžalomis atostogaujančios šeimos patiria rimtus iššūkius dėl vaikų sveikatos ar nelaimingų atsitikimų.

Mankšta padės sumažinti nemalonius pojūčius nėštumo metu

Atėjus vasarai turiu gerą progą praleisti daugiau laiko lauke ir jį išnaudoti kažkiek aktyvesnei fizinei veiklai, kuri pastaruoju metu man labai padeda kovoti su bendru organizmo apsunkimu ir tiesiog suteikia gerą energijos užtaisą.

Levretės – ir Europos didikų rūmus puošusi šunų veislė

Levretės buvo populiarios dar senovės Egipte, o nuo XIV amžiaus buvo itin mėgstamas augintinis Europos valdovų dvaruose.

„Pypliukas“: populiarieji suktukai iš vaikų rankų išstūmė telefonus ir kompiuterius (9)

Šioje laidoje: Vaikas nevalgo daržovių? Leiskite jam užsiauginti pačiam. Populiarieji suktukai iš vaikų rankų išstūmė net mobiliuosius telefonus. Nėštumo prietarai - ar verta jais tikėti? Ir Auksinės pypliukų mintys.